10 + 1 o Měděnci v Krušných horách

12.02.2021

Obec Měděnec s vrchem Mědník máme nedaleko od chalupy, takže tam chodíme opravdu často. Výhodou je, že se tam najde vyžití v každém ročním období. V létě vždy vylezeme na kopec a potom jdeme na nedaleké dětské hřiště. No a v zimě je tam parádní svah pro sáňkování či učení na lyžích. No a to ještě není všechno.

Nejdříve se zaměříme na samotný vrch Mědník. Vždycky jsme nahoru lezli pouze z jedné strany. Až nedávno jsme zjistili, že druhá cesta na vrchol je mnohem hezčí. Zaparkovat můžete hned na několika místech. Přímo na kraji obce je odbočka na parkoviště pod kopcem. Odtud je to nejblíže. Můžete jít přímo nahoru po vyšlapané pěšině nebo i s kočárem okolo po větší cestě. My jsme se většinou rozdělili. S Lexíkem jsme lezli zábavnější cestou po kamenech a Jíra s Vikinou to objeli a dostali se až pod kapli.

Další možností je parkování u kostela v blízkosti dětského hřiště. Tam jsme většinou parkovali my, ale problémem bylo právě to hřiště. Vždycky jsme na výšlap odcházeli s brekem. No a třetí možnost využíváme teď. Uprostřed obce je poměrně velké parkoviště a přímo proti němu je také cesta až na vrchol. Projdete skrz stromový tunel a vylezete na louce. Cestu označují cedulky, takže určitě nezabloudíte. Navíc se budeme moct podívat hned na dva vstupy do štol. Do jedné z nich (štola Marie Pomocné) se můžete jít i podívat.

Odkud na vrch Mědník už víte, ale co nás tam tak táhne? No zkrátka je to moc zajímavý kopec, zvládnou ho vylézt i malé děti, od kaple je krásný výhled do okolí a mnoho dalšího. Navíc to není všechno, co se dá v jeho okolí dělat.

Jak už jsme zmiňovali, tak přímo v obci je moc pěkné dětské hřiště. Tam se vždycky zastavujeme za odměnu za znovu vyšlapaný kopec. Najdete ho přímo u kostela v krásném parku. A co je ještě v obci k vidění? Třeba důlní technika. Důlní vláčky a jiné stroje najdete u toho velkého parkoviště přes silnici. Kolem nich se prochází na vrchol. To se bude dětem taky líbit.

V létě jsme sem taky vyrazili na odlov kešek. Nachází se jich tu hned několik. No, a když napadne sníh, tak si na výlet vezměte sáňky či boby. Jednou jsme si je vzali s sebou a Lexík jel po cestičce až dolů na parkoviště. Navíc jsme zjistili, že je tam parádní pláň právě na zimní radovánky. Jezdíme tam sáňkovat, bobovat a dokonce i lyžovat. Je to skvělé místo na vyzkoušení lyžiček.

V létě jsme si také výlet prodloužili. Zaparkovali jsme až na nádraží (na zastávce mimo obec). Je tam pěkné parkoviště na několik aut a můžete odtud jít na výlet. Až do obce vede pěkná cestička, kterou jsme zvládli i s kočárem. Navíc jsme procházeli mezi ohradami s krávami a dokonce bylo několik telat venku mimo ohradu. Když nás uviděli, tak hned běželi zase dovnitř. Byla to moc pěkná procházka na celé dopoledne.

No, a kdyby se vám zdálo, že je na Měděnci málo aktivit a míst k navštívení, tak vám doporučíme ještě jednu zajímavost. Kousek pod obcí se nachází skalní útvary s názvem Sfingy. Dojedete tam silnicí kolem kostela. Místo určitě najdete. U silnice se nachází velký altánek k posezení a hned vedle něj trčí ty zajímavé skály.

Návštěvu našeho oblíbeného místa určitě doporučujeme. Je to tam prostě parádní. Třeba jsme někoho z vás navnadili a o víkendu vyrazí objevovat. Pokud místo znáte, tak nás zajímá, jak se vám tam líbí?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)