Aktivity na doma

22.02.2021

Včera jsme zase přidávali další článek do aplikace Tezu, takže ho pochopitelně zase využijeme. Třeba se to některým rodičům bude také hodit. Ke článku jsme natočili i dvě vtipná videa. Snad se vám budou líbit.

Co s dětmi dělat doma, když je třeba hnusně nebo nedej bože, když musíte být v karanténě? Je to těžké zabavit děti, když s nimi nemůžete ani na chvilku vyjít ven. My třeba musíme chodit ven minimálně dvakrát za den, jinak jsou strašně nevybití. Navíc potřebují změnit prostředí a nesedět jen v jednom pokoji doma. Zkusíme vám tedy poradit, jak dítě trochu zabavit.

Tak co máme na skladě?

Určitě s dětmi malujete, ať už pastelkami, fixami, barvami (prstem nebo štětcem) na papír či třeba na kamínky. A co si třeba namalovat celé město nebo portrét vaší rodiny (tohle určitě zkuste, je to fakt vtipný). Můžete si barvou namalovat ruce nebo nohy a dělat obtisky. Jen se obrňte trpělivostí a mokrým hadrem v ruce.

Dále si určitě hrajete i s modelínou a co si takhle zahrát na keramickou prehistorickou dílnu. Vytvořte si malé cihličky a postavte si z nich domečky nebo udělejte dlouhé hady, ze kterých vytvoříte hrnečky. Stačí udělat placku a na ní už namotávat z hadů stěny. Potom už stačí udělat jenom ouško. Nebo si zkuste vymodelovat postavu. Nemusí to být zrovna Věstonická Venuše. (Zkuste si třeba navzájem stát modelem.)

A co si třeba postavit bunkr. Jen doporučuji využít spíš dětský pokoj, aby vám to nestrašilo přímo v obýváku. Stavba bude děti určitě bavit. A nejen ta. Samotné vybavování a hraní si přímo v domečku je k nenahrazení. Pro kluky je bunkr válečná pevnost, pro holky zas vlastní království. Můžete si v něm třeba přečíst nějakou pohádku nebo naopak strašidelný příběh.

Také bychom si mohli vyzkoušet hraní rolí. Zahrajte si třeba na obchod, na školku či školu, veterináře, zubaře nebo na uklízečku. Ta poslední možnost se mi zdá naprosto nejlepší. Pěkně společně uklidíte byt bez zbytečných řečí.

Všechny děti milují hru na schovávanou. Chápu, že v bytě se schovává špatně, ale i tak to určitě jde a když už nebudete vědět, kam se schovat, tak zkuste jinou alternativu. Zkuste si vzít třeba plyšáka a někam ho schovat. Ten se určitě vejde i na mnohem menší místa. Také si můžete zahrát honbu za pokladem. Poschovávejte po bytě úkoly a potom dejte dítěti vytvořenou mapu nebo ho pouze navádějte slovy: Samá voda či Přihořívá. Na chalupě jsme si třeba hráli i na turisty. Nejdříve se musela vytvořit mapa, potom jsme se museli patřičně obléci (rukavice, čepice, batohy, atd.), no a dále už jen objevovali místa z mapy v různých pokojích. V jednom byla třeba rozhledna, v druhém jsme zase lezli na velkou horu a ve třetím se koupali. Tohle Lexíka fakt bavilo.

Děti také milují pohyb, a tak se nabízí další možnost. Udělejte z bytu překážkovou dráhu, využijte všechny dostupné předměty na zdolávání. Anebo si společně zacvičte. Cvičit můžete i pomocí básniček. K pohybovým básničkám jsme vytvořili i video, díky kterému si můžete zacvičit spolu s námi. A tím tenhle článek ještě nekončí, protože pro vás máme i druhé video s pohybovými aktivitami. Najdete v něm deset různých činností, které můžete trénovat spolu s vaší ratolestí. Snad se vám natočená videa budou líbit, a v co nejbližší době je využijete.

Odkaz na video s básničkami: https://www.youtube.com/watch?v=cAXS-y1zF8Y</p>

Odkaz na video s aktivitami: https://www.youtube.com/watch?v=3YYuqH1zwWo

Doufám, že jsme vám trochu poradili, co můžete s dětmi podnikat, aniž byste se musely vydat ven z bytu. Pokud zrovna nemusíte sedět v karanténě, tak pohyb venku je k nezaplacení, ale to jistě všechny víte. Vyzkoušíte básničky a aktivity s našimi vytvořenými videi? Dejte nám vědět, jak se vám videa líbila. 

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)