Axamitova brána až do pekel

29.12.2021

Na tohle místo už jsme se chtěli vydat x krát, ale nikdy nenastala ta správná chvíle. Kupodivu jsme se na výlet vydali přímo o Štědrý den, protože pokaždé zamíříme ven, aby nám ten nejdelší den v roce utekl o něco rychleji. Navíc bývá tento den i teplotně příznivý, což se opět potvrdilo. (Že další den bylo nejstudenější ráno a sníh až na Mělnicku, to je jiná.)

K tomuto výletu samozřejmě předcházelo podrobné načtení mapy, abychom nemuseli šlapat moc daleko. Teda hlavně děti. No a nejkratší cesta je z Havlíčkova mlýna, ale tam jsme nakonec vůbec nejeli, poněvadž dle mapy nebylo vidět žádné schůdné parkování. Takže pokud něco najdete, tak dejte vědět. Další možností bylo zaparkovat přímo v Koněprusech. Tam jsme dojeli a taky jsme žádné pořádné místo nenašli, a tak nám nezbývalo nic jiného, než dojet na parkoviště ke Koněpruským jeskyním. Odtud je to nejdál, ale taky jsme to zvládli a parkování je vždy jisté. Mimo sezónu se zde ani neplatí.

Podle mapy to mělo být k bráně cca 2,2 km po žluté turistické stezce. A kupodivu se mapy se skutečností docela shodly, takže celková délka trasy kolem 5 km. Cesta nejdříve stoupá ke vstupu do jeskyní a potom docela prudce klesá po lesní cestě. Většina cesty je sjízdná i s terénním kočárkem, ale popravdě rvát bychom se tam s ním nechtěli. Z toho už jsme asi vyrostli. Když sejdete z kopce, tak na vás brzy čeká odbočka k bývalé vápenici. Je pěkně zastřešená, aby se dále nerozpadala, a vypadá to, že jí stále čistí. Další zajímavostí je portál tunelu do lomu Čertovy schody. Samozřejmě není průchozí, je zasypán. Tento portál se nachází přímo pod stezkou, ale potom od něj zase vylezte nahoru, abyste viděli i další zajímavost. Můžete projít pěkným viaduktem, který opět sloužil lomu Čertovy schody.

Další zastávkou bude výhled na lom a možnost chvilkového odpočinku na náhorní plošině. Samotná Axamitova brána už odtud není daleko. Stačí seběhnout po kozí stezce a podívat se doprava. Přímo pod cestou už je Axamitova brána. Abyste se k ní dostali, tak musíte jít kolem po cestě a překonat skalnatou pěšinu. Tady si dejte bacha, abyste neuklouzli. Po slezení ze skalky jste na místě. Přímo pod bránou je "návštěvní kniha", tak se do ní můžete zapsat. Hlavně na místě dávejte pozor, pokud s sebou budete mít děti a ne moc chytré psy. Kousek za bránou je totiž pořádná díra do země a nikdo by v ní nechtěl skončit. Určitě chápete, že jsme na místě moc dlouho nepobyli, poněvadž máme dvě děti a pes se rád válí na okrajích propastí, takže nic pro nás.

Když už jsme byli na místě, tak jsme se ještě snažili najít Jelínkův most. Nakonec se nám ho podařilo najít, ale opět si zde dejte pozor. Pod ten most vede taková pěkná průrva, do které se dá opatrně slézt. Děti a psi ponechat nahoře. Průrva končí pod mostem a na její okraj jsem ani nedošla, končí totiž někde ve stěně lomu a spadnout dolů se mi zrovna nechtělo. Zespoda mostu jsem alespoň viděla, jaká je v mostě díra a je lepší se na něj kouknout pouze z boku, aby v té díře člověk neskončil. Odtud jsme se vrátili o kus zpět, dali si cukroví a šli zase stejnou cestou zpátky k autu.

Výlet je pěkný, ale místa na samotném závěru nám připadají poměrně nebezpečná. Pro dospělé a větší děti je to pohoda, ale jinak si tam musíte dávat velký pozor, abyste někam nespadli (lépe řečeno děti či psi).

S dětmi jsou v Českém krasu určitě lepší místa na průzkum. Třeba stezka Zlatý kůň, Koněpruské jeskyně, Srbsko s Alcazarem a podobně. Už jste navštívili nějaké místo v Českém krasu? Kde se vám líbilo nejvíce?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)