Bez telefonu do přírody nelez

29.05.2021

Ve čtvrtek jsem na internet objevila, že v okolí Jáchymova je vytvořena Medvědí stezka. Není tam však nastálo, pouze do konce června. Takže tenhle výlet není přidán do složky cestování, aby nebyly děti zklamané. Dozvíte se užitečné informace a podle nich se rozhodnete, jestli vám tohle stojí za to. Mě teda samotný závěr stezky neskutečně vytočil a rozdýchávala jsem to celé odpoledne. 

V pátek dopoledne jsme se sebrali a vyrazili na náměstí do Jáchymova. Věděli jsme, že musíme zajít do Infocentra, které je v budově MěÚ. Tam si totiž musíte vyzvednout kartičky, které zaplníte odpověďmi na otázky. Za projití stezky dostanou děti malou sladkost a omalovánky. Vyplněný letáček zanesete opět do Infocentra a můžete se zúčastnit i slosování o ceny. 

Zaparkovali jsme na náměstí, došli do Infocentra a za dvacet korun (jeden letáček) si zakoupili hrací kartu. Bylo nám řečeno, že stezka začíná hned u Muzea a opět se vrací zpět na náměstí. Tříkilometrový okruh plný úkolů a zábavy. No skvělý. :-) Už jsme se těšili, až vyrazíme, když mě napadlo, že nemáme žádnou propisku. Tak jsem se zase vrátila do Infocentra a zakoupila tužku s logem Jáchymov. Ani se mě neptejte, kolik ta tužka stála. Co by člověk neudělal pro děti. 

Konečně můžeme vyrazit po stopách medvědů. Našli jsme i začátek stezky označený dřevěnou cedulí a potom už jen po papírových stopách medvěda umístěných v okolí cesty. První úkol se nacházel u krytého dřevěného schodiště. Děti si měly zacvičit a potom spočítat dřevěné schody. Tak jsme je pro jistotu počítali všichni, abychom to nemuseli jít pětkrát. Dále na nás čekal úkol s rozpoznáváním ptáků a hledáním hnízda. Hnízdo jsme tedy hledali poměrně dlouho, ale asi ho našli v korunách stromu. 

Dále byl nějaký ten rébus, co jí zvířata, doplňovačka a tak podobně. Došli jsme ke Šlikovce (Šlikův hrádek) a tam to bylo docela zajímavé. Našli jsme úkol na velké třešni a splnili první zadání. Druhé zadání bylo o tom, co jí medvěd. Měli tam být rozmístěné obrázky s různými jídly. My jsme jich našli pouze pár a většina už je někde rozlítaná po kraji. Takže tento úkol asi jen tak nesplníte. 

U Šlikovky jsme si dali sváču a pokračovali dále do údolí. Tam jsme třeba louskali a dávali horko těžko dohromady, jaké stopy dělá vydra či veverka. Taky jsme poznávali deset různých druhů listů ze stromů. Asi jsme to dali dohromady, ale chtěla bych vidět takhle znalé dětičky. Docela vtipná byla zastávka u medvědích brlohů, kde byly díry ve stromech a děti v nich musely najít ústřižky dobrot, aby je mohly vyměnit za opravdovou sladkost. 

Úkolů bylo poměrně dost a ještě ke všemu tam byly takové doplňující otázky, které jsme teda skoro vůbec nevěděli a navíc je nebylo, kde najít. Informace jsme hledali na informačních tabulí (třeba u Šlikova hrádku nebo na náměstí). Příklad otázek: Proč se říká medvěd brtník?, Kdo to byl Antonín Benjamín Svojsík? či Věděli byste stáří radonové vody? Tak co, víte odpověď na některou otázku? 

Když jsme došli zpět do Infocentra, tak jsem paní řekla, že odpovědi na doplňující otázky nemáme, protože jsme je nikde nenašli. Na což mi bylo odpovězeno, že jsem se asi měla podívat na internet a vyhledat si to. A že jsme měli použít interaktivní tabule, která stojí třeba na náměstí. Já jsem jí na to odpověděla, že internet v mobilu nemám. (Asi jsem se v jejích očích zařadila mezi socky, ale já to prostě nepotřebuju. A už vůbec ne na procházce, či aby to musely používat děti.) Potom mě ještě chvíli zkoušela jako na vejšce, ale já jsem se prostě nedala. Něco jsem věděla a něco fakt ne. 

Nakonec jsme odměny dostali, ale na paní bylo vidět totální zhnusení. Po tomto zážitku se na toto místo už určitě nevrátíme. A i když bude v červenci nová stezka, tak do Infocentra už nevkročím. Děkuji pěkně. A vás nabádám, abyste si tuto stezku dopředu rozmysleli. Přece jenom si myslím, že hledání na internetu na tyto místa prostě nepatří. A jestli to někomu z vás nevadí, tak si stezku hezky užijte, tak jako my. A to v dobrém. Stezka jako taková se nám totiž docela líbila, ale bohužel to všechno zkazilo chování jedné nepříjemné paní. 

Máte podobnou zkušenost? Já jsem se s vyhledáváním odpovědí na internetu ještě nesetkala, ale třeba je to normální.