Bezručovo údolí, aneb po stopách vodopádů

03.04.2021

Tohle údolí se nachází nad městem Chomutov a jezdí se tudy hlavně na kolech. My jsme se však vypadali na vodopády. Jelikož byla dostatečně bohatá zima, tak i ve vodních tocích to můžeme vidět. Na vodopády se prostě musí na jaře, když to taje. Náš velmi oblíbený je Kýšovický vodopád, ale tam už jsme byli několikrát, i když to samozřejmě stojí za to. O tom vám řekneme někdy příště. Teď se zaměříme na dva v Bezručově údolí. Jeden z nich je vodopád Chomutovky a druhý se jmenuje Medvědí.

Na místě činu už jsme byli dvakrát, ale poprvé jsme došli pouze k Chomutovce. Vždycky zaparkujeme v obci Hora sv. Šebestiána a vydáme se z kopce dolů po cyklostezce. Pokaždé byl na silnici ještě sníh, takže se připravte i na tuto alternativu. Do údolí se prostě sluníčko jen tak nedostane. Poprvé jsme vzali Lexíkovi odrážedlo a on se skoro cestu klouzal po ledovce. Dost ho to bavilo a kupodivu se ani jednou pořádně nenatáhl. Cesta dolů byla poměrně rychlá, jen jsme stále nevěděli, kde přesně se ten vodopád nachází. Ještě, že jsou ty GPS a podobné vychytávky. S nimi se to teď hledá jedna báseň, když místa nejsou označená. Akorát tomu chybí ta trocha romantiky. Přeci jenom to bloudění má taky něco do sebe, nemyslíte?

No zkrátka vodopád Chomutovky se nachází cca 1.5 km od Šebíku (Hora sv. Šebestiána). Najdete ho po pravé straně pod silnicí. Musíte slézt ze břehu a dojít kousek přímo k němu. Tenhle vodopád opravdu stojí za návštěvu. Neočekávejte žádné Niagarské vodopády, to fakt nehrozí, ale skok je to poměrně slušný. Nám se tam tedy moc líbilo a možná to taky bylo tím, že byl všude okolo sníh. To hezky dotvářelo tok potoka.

Při prvním prozkoumávání jsme dál nedošli, ale před pár dny jsme se rozhodli, že vyrazíme i na ten druhý vodopád. Moc se nám do toho nechtělo, protože jedna cesta byla 4 km a se dvěma malými dětmi je to docela dlouhá štreka. Nakonec jsme se tedy rozhodli, že to zkusíme. Vyrazili jsme zase do Šebíku a na místě zjistili, že je neskutečná zima. Děti měly slabé oblečení a já jsem to teda taky podcenila. Díky tomu jsme si mysleli, že to opět vzdáme a dojdeme pouze na první vodopád jako minule.

Kupodivu jsme se k prvnímu vodopádu dostali až prapodivně rychle, takže jsme to riskli a šli dál. Za nedlouho jsme narazili na moc pěknou studánku. Normálně v ní teče voda jenom úzkou trubkou, ale teď se to ze stráně valilo přímo skrz domeček. No, i když byla zima jako v ruskym filmu, museli jsme se napít. Nedalo se odolat. Dále jsme potkali ještě další potok, který krásně kaskádovitě padal a vléval se do Chomutovky. Taky jsme našli mini potůček, který tekl ze stráně a Lexík o něm prohlásil, že ho vytváří čůrající jelen. Možná spíš stádo jelenů. No a za tímto čůrkem jsme už Lexíkovi slibovali, že až najde perníkovou chaloupku, tak to bude k vodopádu už jenom kousek.

Za několika zatáčkami se objevil polorozpadlý domeček, u kterého se odbočí do lesa a jde se podél potoka do kopce. Za cca 500 m jsme po sněhové pěšině došli k tomu Medvědímu vodopádu. No můžeme vám říci, že nás tedy moc neuchvátil. Já jsem se snažila nejdřív vodní cestou vodopád za zatáčkou vodopád vyfotit, což tedy nešlo a tak jsem zvolila více bahnitou cestu vzhůru. Po bahně, kořenech a skále jsem vyšplhala vysoko nad vodopád a vyfotila ho alespoň seshora. Cesta dolů byla o něco horší, ale jelikož jsem nejela ani po zadku, tak to vlastně nestojí za řeč. Jenom ruce jsem si musela umýt ve sněhu, bahno na nich zanechalo stopy.

Od vodopádu zpátky na cestu a už jen do kopce až k autu. Lexíkovi jsme slíbili, že až dojde ke studánce, tak se ponese. Cestou si dal ještě nějakou tu svačinku a Vikinka to radši prospala. Oba to více méně zvládli v pohodě, ale všichni už jsme se těšili do auta na teplo. A taky na svíčkovou a knedlíčkovou polévku. To byla odměna, kvůli které i Lexík pořádně šlapal.

A teď už jen typická otázka na samotný závěr. Už jste vodopády navštívili? Byli jste už v Bezručově údolí? Jeli jste tudy třeba na kolech?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)