Bílou stopou kolem Božího Daru – 1. díl

08.01.2021

Jelikož máme už pravou zimu a sněhu začíná být dostatek i na běžkařských tratích, tak jsme si pro vás přichystali malý přehled našich oblíbených tratí. Dnes to budou jen kratší okruhy, do sedmi kilometrů. To je tak akorát pro začátečníky nebo na prvotní rozjezd, než se pustíte do větších vzdáleností. Tak to máme alespoň my. Musíme se nejdříve dostat trochu do "formy" a potom už si postupně ty kiláčky přidáváme.

  • Malá Ježíškova cesta

Malý okruh má lehce přes pět kilometrů a podle nás je úplně skvělý pro začátečníky nebo dětičky. Samozřejmě počítáme s tím, že už umí trochu na lyžích a nebojí se sjet malý kopec. Cesta začíná za náměstí na Božím Daru. Je to prostě začátek Ježíškovy cesty. A jak vypadá terén? Na začátku se jede chvíli po rovině po pláni, tam to dost často pěkně fouká, ale nemusíte se bát, stopa vás brzy zavede do lesa a tam už je to úplně v pohodě. Než se však dostanete do lesíka, tak absolvujete první malý sjezd k potoku. Hlavně neskončete na hlavě Bobrovi. Dále cesta zase trochu vystoupá a jede se po rovině. Poté se opět trochu svažuje k potoku, ale žádný velký kopec nečekejte. Od sochy lachtana budete muset trochu vystoupat, ale opět, kopec je krátký a bez problémů ho zvládnete. Dále vás bude čekat rovinka a následně docela dlouhý kopeček. Klidně to nechte rozjet, není se čeho bát. Jen na konci nezapomeňte odbočit doleva. Za odbočkou vás čeká rovinka a další sjezd z kopce. Cesta vás zavede na pláně pod Božím Darem. Stezka vede přes most a potom zatáčí opět doleva. Tady už vás čeká jenom mírné stoupání a jste zpátky ve městě. Jak snadné.

  • Ježíškova cesta s prodloužením na Myslivny

Tento okruh má cca šest a půl kilometru, takže taky žádná hrůza. Začátek je úplně stejný, až do odbočky pod dlouhým kopcem. Nepojedete doleva, ale doprava k občerstvení Krmelec. Přímo za bufíkem se dáte doleva z kopce a docela se svezete. Výhodou je, že na stezce ani moc nenastoupáte a spíše se pěkně sklouznete z kopce. Cesta vás dovede k domečku, který je součástí velkého okruhu Ježíškovy cesty. Nedaleko za ním je rozcestí a vy se vydáte zpátky doleva mezi ploty. Cesta vede podél silnice a určitě se vám bude líbit přejíždění mostíků přes potok. Tahle stezka vyúsťuje opět na pláni pod Božím Darem a už vás bude čekat zase jenom to stejné mírné stoupání až do města.

  • Cesta do německého Tellerhäuser

Dnešní poslední okruh má cca 7 kilometrů a dovede vás na běžkařský ovál v německém Tellerhäuser. Opět začneme stejně, vyšlapete první dva kopečky a právě za tím druhým odbočíte doprava. Je to přímo u Ježíškova domečku. Cesta je většinou užší, ale i bruslit se po ní dá bez problémů. Tahle stezka vás zavede na hranice s Německem. Na rozcestí se dáte doleva a pojedete poměrně dlouho z mírného kopečka. Kdybyste jeli doprava, tak narazíte na silnici, za kterou jsou také okruhy. Normálně do Německa chodíme, ale teď se držíme spíš na hranicích. (Přeci jenom náhoda je blbec.) Pod kopcem na vás čeká běžkařský ovál, na kterém si můžete trochu zakroužit a potom se vydat zpět do Čech. Cestu zpátky najdete uprostřed lesíka a hned se svezete z kopečka. Na tohle místo si dávejte pozor. Dost často je zde málo sněhu nebo led. Pod kopcem se vydáte doprava a budete muset zpátky vyšplhat k občerstvení Krmelec. Tam se můžete posilnit a vyrazit dále rovně na malý okruh Ježíškovy cesty. Tu už jsme tady popsali, takže už to znáte jako své boty.

Tak a máme za sebou hned tři pěkné okruhy, které se vám určitě budou líbit. Pro ty z vás, kteří jsou na tom už výkonnostně lépe, bude spíš druhý díl. Příště už se totiž podíváme na ty o něco delší stopy. Jen pro info, sledujte náš FB nebo Instagram, přidáváme tam aktuální reporty z bílých stop. Alespoň budete vědět, jak to na místech vypadá. Snažíme se vyrážet na běžky každý víkend, třeba se s někým z vás potkáme.

Už jste vyzkoušeli nějakou ze třech zmíněných tras? Máte nějakou oblíbenou stopu?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)