Bílou stopou kolem Božího Daru – 2. díl

15.01.2021

Zima nám stále přeje a na horách se to pěkně sype, takže si dáme hned druhý díl o běžkařských tratích kolem Božího Daru. Dneska to budou už trochu delší trasy, ale i tak to určitě v pohodě zvládnete. Nemusíte se obávat žádných dvaceti až třiceti kilometrových tratí. Obvykle jezdíme do 15 kilometrů. Přeci jenom máme doma děti a nechceme je nechat dlouho na krku prarodičům.

  • Velká Ježíškova cesta

Tahle trasa měří zhruba 12 km a začátek je opět stejný. Trasa tedy startuje za městem u prvního domečku Ježíškovy cesty. Změna trasy nastává až u občerstvení Krmelec, za kterým se vydáte doleva z kopce na Myslivny. Trasa je dobře značená, takže se nemusíte bát, že byste někde zabloudili. Před Myslivnami je rozcestí a vy musíte jet stále rovně. Zkrátka dojeďte podle ukazatelů až na Myslivny. Tam na vás čeká přechod přes silnici, ale většinou se po ní dá i opatrně přejet. V zimě je stále pod sněhem. Za silnicí na vás čeká dvoukilometrový mírný kopec. Nejhorší na něm je, že ho stále vidíte před sebou. Je to několikakilometrový rovný průsmyk, který popravdě mnohem radši jezdíme směrem dolů. Skoro na konci odbočíte opět doleva a zase do kopce. Naštěstí ne na dlouho. Potom už vás bude čekat odměna v podobě parádního sjezdu až k silnici. Tu opět přejdete a jste pod Božím Darem. 

  • Špičák - Myslivny - Boží Dar

Trasy kolem Božídarského Špičáku máme úplně nejradši. Je tam skvěle členěný terén. Jezdíte do kopce a z kopce, přes potoky a přes rašeliniště. Největším problémem této trasy je, že potřebuje opravdu velké množství sněhu, aby byla dobře upravená a průjezdná. Trasa tedy začíná přímo za hotelem Špičák a má cca 10 km. Projedete viaduktem pod hlavní silnicí a potom už to metelíte po pláni vedle chodníčků Božídarského rašeliniště. Dále vás čeká pár kopečků a rovinek. Jakmile vyjedete na pláň v lese, tak jeďte dolů a určitě ne doprava. Jeli byste totiž v protisměru bruslařského okruhu. Cestou vás čeká ještě jeden kopeček a potom už poměrně dlouho dolů, kde se dáte na rozcestí doprava a dojedete tím dlouhým průsekem až na Myslivny. Odtud už se dostanete podél silnice zpátky na Boží Dar.

  • Špičák bruslařský okruh

Tuhle trasu máme fakt moc rádi. Měří cca 9 km a začíná opět za hotelem Špičák. Jediná změna je, že nepojedete tak dlouho z kopce za tou plání. V půlce je totiž odbočka na bruslařský okruh. Pokud tudy pojedete klasicky, tak vám asi nikdo nic neřekne, ale určitě tu nehledejte stopu. Hned za odbočkou vás čeká kopec, který vás dovede k domečku na Ježíškově cestě. Přejedete pláň a potom u dalšího domečku nepojedete z kopce, ale doprava do kopce. Tudy vede další část bruslařského okruhu. Budete jezdit nahoru dolů a na konci vás čeká jedno strmější stoupání, za kterým se už vyhoupnete na pláni. Z pláně už se vracíte stejnou cestou až na Boží Dar.

  • Špičák malá změna

Tahle trasa je jen s malou úpravou té předcházející. Je to pro ty z vás, kteří se neradi vrací stejnou stejnou cestou. Takže z bruslícího okruhu napojíte na Velkou Ježíškovu cestu a dojedete zpátky na Boží Dar kolem silnice. Délka trasy je přibližně stejná.

Dnes jsme vám tedy popsali naše oblíbené trasy, které taky bez problémů zvládnete. Okolo Špičáku je to opravdu moc hezký a jindy než v zimě se kolem něj pohybovat nemůžete, takže to vážně stojí za to. A teď by nás zajímalo, máte svou oblíbenou trasu? Napište nám, ať víme, kam se ještě můžeme vydat.

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)