Bílou stopou kolem Fichtelbergu - 4. díl

05.01.2022

Ač to venku tak nevypadá, tak přeci jenom máme zimu na krku a s ní i nějaké ty zimní radovánky. Minulý rok jsme vám v kategorii Sportování ukázali hned několik běžkařských tras kolem Božího Daru a dneska je trochu rozšíříme právě o oblast kolem Fichtelbergu. Tam jsme totiž chodili mezi svátky, když to jinde nebylo upravené. Tak jdeme na to.

1. Fichtelberg - tam a zpět stejná cesta

Náš výchozí bod je vždycky na "parkovišti" přímo u celnice na Božím Daru. Odtud chodí opravdu hodně běžkařů, takže zde jistě nebudete stát jediní. Stopa začíná přímo za hotelem na německé straně. Začíná se poměrně dlouhým stoupáním, ale pořád je to ta lepší alternativa. (K autu už se člověk jen veze.) Po vystoupání kopce narazíte na takovou velkou louku, kde se dá velmi dobře učit malé děti ve stopě. (Pozn. Poblíž se dá dobře zaparkovat na placeném parkovišti nebo zde je několik míst přímo u silnice na Fichtelberg.) Tahle louka se nachází u Saské boudy a můžete se na ní podívat na webové kameře. My pokračujeme dále kolem hotelu, zujeme běžky a přejdeme silnici. Za silnicí se vydáme doprava a začneme lehce stoupat. Potom se zase trochu svezeme z mírného kopečka a znovu do kopce. Nejhorší je cca posledních 200 m pod samotným vrcholem. Tam to bývá totiž zledovatělé. Po vylezení kopce se můžete pokochat výhledem (pokud bude), vyfotit se u namrzlého zvonu nebo si dát něco dobrého na zahřátí. Odtud už jen dolů z kopce po stejné trase a jste zpět u auta. Krásná pohodová procházka na kopec. Délka trasy: 5 km.

2. Fichtelbeg - okruh

Výchozí bod je opět stejný, takže zase přes pláň, kolem Saské boudy a přes silnici. Tentokrát však nepůjdeme doprava, ale pojedeme rovně z kopce. Dejte bacha na pravotočivou zatáčku, dost lidí zde vylítává a my moc nechápeme proč. (Jednou jsme se tady docela bavili. Zastavili jsme si na druhé straně zatáčky a pozorovali padající lyžaře.) Na další křižovatce se držte vpravo. Cesta je poměrně úzká a do kopce. Kopec je sice dlouhý, ale naprosto na pohodu. Až posledních 200 m je více do kopce. Na následující křižovatce se můžete rozhodnout, jestli půjdete rovně nebo doprava. Pokud si vyberete cestu doprava, tak dojdete pod vrchol Fichtelbergu. Tahle cesta se nám zdá lepší, poněvadž člověk nevyleze na sjezdovce a nemusí jít do pěkného strmiláku. Je vám tedy jasný, kam vede ta cesta rovně. Přijdete na sjezdovku a musíte fakt hodně máknout do kopce, abyste vylezli na vrchol. Z Fichtelbergu už vás opět čeká cesta dolů z kopce jako u první trasy. Délka trasy: 6 km.

3. Fichtelberg - okruh bez vrcholu

Opět začneme na stejném místě, přejdeme přes pláň, kolem Saské boudy a přes silnici. Opět pojedeme rovně dolů z kopce, ale za tou pravotočivou zatáčkou nepojedeme do kopce, ale budeme to upalovat prostřední cestou z kopce. Jakmile přijde ostrá levotočivá zatáčka, tak se nezabijeme a nepošleme to do údolí, ale pěkně v pohodě odšlápneme a jedeme dále. Chvilku po rovině a potom už jenom z kopce až k silnici. A od silnice už to jde víceméně stále do kopce. Ale není to tak hrozný. Kopec, rovinka, větší kopec, rovinka, atd. Nakonec se dostanete ke vstupu do Ski arény a k velkému parkovišti, kde pojedete doleva a brzy se opět dostanete k Saské boudě, kde už to moc dobře znáte. Tenhle okruh je moc pěknej, sic není zas tak dlouhej. (Taky jsme si ho dávali třeba dvakrát až třikrát.) Délka trasy: 5,5 km. 

Trasy se dají různě kombinovat. My jsme třeba jeli trasu číslo dva a potom jsme si k tomu přidali i číslo tři. Příště se třeba podíváme na další trasy, či propojení s cestami na Božím Daru. Doufáme, že se vám naše sportovní vydání líbilo a někdy se uvidíme ve stopě. 

Tak se přiznejte, kdo z vás miluje nebo naopak úplně nesnáší běžky?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)