Blešenský vrch a dobývání granátků

29.09.2021

Znovu jsme vyrazili na výlet do Českého středohoří, tentokrát na Blešenský vrch. A proč právě na tento kopec? Byl totiž blízko místa výskytu českého granátu, který jsme po pochodu chtěli dolovat. Granátky jsme už jednou u obce Staré totiž našli, a tak jsme to chtěli ukázat i dětem.

Nejdřív však zamíříme na Blešenský vrch. Auto jsme nechali na návsi v obci Dřemčice. Přímo uprostřed vesničky je nádrž s vodou a tam se nějaké to auto vejde. Odtud i přímo vede modrá turistická stezka, která vás dovede až na vrchol. Přímo nad vesnicí kdysi stávala kaple. Teď po ní zbyla pouze základová deska, na které dnes stojí chata. Na prostranství k chatě je volný přístup a můžete si zde třeba opéct buřty (po souhlasu správce) nebo prostě zrelaxovat. Prostory se dají i pronajmout za účelem pořádání společenských akcí. Od informační cedule o kapli je docela pěkný výhled a navíc zde můžete vidět i ovce ve výběhu.

Tady však naše cesta nekončí a vrhneme se dál do lesa. Asi vás nepřekvapí, že to bude stále do kopce. Výhodou je, že to není nijak daleko, takže to v pohodě zvládnete i s dětmi. Cestou narazíte na další ceduli, která vás bude informovat o tom, že na kopci kdysi dávno stával hrad. Bohužel o něm nejsou žádné záznamy a nic z něho nezůstalo. Takže žádné ruiny nečekejte. Pouze spoustu stavebního materiálu v podobě kamene. Nedaleko cedule nás upoutalo jiné místo. Pod cestou je krásné kamenné moře, a když k němu opatrně slezete, tak se vás naskytne pěkný výhled na zříceninu Oltářík. Tam vyrazíme třeba příště.

Od kamenného moře už je to jenom kousek na vrchol kopce. Nahoře na vás čeká lavička, stoleček a ohniště. A samozřejmě krásný výhled na kopečky Českého středohoří. Tenhle pohled nemůže nikdy omrzet. My jsme nahoře posvačili a vydali se na bleskový sestup dolů. Po kamenech a hlíně nám to fakt jelo. Zpátky do auta, dojet k říčce Granátce a zlatá horečka může vypuknout.

Na granátky chodíme k obci Staré, kde na polní cestě necháme auto a k říčce dojdeme pěšky. Co je dobré si vzít s sebou? Určitě nějaký talířek nebo misku, uzavíratelnou misku na granátky, lopatku a pro děti gumáky nebo nepromokavý obleček. Když přijdete k říčce, tak určitě poznáte, že jste na správném místě. V břehách jsou vykopané díry a asi nejspíš nebudete rýžovat sami. Tohle místo zná již spousta lidí, ale neznamená to, že tam nic nenajdete. I když jsme tam byli chvíli, tak se nám pár granátků povedlo vylovit. Asi bychom tam byli déle, kdyby nám Vikinka dvakrát nespadla do vody. Říčka Granátka nemá skoro žádnou vodu, ale naše Vikinka se v ní umí vykoupat celá. S tím, že bude mokrá jsem počítala, ale že si tam i zaplave, to mě nenapadlo. Takže rychle do auta a převléct do sucha. Snad si rýžování českého granátu užijete více.

Už jste byli někdy hledat granátky? Ať už v říčce nebo třeba na poli po dešti?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)