Božídarské rašeliniště je naše srdcovka

21.07.2021

Určitě to všichni znáte, na nějaké místo se vracíte stále zas a znovu a prostě vás to nikdy neomrzí. Tak to je u nás třeba Božídarské rašeliniště. Nejspíš to bude tím, že se tam jde celou dobu po dřevěném chodníčku, který prostě zbožňujeme. A nejen my, děti jsou z něj naprosto nadšené a vůbec jim nepřijde, že ujdou nějaké tři kilometry.

Zase začneme tím, kde můžete nechat auto. Když budete chtít parkovat zadarmo, tak ho můžete dát na hranici s Německem. Tam je dost volného místa, ale je to o něco dál. Pokud vám nevadí zaplatit stovku, tak si zajeďte na parkoviště k pivovaru Červený vlk nebo naproti benzínce. Jen pro zajímavost, tahle benzinka je nejvýše položenou čerpací stanicí v ČR. Tak se s ní můžete vyfotit jako s takovou raritou.

My většinou necháváme auto právě na placeném parkovišti. Snažíme se stihnout celý okruh do jedné hodiny, ta je totiž na parkovišti zdarma, ale vždycky propásneme o cca 10 minut. Až budou děti větší, tak to jistě stihneme. Auto už jsme zaparkovali a teď kudy dál? Začátek stezky se nachází za hotelem Špičák. Půjdete po hlavní silnici a musíte obejít poslední penzion po pravé straně. Potom projdete tunelem pod silnicí a za ním už uvidíte začátek chodníku.

A co můžete na rašeliništi vidět? Spoustu cedulek a informačních tabulí. To je velká výhoda s malými dětmi. Baví je totiž běhat od cedulky k cedulce. Na menších cedulích jsou vyobrazeny květiny, které někde v blízkosti rostou. Na rašeliništi to začíná bujet od května do září. To jsou zde k vidění různé druhy květin. Ještě musíme vychytat dobu, kdy kvete vřes, protože se potom všechny sejpy v okolí nádherně zbarví do fialova. Většinou to bývá ke konci srpna.

Cestou také překonáte několik mostíků přes černou rašelinovou vodu. Občas je tam vody méně a občas více. Zkrátka podle toho, jak moc prší. Tento rok tam je vody pořád hodně (2021). Cesta vás dovede na silnici vedoucí z Božího Daru. Stačí jí přejít a pokračovat zase zpátky do města po Ježíškově cestě. Ještě před městem se nachází rybník, u kterého stojí socha Rákosníčka i s jeho domečkem a taky se můžete posadit na lavičku ke Křemílkovi s Vochomůrkou.

V zimě se chodník neudržuje. Kolem něj se potom vytváří běžkařská stopa, která vás zavede pod Božídarský Špičák. Musí být však větší množství sněhu, aby člověk neprojížděl bažinami a nepřeskakoval potoky. To si každoročně na této stezce užíváme, ale máme to rádi.

A jaké je vaše oblíbené místo? Zavítali jste již do městečka Boží Dar? A co všechno jste již navštívili?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)