Božídarský speciál – hraniční kámen a rozhledna

19.01.2022

V tomto článku se podíváme hned na dvě místa, která jdou určitě spojit, poněvadž jsou to opravdu krátké procházky. V okolí Božího Daru v Krušných horách je spousta zajímavostí a rozhledna (Boží vyhlídka) a hraniční kámen jistě patří mezi ně. Samozřejmě se můžete jít projít po chodníčkách přes Božídarské rašeliniště (https://www.drywetfamily.cz/l/bozidarske-raseliniste-je-nase-srdcovka/) nebo vyzkoušet známou Ježíškovu cestu (https://www.drywetfamily.cz/l/jeziskova-cesta-na-bozim-daru/). Tak tlachání už bylo dost, jdeme se podívat na tu moderní rozhlednu.

Boží vyhlídka

Tahle rozhledna na svém místě nestojí příliš dlouho a její vzhled je velmi moderního pojetí. Vypadá totiž jako krabička sirek postavená na výšku. Vnitřek je tvořen dřevěnými trámy a celá stavba posléze obalena železnými pláty, takže se pěkně leskne na sluníčku. Horní podlaží je otevřeno a opatřeno sítí, aby nikdo nevypadl. Takže pro děti a jiné zvířectvo bezpečné. Jelikož na Božím Daru často fouká, tak to nahoře pěkně protahuje. V patře je také umístěn krásný zvon, na který si můžete zazvonit. Dáte tak všem vědět, kde se právě nacházíte. Možná se ptáte, proč je celá stavba obehnána tím stříbrným plechem. No, taky nás to zajímalo a prý to má připomínat dobu, kdy se v Krušných horách těžilo stříbro. Navíc to má ještě jedno poselství, stavba má přijímat světelné paprsky z vesmíru a následně vytvářet záblesk jako stopu života na naší planetě. To nás tedy opravdu zaujalo. Jak ti umělci dnes uvažují, že?

Vyhlídka se nachází přímo nad sjezdovkou Za Prahou, takže se na místo dostanete buď z Božího Daru a vyjdete po sjezdovce nahoru nebo necháte auto na Neklidu (lyžařský areál) a půjdete po vrstevnici k rozhledně. Obě varianty nejsou nijak dlouhé a náročné. Rozhledna je volně přístupná od dubna do října.

Zajímavost: Přímo vedle rozhledny je obnoven trail pro horská kola, tak kdyby měl někdo chuť může si sem jít zablbnout. 

Hraniční kámen

Druhou zajímavostí je hraniční kámen, který se nachází u větrných elektráren nad Božím Darem. Takže se k němu můžete dostat třeba z parkoviště na Neklidu nebo u samotných elektráren najdete několik parkovacích míst. Když projdete pod těmi vrtulemi, tak určitě naleznete vyšlapanou cestičku kolem lesa. Tahle cesta vás po chvíli dovede právě k hraničnímu kameni. Ten jistě neminete, je docela velký a zkrátka nepřehlédnutelný. Kámen má na sobě dokonce krásně zachovalé erby rodů. Dříve označoval hranici mezi třemi panstvími - Schwarzenberské panství, Hauensteinské (Horní hrad) panství a panství Jáchymov. Říkalo se mu Kámen tří panství. Nyní stojí na pomezí České republiky a Německa a také na hranici mezi Ústeckým a Karlovarským krajem. Na kameni můžete nalézt letopočet 1729, ale podle historických pramenů zde byl již v roce 1677. Ten už toho tedy prožil.

Obě místa určitě stojí za návštěvu a budou se vám moc líbit. Stejně tak s sebou můžete vzít i dětičky, které tyhle mini výlety jistě zvládnou. Na samotný záběr by nás samozřejmě zajímalo, jestli jste už některé z uvedených míst navštívili a co byste doporučili ostatním?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)