Čertova skála u Berounky

17.10.2022

Čertovu skálu nebo něco jiného věnovanému čertovi máte třeba i vy někde poblíž domova, poněvadž tohle označení je dost časté. Většinou se k tomu pojí i nějaká pověst. K ní se taky v článku dostaneme. Mimo to vám řekneme, kudy na skálu chodíme. Většinou je to adrenalinová procházka. 

Čertova skála se nachází nedaleko Kouřimecké rybárny anebo restaurace U Rozvědčíka. Tyhle názvy určitě dobře znáte z knih či filmů inspirovaných Otou Pavlem. Lokaci místa bychom měli a teď kde můžete nechat auto. Okolo silnice je poměrně dost malých odpočívadel, kde můžete auto zanechat. My většinou jedeme na místo, kde začíná červená turistická stezka. Je zde místo tak na dvě auta. 

Potom je dobré se nenechat zlákat cestou právě po té červené stezce, ale ihned přejít na druhou stranu hlubokého kaňonu. Zde je totiž taky cesta, i když není tolik udržovaná. Navíc je na ní i sem tam spadlý strom, což právě dodává procházce tu jistou dávku adrenalinu. My jsme si to okořenili ještě víc tím, že jsme právě šli po té červené stezce a potom jsme museli slézt (nebo spíš sjet po zadku) do kaňonu a potom po čtyřech vylézt nahoru. Proto vám rovnou radíme, nenechte se zmást, ať to musíte zkoušet taky. 

Lesní pěšina jde nejdřív docela do kopce, ale když ten první nástup vyšplháte, tak už se jde více méně po vrstevnici. Navíc výlet není nijak dlouhý, takže se i ten kopec dá pěkně zvládnout. Hlavně sem neberte kočár, to fakt nedáte. I s malými dětmi je to docela náročný a většinou vám skončí na hrbu. Na samotné skále se dá vylézt hned na dvě vyhlídková místa. Buď na skálu doprava či doleva. Ze skály je i krásný výhled na vinoucí se Berounku v údolí. Vyhlídky nejsou nijak obehnány zábradlím, takže na nich dávejte bacha. Hlavně pokud budete mít děti. 

A teď už přišel čas i na samotnou pověst. Starý rybář upsal svou dceru ďáblu za vidinu mostu, na kterém chtěl sedět jako celník a vybírat zlatky od každého, kdo by chtěl přejít na druhou stranu řeky. Čert (v podobě myslivce) se rybáři zjevil a řekl mu, že most postaví za noc dřív než kohout zakokrhá. Avšak rybář v noci pochopil, komu to slíbil svou dceru a začal se modlit. Na pomoc mu přišel sv. Vít a seslal mu k nohám kohouta. Rybář ho vzal, vyhodil ho do výšky  a kohout zakokrhal. V tu chvíli se přihnala velká voda a většinu mostu vzala s sebou. Schválně se podívejte pod skálu do řeky. Ještě jsou v ní dva veliké kameny, které měly představovat dva mostní pilíře. 

Procházka na Čertovu skálu se u nás většinou koná na podzim, takže nás celou cestu doprovází hlasité šustění listů na cestě. Tentokrát jsme i pod listy našli pěkných pár hub. Tak kdopak z vás už byl na téhle skále? A máte někde poblíž bydliště místo s čertovskou tématikou? 

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)