Co by dítě mělo zažít, než půjde do školy – 11. díl

03.05.2021

Už je načase vyzkoušet dalších pět tipů na aktivity pro děti. Dneska budeme trávit čas povětšinou venku. Vydáme se na výlet, budeme pozorovat přírodu, dáme si něco dobrého a naučíme se foukat. Určitě jste další aktivity již zvládli, ale není na škodu si je zkusit znovu.

  • 51. Opéct buřt u táboráku.

Tuhle činnost jste možná zvládli minulý pátek, když se pálily čarodějnice. My jsme zrovna nic neopékali. Byli jsme rádi, že jsme vůbec zvládli spálit tu zlou čarodějnici, která u nás žila celý rok na zahradě. Byla to taková rychlovka, připravit oheň, nachystat čarodějnici, vyběhnout ven s kapucí na hlavě a doufat, že nezačne pořádný slejvák. Jinak by přežila další rok. Ohýnek jinak děláme poměrně často, protože Lexík to prostě miluje. Asi jako každé dítě rád přikládá a šťourá se v ohni. Vždycky když chce oheň, tak to zaonačí, že by si rád dal buřtíky. Když nepečeme buřtíky jen tak nad ohněm, tak máme rádi grilování na lávovém kameni. Kdo nezná, tak doporučujeme všemi deseti. (Poznámka: Lávový kámen seženete v kamenictví, kde se dělají náhrobky.)

  • 52. Hrát si s bublifukem.

Tuhle hračku asi taky miluje každé dítě a je jedno, jak je velké. Všichni rádi foukají, praskají a chytají bubliny. Lexík pořád neumí pořádně foukat. Spíš prská, než fouká, takže s děláním bublin má ještě často problém. Musí ještě potrénovat. Nedávno však dostal takovou pistoli, která dělá bubliny sama. Stačí rychle mačkat spoušť a bublifuk jede na plné obrátky. To ho teda vážně baví. S bublifukem však souvisí i jistý nepořádek. Zaprvé se často stává, že se bublifuk vyleje. Jednou se nám to povedlo v restauraci na stole. No a zadruhé je dost nepraktický vůči oblečení. Bubliny totiž dělají pěkné skvrny. Ze začátku není nic vidět, ale po vyprání se objeví fleky. Dlouho jsem to nevěděla, tak si dávejte bacha.

  • 53. Upéct muffiny, koláče či jinou sladkost.

Lexíka pečení a vaření všeobecně baví. Chtěl by pořád pomáhat. Vikina pomáhá spíš s užíráním. To má po tatínkovi. Lexík už mi pomáhal s pečením cukroví, baví ho vykrajování perníčků a dokonce sám připravil těsto na perník. Ten byl tedy naprosto vynikající. Pečení bylo součástí pohádkové stezky. Za každý splněný úkol dostal jednu ingredienci a na závěr sám připravil těsto. Když si najdete hrníčkový recept, tak to opravdu zvládne i malé dítě.

  • 54. Navštívit hrad nebo zříceninu.

Hradů a zřícenin už oba navštívily tolik, že už si ani nepamatujeme výsledné číslo. Jen kupříkladu: hrad Křivoklát, Krakovec, Karlštejn, Točník, zřícenina Týřov, Šumburk, Lestkov, Pravda, Perštejn, atd. Se zámky by to bylo těžší. Ty přece jenom tolik nenavštěvujeme. Máme radši volné prohlídky nebo právě ty zříceniny, kde si můžete všechno prolézt. Pro děti je to mnohem záživnější výlet, než se tlačit se skupinou lidí a poslouchat nějaký výklad.

  • 55. Najít pulce nebo brouka.

Pulce jsme už dlouho neviděli, ale brouky a jinou drobotinu sledujeme často. O víkendu jsme pracovali na zahradě a v záhonu jsme našli žížalu. Lexík se hmyzáků docela bojí, takže jsme si ho zavolali, jestli si jí vezme na ruku. No vůbec nechtěl. Nedávno se venku lekl lezoucího šneka. Těch se teda bojí hodně. Pořád ho strašíme, že mu pořídíme toho velkýho do akvárka. S dětmi je fakt sranda a každý den nás něčím překvapí.

A máme to za sebou. Dalších pět hezkých aktivit, které můžete brzy splnit, pokud ještě některou nemáte odškrtnutou. A pokud máte všechno zvládnuto, tak si některou aktivitu zopakujte. Třeba ten výlet na nějaký hrad či zříceninu nebo hledání brouků. Bojí se vaše dětičky nějakých zvířat jako náš Lexík? A máte už vše splněno nebo ještě musíte něco doladit?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)