Co by dítě mělo zažít, než půjde do školy – 12. díl

20.05.2021

Je to možný? Už máme za sebou jedenáct dílů zážitků pro děti a stále nejsme u konce. A na co se vrhneme dnes? Teda spíš děti a my v jejich závěsu. Tak podíváme se do přírody nebo jen na zahrádku, vyzkoušíme si nějakou tu tatínkovskou činnost a trochu se zdokonalíme v překonávání překážek.

  • 56. Natrhat kytičku pro maminku nebo babičku.

Trhání kytek určitě už každé dítě zvládlo, jestli jste je vypustili aspoň na chvíli ven. Je jasné, že tohle prostě láká každého. Utrhnout tu hezkou barevnou květinu a škubat jí při projížďce v kočárku. Nebo si z ní i kousek ukousnout. Nebo jí třeba hodit do vody, ať už do tekoucí nebo jen do kaluže. No není to zábava? Ale když už je dítě větší, tak trhá květiny a myslí při tom i na jiné lidi. Ať už na maminku, tatínka nebo babičku. A vždycky to zahřeje u srdce. Občas musíme ty naše dětičky korigovat, aby měly včely vůbec co žrát, ale naštěstí to chápou.

  • 57. Zatlouct hřebík

S manuální činností začal Lexík poměrně brzy, poněvadž ho děda bral s sebou do dílny. To Vikina tam má pořád přísný zákaz vstupu, protože je to malý tornádo a všechno by lítalo. Lexík má dokonce svůj vlastní kufřík na nářadí, kde má kladívko, pilku a ještě další udělátka. Chodí si prostě do dílny hrát. V poslední době ho nejvíc baví štípat sekyrkou, ale to musí dělat pod dohledem. Přece jenom by bylo fajn, kdyby mu pár prstů zůstalo.

  • 58. Zalévat zahrádku.

Děda ho bere do dílny a bába ho tahá po zahradě. Je to takový malý pomocník pro všechno. A hlavně, které dítě si nehraje rádo s vodou. Na zahrádce tedy pomáhá hrabat trávu (má už i vlastní malé hrábě), nakládá na kolečko a potom se v něm veze zpátky, řeže a stříhá větve na keřích a stromech. No prostě ho to venku baví.

  • 59. Zdolat překážkovou dráhu.

Překážkové dráhy zvládá Lexík už od roka a půl, co jsme začali chodit na cvičení pro děti do sokolovny. Jednou za čas jsme tam zašli a právě nejvíce ho bavilo překonávat různé překážky. Rok na to už začal chodit na další cvičení, které bylo jako taková atletická přípravka. Jednalo se o překážkové dráhy, nácvik různých dovedností a hlavně ten dětský kolektiv. Byl natolik šikovný, že jsme ho v září mohli přihlásit na opravdovou atletiku. Bohužel vše zhatil koronavir. Snad zase začne chodit v září, jestli ho to bude stále bavit.

  • 60. Praskat bublinkovou fólii.

A poslední aktivitka je taková na odreagování. Určitě vás to jako dospělé taky pořád baví. To se prostě nikdy neomrzí. Po bublinkových fóliích šlapeme a skáčeme, ať to dělá, co největší rámus. Dále nás taky baví ty vzduchový polštářky. Na ty když se dupne, tak to je pořádná řacha. A v neposlední řadě jsme si dost užili s polystyrenovou výplní. Teda nejvíc si to užil Lexík, my už tolik ne, když jsme to potom museli uklízet v obýváku. Ale tak byla to naše blbost, že jsme mu to dovolili škubat. Úklid těchto statických mrch byl teda opravdový zážitek.

Ani to nebolelo a dalších pět činností máme za sebou. Hurá. Teď už jen objevovat a zkoušet. A pokud nemáte něco splněné, tak šupem na to. Co baví vaše dětičky nejvíce?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)