Co by dítě mělo zažít, než půjde do školy. – 6. díl.

30.01.2021

Již dlouho jsme nepřidávali další aktivity s dětmi a přitom se toho teď dá venku tolik zažít. Je vám asi jasný, že se vrhneme na zimní dovádění. Určitě jste již většinu činností spojených se sněhem zvládli, a to je jedině dobře. Rovnou se podíváme, co máme v seznamu my.

26) POSTAVIT SNĚHULÁKA.

Tuhle činnost snad zvládnou všechny děti a hned několikrát. Každý rok si musíme postavit sněhuláka. Bez něj by to nebyla ta pravá zima. Jenom je vždy potřeba vychytat ten správný sníh. Z prašanu ho postavit prostě nejde. Občas si postavíme holku i kluka sněhuláka a tenhle rok jsme zkusili postavit i Olafa z Ledového království. Spíš teda já. A dopadlo hodně komicky. Olaf to teda fakt nebyl. Skláním poklonu všem, kdo ho umí postavit.

27) POSTAVIT IGLÚ/DOMEČEK ZE SNĚHU.

Domeček si taky stavíme každý rok, ale jen díky tomu, že máme chalupu na horách. Přeci jenom k téhle činnosti už je potřeba docela dost sněhu a ten je jaksi v jistých oblastech téměř nedostupný. Každý rok uděláme tunely, které děti prolézají a nejen oni. Tenhle rok jsme se však pustili do pořádné stavby a makali jsme x víkendů. Házení lopatou a hrablem, snášení sněhu z poloviny zahrady a shazování sněhu i ze střechy. No třeba to dotáhneme na těch slibovaných 3+1 i s balkonem.

28) VÁLET SUDY VE SNĚHU (ČI V TRÁVĚ).

Válení sudů nebo jen tak ve sněhu je super zábava. Výhodou je, že to nebaví jenom děti, ale i nás dospělé. Hlavně strkat dětičky do sněhu, to je ta pravá zábava. Člověk je musí trochu šikanovat. Aspoň budou připraveni na život. A co všechno děláme? Válíme sudy, děláme kotrmelce, skáčeme šipku do sněhu, zkoušíme, jaký bude zítra sníh, děláme andělíčky a zkrátka blbneme, co to jen jde.

29) ZANÉST KRMENÍ DO KRMELCE NEBO DO LESA.

Tenhle rok jsme s Lexíkem připravili vánoční ozdoby pro zvířátka a ozdobili jim v lese stromeček. Použili jsme větvičky, na které jsme napíchali jablka a mrkvičku. Ještě jsme jim přidali i zbylé kaštany, žaludy a jiné lesní plody, které nám zbyly z podzimního tvoření. Na místo činu jsme se šli po čtrnácti dnech podívat a ozdoby byly fuč. Všechno snědly. Samozřejmě dáváme zrní ptáčkům do krmítka. To je ta nejmenší pomoc v zimě.

30) PŘEČÍST SI S RODIČI KNIHU.

A na závěr něco pohodovějšího. Pěkně se uvelebit a zpříjemnit si dlouhé zimní večery. Dětem čteme pohádky úplně od malička. Výhodou je, že se naučili při čtení usínat. Pěkně se vždy zklidní a do půl hodinky spinkají. Pohádky však nečteme pouze před spaním, ale i během dne. Obě děti milují knížky a nejradši by si je prohlížely nebo četly pořád. Už se těšíme, až se naučí číst. Jenom se obáváme toho, že si potom stejně nebudou číst jen tak sami od sebe. Je to prostě rodinná zábava.

No a máme to zase za sebou. Dalších pět velmi zajímavých činností. Věříme, že většinu z nich už máte zdárně za sebou, a kdyby ne, tak se to dá velmi jednoduše napravit. Zima ještě nekončí, takže si užívejte sněhu do sytosti. Tak jako my. Zimním radovánkám zdar.

Už jste si letos postavili sněhuláka? A co čtení knih? Mají je vaše děti rády?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)