Co by dítě mělo zažít, než půjde do školy. - 8. díl

04.03.2021

Teď se nám tyhle aktivity s dětmi budou velmi hodit. Třeba někoho z vás aspoň trochu inspirují, i když jste většinu z toho určitě už zvládli. Mimo tohoto seznamu se budeme snažit dávat další tipy na hry s dětmi, abychom se s nimi doma nezbláznili a oni naopak i s námi. Tak jdeme na to.

  • 36. ZAHRÁT SI DESKOVOU HRU.

S Lexíkem už deskové hry hrajeme docela dlouho. Paradoxní je, že začínal se hrou Kris Kros, což je napodobenina Scrabble. Lexík uměl skoro všechna písmenka dříve, než začal pořádně mluvit. Dlouho jsme si mysleli, že bude dřív číst a psát než nám něco kloudného řekne. Samozřejmě hrajeme i Člověče, nezlob se a jiné podobné hry. Nejčastěji však vytahujeme pexeso nebo domino. Minulé jaro, za první vlny koronaviru, jsem dokonce jednu hru i vymyslela a sama vytvořila. Můžete to taky zkusit. Určitě se hra i její výrobní proces bude dětem moc líbit.

  • 37. NAUČIT SE NA KOLOBĚŽCE.

Koloběžku má Lexík od jeho třetích narozenin (9/2020) a hned na ní začal i popojíždět. Sice na ní nejezdí tak rychle jako na odrážedle, ale baví ho to. Má aspoň něco na střídání a nemusíme pořád tahat to kolo. Navíc koloběžka se dá i složit do kočáru k Vikině, takže je to mnohem lepší i pro doprovod. Zatím má samozřejmě koloběžku se třemi kolečky a můžeme jí vřele doporučit. Je pravda, že při jízdě častěji padá, ale naštěstí mu to moc nevadí. Nejčastěji se rozkládal, když vytáhl koloběžku na zledovatělý chodník. To byl pořád nataženej, jak šraňky.

  • 38. NAUČIT SE HOUPAT NA HOUPAČCE.

Tak tohle ještě úplně vychytaný teda nemáme. Konečně jsme ho donutili lézt na houpačku pro větší děti a ne do toho košíku, ale houpat mu ještě tolik nejde. Sám se rozhoupe, ale pokrčovat a natahovat nohy ještě moc neumí. Však on na to přijde. Minule ho Jíra rozhoupal nad ledovou plochou a Lexík z toho odešel s rozraženým rtem. Houpačky jsou nebezpečný potvory.

  • 39. NAMALOVAT CELOU RODINU.

Tak tohle je fakt vtipná aktivita. U ní se určitě vždycky pořádně zasmějete. Lexík maloval rodinu už několikrát, ale poprvý to bylo boží. Obrázek máme i schovaný. Zrovna teď v týdnu chtěl namalovat babičku, a co z toho vzniklo, se ani nedá popsat. To se prostě musí vidět a zažít. Takže vám radíme, tohle musíte zkusit.

  • 40. ROZDĚLAT OHEŇ. (s rodiči)

Lexík je hroznej pyroman, takže rozdělávání ohně máme v malíku. Doma už i škrtá sirky a zapaluje třísky v krbových kamnech. Samozřejmě pod dohledem, přeci jenom chceme ještě někde bydlet. Jinak sirky máme radši na nejvyšším místě, aby ho to někdy nenapadlo samotnýho. Na chalupě máme pořádný ohniště a už minulý víkend chtěl rozdělávat ohýnek a dělat buřty. Primárně mu určitě šlo jen o oheň. V lesíku vedle chalupy se nasbíralo klestí, ale v ohništi bylo ještě docela dost sněhu. Takže se sníh vybral a musíme počkat, až to trochu vyschne. Budeme to muset spáchat co nejdříve, protože má zase začít sněžit. 

Tak co, vybrali jste si nějakou aktivitu? My určitě zkusíme ten oheň, dokud to jde, děti se zhoupnou na houpačce, nějakou tu hru si taky zahrajeme a co taky jinýho doma dělat, že?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)