Co by dítě mělo zažít, než půjde do školy. – 9. díl

01.04.2021

Už dlouho jsme nepřidali článek s dalšími aktivitami, které by si dítě prostě mělo vyzkoušet a hlavně zažít. Tentokrát se zaměříme na velikonoční činnosti a taky jednu velmi oblíbenou u všech dětí. Stromové období snad potkalo každého z nás, takže tomu tak bude i u našich dětí, ale o tom po tom.

  • 41. Vytvořit velikonoční dekoraci.

Určitě jste už s dětmi vyrobili alespoň malou dekoraci, a jestli ne tak si tohoto tvoření ještě hodně užijí ve školce či ve škole. My už jsme zkoušeli záložky do knihy ve tvaru zajíce, papírovou kraslici ozdobenou nastříhaným barevným papírem či bramborovými tiskátky, zasadili jsme osení, vystřihovali jsme dekorace na okno, vytvořili i zápichy do květináčů, atd. Určitě toho ještě budeme vytvářet spoustu a spoustu.

  • 42. Vytvořit kraslici.

Kraslice budou děti taky určitě barvit ve školce či ve škole. Já si tohle pamatuju moc dobře z dětství. Vyfouknout vajíčka na výtvarku, připevnit si je na špejli a začít barvit. Doma vždycky barvíme vajíčka přírodními barvami a většinou to končí dost tragicky. Minulý rok jsme se snažili barvit kurkumou, matcha čajem a borůvkami a nic z toho nebylo. Jediné, co nám vždy funguje, jsou slupky od cibule. Ty opravdu barví. Nevím, jakou s tím máte zkušenost vy, ale jednoduchý to teda fakt není. Tenhle rok se pokusíme vajíčka namalovat akrylovými fixami v trochu jiném duchu. Věřím, že se budou moc líbit.

  • 43. Upéct beránka, jidáše nebo mazanec.

Beránka se snažíme péct každý rok. Je velmi jednoduchý na přípravu a udělá velkou parádu. K Velikonocům prostě patří. Jidáše jsme zatím nepekli, ale určitě se na stole také objeví. Většinou je máme i několikrát do roka, protože jsou dost oblíbené. Mazanec jsme ještě nezkoušeli, ale třeba na něj taky někdy přijde řada. Tenhle rok už si Lexík upeče beránka určitě sám, když už zvládl připravit i těsto na perník. A určitě ještě budeme péct velikonoční perníčky, protože ty u nás neskutečně rychle mizí. Děti je jedí po kilech.

  • 44. Najít nadílku od velikonočního zajíce.

Na hledání nadílky se už Lexík hodně těší. Vždycky se nám tahle tradice moc líbila, i když není v našich končinách tradiční. Samozřejmě jsme jezdili i na klasickou českou pomlázku, ale nadílku od velikonočního zajíce děti dostávají na chalupě. Vždycky ráno rozneseme dobroty po zahradě a Lexík dostane košíček a musí všechno najít. Tenhle rok už budou hledat oba. Zřejmě budou mít malý košíček a jsme zvědaví, kam to všechno narvou.

  • 45. Vylézt na strom.

A konečně jsme se dostali k poslední činnosti, která tedy nespadá do velikonočních radovánek, ale už se dá velmi dobře praktikovat. Lexík už totiž do tohoto období dorostl a musí vylézt na každou větev v okolí. Třeba mu jednou postavíme i nějaký ten domeček na stromě, který je snad pro každé dítě velkým snem.

Tak co, máte splněny už všechny velikonoční činnosti? Pečete s dětmi? A co velikonoční nadílka, jak jí řešíte? A co ty stromy, máte už tohle období?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)