Čtvrtý a Pátý den cesty - Prázdniny v Římě

17.01.2022

V minulém díle jsme zakončili naše putování válením u moře. Dojeli jsme po písčité cestě vedle kempu, kde jsme zadarmo přenocovali. Pláž nebyla nijak komerční, takže žádná lehátka a slunečníky. Ideální místo pro nás. Navíc zde byla k dispozici i sprcha, což nám po koupání v moři přišlo samozřejmě vhod. Přece jenom, kdo by chtěl jít spát od hlavy až patě obalený mořskou solí. A co jsme dělali další dny? To se snad dozvíte dále.

Po přespání jsme si jako každý normální člověk udělali snídani, po které jsme vyrazili na pláž. Měli jsme totiž v plánu se vyvalit jako vorvani a prostě relaxovat, od čeho jinak ty dovolený jsou, že? No jo, jenomže nás na jednom místě jen tak něco neudrží, takže ač jsme se snažili sebevíc, tak to prostě nešlo. Jako blbli jsme ve vodě, chvíli se i váleli na pláži, kopali díry v písku, stavěli hrady, a kdo ví co ještě, ale tohle by nás fakt zabilo. My prostě a jednoduše odpočívat neumíme. Tuhle vlastnost tedy předáváme jiným, ať si jí užijí. My se radši odrovnáme někde v kopcích nebo při nějaké jiné bláznivé kratochvíli.

Takže to nakonec dopadlo tak, že jsme to tedy dopoledne nějak vydrželi, potom se zašli ještě projít kolem, abychom to místo pořádně očíhli a nakonec jsme si sbalili těch pár švestek a vyrazili blíže k městu Řím. Cesta byla samozřejmě úmorná, poněvadž bylo asi tisíc stupňů a v autě ještě o další tisíc víc, ale i tak jsme si to brázdili stále po pobřeží na jih. Potom naše cesta uhnula od moře do vnitrozemí. Napadlo nás, že bychom mohli přenocovat ve městě Bracciano, kde se nachází i velké jezero Lago di Bracciano. Nakonec jsme k němu vážně dojeli a našli i poklidné místo na zakempování. Poklidné bylo navečer, ale v noci se z něj stalo místo, kde nikdo nespí. Buď kolem jezdila závodní auta 150 za hodinu, nebo na místo přijížděli lidé za "noční aktivitou". Jako co v autech dělali, či nedělali fakt nevíme, ale rozhodně se to tam nočními návštěvníky jen hemžilo. Zkrátka a dobře, moc jsme se tam nevyspali. Brzy ráno jsme si šli radši zaplavat do přilehlého jezera a začali se chystat na celodenní pobyt v Římě.

Do hlavního města jsme dorazili poměrně brzy a hned jsme začali hledat parkoviště poblíž zastávky metra. Nakonec se nám to povedlo, sice to bylo taky zajímavé, ale zaparkovali jsme. Chlapík na parkovišti nás chtěl nacpat do mezery, kam by se vešla tak motorka, takže jsme ho nakonec objeli a zajeli na vedlejší placené místo. Tam bylo placu dostatek a ještě navíc pod dohledem. Přeci jenom jsme v autě měli dost věcí.

Z parkoviště už jsme se vydali hledat zastávku metra. Je označena stejně jako v Praze, takže no stress. Navíc tohle metro je o dost jednodušší, má totiž jenom jednu trasu. Takže žádné přestupování a složité hledání cesty. Prostě nastoupíte na správnou stranu a jedete. My jsme se vydali na zastávku poblíž Vatikánu. Opravdu jsme k tomu velkému náměstí brzy došli, ale poměrně nás překvapilo, že zas tak obrovské, jak ho člověk zná z televize, není. Jak se tam sakra vejde tolik lidí, když vyleze papež na balkon? I tak je celá stavba opravdu pozoruhodná. Dovnitř jsme nešli, poněvadž tam byla neskutečná fronta, tak třeba někdy jindy.

Dále jsme se nechali vést anděly a došli jsme k Andělskému hradu. Tam jsme si řekli, že nebudeme už škudlit peníze a že se taky někam podíváme, takže jsme si zaplatili vstup dovnitř. Dobré je, že je to bez průvodce, takže se člověk podívá, tam kam chce a všechno si v poklidu prošmejdí. Z vyhlídky je krásně vidět celé město. Po prohlídce jsme si zašli na oběd, poněvadž jsme chtěli vyzkoušet tu pravou italskou pizzu. Takže jsme zabrousili do jedné malé pizzerie a zjistili jsme, že u nás se pizza dělá úplně jinak, a tak nám tahle vůbec nechutnala. Těsto bylo stejné, ale těch pár ingrediencí prostě nemělo chuť. Co asi říkají Italové u nás, to snad radši nechceme vědět.

Po zajímavém kulinářském prožitku jsme vyrazili zase zpátky do ulic a došli na Piazza Navona. Na tomhle náměstí jsou krásné kašny, ze kterých budete zkrátka unešeni. Tohle místo rozhodně stojí za návštěvu a vlastně, které místo z Říma ne, že? Dále jsme šli směrem k Pantheonu a cestou ještě navštívili krásný kostel. Interiéry všech kostelů v Římě (v celé Itálii) jsou naprosto skvostné. Nebudete vědět, kam tu hlavu máte otočit dříve.

Dále nás tedy čekala návštěva Pantheonu, který je taky úžasný. Zase úplně něco jiného, jak zvenku tak zevnitř. Uvnitř je prostě úžasný ten kruhový otvor ve stropě, kterým se dovnitř dostává světlo. Další zajímavostí na programu byla Fontana di Trevi. Ta je samozřejmě taky nádherná, ale moc jsme si jí neužili. Tady už bylo opravdu strašně moc lidí, takže jsme si jí jen zlehka prohlédli a radši běželi dále.

Co nás opravdu hodně upoutalo a co jsme neměli na programu, byla opravdu megalomanská stavba, která se nazývá Altare della Patria (Oltář vlasti). Jedná se o největší památník v Itálii, který "hlídají" vojáci. Představte si, že jste v červenci na přímém sluníčku ve městě, stojíte na krásně bílém mramoru, který vás pálí do očí a ještě vedle vás hoří oheň. Tak takové podmínky měli tito vojáci ve službě před tímto památníkem. To byla tedy síla. Byli jsme i uvnitř a nejvíce nás nadchla kaple či kostel přímo uvnitř památníku. Byla naprosto skvostná. Všude se to jen třpytilo zlatem. Takže tuhle zajímavost určitě nevynechte.

Naše cesta ještě pokračovala k Forum romanum (zbytky centra města) a samozřejmě ke Koloseu. Nicméně z poslední zastávky už vám toho moc neřekneme, poněvadž už nám bylo takové vedro a byli jsme natolik unavení, že jsme u Kolosea zašli do metra a jeli zpátky k autu. Jasně, že nás to mrzelo, ale v tom městě už to bylo vážně o zdraví. Takže příště určitě ne v létě, ale pěkně v chladných a příjemných měsících. (Pozn. Mnoho staveb a míst se nám zalíbilo, jak v knize tak ve filmu Andělé a démoni, a tak jsme se po těchto stopách vydali.)

Den jsme zakončili tím, že jsme opět přejeli k pláži, kde jsme už nějaký ten čas strávili a šli se pořádně vyřádit do mořských vln. Konečně jsme se po tom úmorném dni trochu zchladili. A na co se můžete těšit příště? Tak buď už pojedeme domů, nebo se ještě vydáme k sopce Vesuv, kdo ví.

Nás by ovšem zajímalo, jestli jste již krásné historické město Řím již navštívili a co se vám líbilo nejvíce? A kdo z vás už ochutnal pravou italskou pizzu? Chutná vám?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)