Dítě a jízda na kole

09.06.2021

Dneska bychom se mohli naučit jezdit na kole. Teda spíš bychom to měli naučit naše ratolesti. To je taková klasika, že? Každý z nás určitě chce, aby dítě umělo na kole. Je to taková běžná dovednost, ale jak toho nejlépe docílit? U nás to teď bylo tématem číslo jedna, tak se s vámi podělíme o své nabyté zkušenosti.

Dnešní malé děti mají obrovskou výhodu a tím je ODRÁŽEDLO. Když se na něm naučí jezdit, tak jízda na šlapacím kole pro ně bude mnohem jednodušší. Odrážedlu však předchází taková ta klasická motorka. Na ní můžou děti drandit už velmi brzy. Naše dětičky se na ní více naučily tak zhruba v roce a půl. Když jim motorka začala být malá, tak jsme právě pořídili odrážedlo. Rozdíl je vám asi jasný. Odrážedlo už jezdí pouze po dvou kolech, takže dítě musí vyvažovat. Tím pádem se krásně naučí držet rovnováhu, což potřebuje pro jízdu na kole.

A kdy zkusit šlapací kolo?

Když vidíte, že dítě na odrážedle blbne a jezdí se zvednutýma nohama, tak je jasné, že už umí parádně udržet rovnováhu a můžete pomalu začít zkoušet kolo. My jsme na to moc nepospíchali a syn se naučil jezdit až nedávno (3 a ¾ roku). Některé děti to určitě zvládnou i dřív.

Spousta rodičů vás bude přesvědčovat, ať na kolo nedáváte přídavná kolečka. Jen to dítě zpomalí, zvykne si na to a nebude je chtít sundat. Taky jsme si tyhle rady vyslechli, ale kolečka jsme stejně pořídili. Syn totiž neuměl šlapat, a když neuměl základní princip jízdy na kole, tak je mu nějaká získaná rovnováha z odrážedla byla k ničemu. Takže jsme kolečka nandaly, jezdil s nimi po městě, aby se naučil šlapat a když jsme opět viděli, že s tím nemá problém, tak jsme mu je zkusili sundat. A voilá, už to drandí jako blázen. Stačilo s ním jít párkrát na procházku, aby získal jistotu a hned to šlo lépe. Takže bacha na tyhle moudra. Neříkám, že to má takhle každé dítě, ale nesmíte z něj zase dělat nadčlověka.

Na odrážedlech je také dobré, že mají brzdy a děti se tak naučí s nimi manipulovat, což je opět zjednodušení jízdy na kole. Ještě bychom chtěli zmínit jednu věc a to je rozjíždění. To synovi taky chvíli dělalo problém. Nastavit si šlapku, odrazit se, dát správně nohy na šlapky. To byl taky ze začátku oříšek, ale chce to prostě jenom zkoušet a zkoušet. Děti jsou hrozně učenlivé a pochopí to opravdu rychle.

A jak jste učili vaše dětičky na kolech vy? Máte nějaký zaručený tip - jak na to? V kolika letech se to naučily?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)