Do Polska k moři

31.08.2022

Minulý rok jsme byli zlanařeni a konečně jsme se taky odhodlali vyrazit k Baltu. Rodiče vždycky přijedou z dovolené absolutně nadšeni a uchvátili už tolik lidí ve svém okolí, že jsme taky neodolali a museli to vyzkoušet. V článku se dozvíte, jak dlouho trvá cesta, v jakých místech jsme se vyskytovali, co si dát k jídlu a taky jak se dá v Polsku spát zadarmo v autě. 

Jelikož máme chalupu v Krušných horách přímo na hraničním přechodu, tak je pro nás nejjednodušší přespat na chalupě a v brzkých ranních hodinách, což znamená kolem třetí hodiny, vyrazit přes Německo a dojet na snídani k moři. Pro lepší představu vám rovnou řekneme, jak dlouhá je cesta z Prahy až k moři do města Miedzyzdroje. Dělá to 585 km, což znamená šest hodin jízdy. Z Prahy se jede po dálnici na Ústí nad Labem a potom v Německu kolem Drážďan a Berlínu. Do Polska se vjíždí až u Štětína (Szcecin), kde na vás taky čeká dálnice, i když v druhém směru pořád nedodělaná (2022). Abyste dojeli k moři, tak se budete muset rozloučit s dálnicí, ale už to není nijak daleko. Snídat už budete třeba někde na pláži nebo v nějaké kavárničce. Docela rychlá cesta k moři, že?

Malý tip, který jsme četli u více cestovatelů, kteří takhle v noci jezdí k moři kolem Berlína. Nedaleko od něj se totiž nachází Tropical Islands. Obrovská kupole, ve které je svět jako někde v Karibiku. V tomto obrovském "aquaparku" se dá dokonce nocovat i ve stanech. A když už budete vědět, že pojedete kolem, tak si buď můžete objednat lístky předem (rodinné), což je mnohem levnější nebo jsou zde akce na ranní vstupy (early bird). Tak třeba to někdo z vás využije. 

Teď si řekneme jenom ve zkratce, kde jsme se všude vyskytovali, ale podrobně se k tomu ještě vrátíme v dalších článcích. Jak jste si všimli, tak jsme jako první zamířili do města Miedzyzdroje. Nedaleko je potom Swinoujscie (Svinoústí), které je rozdělené na dvě části zálivem, ale jezdí zde zdarma trajekt. Dále jsme navštívili města Dziwnów, Pobierowo, Trzesacz, Rewal a Niechorze. Dále už jsme se nedostali. Kdybychom neměli podzimní počasí místo letního, tak jsme se ani tak neposunovali, ale když se nedalo koupat v moři, tak jsme museli vymyslet jiný program. Jako nebylo to úplně jednoduché a díky tomu se nám výlet i zkrátil o jeden den, poněvadž nás už nebavil déšť, vítr a docela chladno. Minulé léto bylo prostě divné, ale když vychytáte normální teplé léto, tak z moře jen tak nevylezete. Jako musíte počítat s tím, že není vyhřáté jako v Turecku, ale v horkém počasí vám to rozhodně vadit nebude. Tenhle rok (2022) mělo 22 stupňů

Když už jsme u toho moře, tak se na něj podíváme podrobněji. Pláže jsou zde písečné (jemný štukový písek), skoro nekonečně dlouhé (prostě kam oko dohlédne), na jejich okrajích jsou většinou borovicové lesy poskytující i nějaký ten stín. Vstup do moře je pozvolný, zkrátka musíte chvíli jít, než si zaplavete. Ideální pro malé děti. Na pláži nenajdete moc mušlí, když už tak maličké. Na druhou stranu zase můžete potkat medúzky, jak v moři, tak vyplavené na pláži. Nemusíte se však bát, nežahají. Ještě jedna věc, na pláži jistě uvidíte spoustu lidí s látkovými ohrádkami. Je to dobrá ochrana před neustálým větrem. 

A co si dát dobrého k snědku? Tak určitě musíte vyzkoušet uzené ryby, které jsou každý den čerstvé a prodají vám je přímo z udírny. Potom si zajděte do restaurace přímo u pláže, která bude jistě nabízet smažené ryby. Ta čerstvost je naprosto geniální. Dále by vás mohli zaujmout zapienkanki. To jsou dlouhé bagety, na které vám naskládají různé přísady (jako třeba na pizzu) a dají potom zapéct. Vy si na to dáte ještě nějakou omáčku a můžete baštit. Budete mít, co dělat, to celé sníst. A ještě něco pro milovníky sladkého. Rozhodně si dejte gofry (wafle). Dělají je na každém rohu a nabízejí neskutečně mnoho různých chutí. K tomu ještě nějakou zmrzlinu a budete v sedmém nebi. 

Poslední bodem bude spaní, na kterém se dá zrovna v Polsku dost ušetřit. My jsme spali v autě, ale i spaní v různých apartmánech či chatkách není jedno z nejdražších. Samozřejmě je lepší si ho zarezervovat dříve, ale když pojedete na blind, tak bez větších problémů něco seženete. Všude na domech visí nápisy, že mají volné pokoje. My jsme však změnili auto na obytňák a přespávali zcela zdarma na parkovištích v lese. Na některých místech máte dokonce turistické přístřešky, které se dají skvěle využít k sezení u jídla či vaření. Dost těchto míst je dokonce v Národním parku a přesto vás tam nechají nocovat. Policie kolem vás projede a neřekne ani popel. Vůbec se toho nemusíte bát a uvidíte, že těchto míst využívá dost lidí. Je dobré přijet včas, abyste si zabrali, co nejlepší místo. Často jsou tyto parkoviště i kousek od moře. 

Pár tipů už tady zaznělo a snad někomu z vás i pomůžou v plánování dovolené u polského Baltu. Příště se podíváme, co se dá podniknout v městech Miedzyzdroje a Svinoústí. Zajímalo by nás, jestli někdo z vás už takto k moři vyrazil? Jak se vám tam líbilo? A v jakých místech jste byli?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)