Dziwnów, Pobierowo a Trzesacz

13.09.2022

Další díl putování po polském pobřeží nás zavede hned do třech měst. Je v nich pár zajímavostí, které určitě stojí za to navštívit. Tyhle tipy se vám budou hodit, když nebude zrovna hezké počasí a vy se budete chtít někam schovat. 

Dziwnów

Tohle městečko je zajímavé tím je z obou stran obklopené vodou. Je zde totiž velký záliv, ve kterém je zakotveno spoustu lodí. Takže určitě můžete vyrazit na jejich prohlídku. Aby se do zálivu lodě bez dostali, tak musí projet přes zvedací most. To je taková další zajímavost, kterou budete moct pozorovat. Určitě se vám povede vychytat čas, kdy bude nějaká loď přijíždět či odjíždět. Podle nás to bude mnohem jednodušší, než si naplánovat zdvihání Tower Bridge v Londýně. Když už jsme byli u těch lodí, tak se určitě musíte podívat nebo se dokonce projet na pirátské lodi. Kotví přímo u hlavní silnice a určitě jí nepřehlédnete. Taky zde jezdí něco jako Jet boat (rychlé lodě). Nedaleko od kotviště pirátské lodě najdete taky skvělé udírny ryb, takže si dejte oběd nebo dobrou večeři. 

Pobierowo

Podle nás bylo tohle městečko naprosto nejhezčí. Nebylo zbytečně přeplácané kýči, hezky udržované a postavené mezi borovicemi. Jinak ty města byly na stejný brdo. Tohle nám prostě přišlo něčím jiné. My jsme tady zaparkovali u kostela nedaleko od centra a hned potkali dětské hřiště u fotbalového stadionu. Děti si tam mohly aspoň chvíli pohrát. V centru městečka jsme navštívili další Oceanárium. Bylo poměrně malé, ale dětem se tam líbilo. Co s nimi taky máte dělat, když se nemůžete koupat v moři. Rozhodně doporučujeme jít pouze do jednoho Oceanária a to v Miedzyzdrojích. Tam je postavené poměrně nové a mnohem větší než ostatní. Tyhle Oceanária najdete v téměř každém městečku na pobřeží, ale všechny jsou skoro stejné. (My jsme potkali hned čtyři v šesti městech.) Jedinou výhodou je, že tyhle menší Oceanária nejsou moc drahá.  Ve stejné budově se hned vedle rybiček ještě nachází Pra Glebia (něco jako Dinopark). Je zde několik soch dinosaurů. Neočekávejte nic rozsáhlého, ale dětem se to bude líbit. V dalším vstupu této budovy je ještě Oko iluzji (něco jako muzeum iluzí). Opět v menším provedení. Nedaleko od této napěchované budovy je ještě jedna zvláštnost a to Magiczny domek. Tenhle domeček je totiž postaven obráceně, tudíž stojí na střeše. I uvnitř má všechno obráceně, takže chodíte po stropě a můžete se třeba vyfotit, jak děláte stojku na záchodě nebo jak žehlíte hlavou vzhůru. Docela se u toho nasmějete. Tenhle domek rozhodně nepotkáte jenom v tomto městě. Určitě na něj narazíte i jinde. Na zdejší pláži najdete i takové ty strážní budky jako v Pobřežní hlídce. Dokonce tam i pár mladých záchranářů bylo, i když bylo deset stupňů. Jen se v budce dost nudili a hráli tleskací hry. 

Trzesacz

V tomhle městě je jedna velmi zajímavá stavba, kterou nesmíte vynechat. Jak dlouho však ještě vydrží stát, to nikdo neví. Na břehu u moře totiž stojí už pouze jedna zeď z bývalého kostela. Tento kostel byl postaven 2 km od pobřeží a v roce 1874 se v něm odehrála poslední bohoslužba. Od té doby byl ponechán svému osudu. Teď z něj je udělán takový památník. Síla moře je tady prostě veliká. Každý rok je vidět, jak si moře bere další a další části pevniny. Dost často uvidíte popadané stromy z břehů nebo uzavřené schodiště, které se už nedá používat. V Trzesacz je taky přímo u tohoto kostela pěkná vyhlídka na moře. Z ní se samozřejmě dá i po schodech sejít na pláž. Nedaleko od kostela je taky kus břehu bez stromů a využívají ho paraglidisté

Další tři města máme za sebou a příště nás ještě budou čekat dvě - Rewal a Niechorze. Hlavně v tom posledním jsme toho objevili poměrně dost, tak se máte, na co těšit. Nás by ještě zajímalo, jaké město se líbilo vám na polském pobřeží? 

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)