Edinburgh - 3. část

09.05.2023

Předposlední den naší výpravy po městě Edinburgh je tady. Neděle už se nesla ve znamení únavy a kupodivu i těšení domů. Ne tedy do pracovního nasazení, to zas ne. Ale nejsme tady od hořekování nad tím, že musíme chodit do práce. Určitě vás více zajímá, co se dá ještě ve městě vidět zajímavé. Tak jdeme na to.

Ráno jsme šli opět ve stejný čas na autobus, zakoupili znovu celodenní jízdenky a jeli dokonce na stejné místo jako předcházející den. Vystoupili jsme tedy na Královské míli, po které jsme se tentokrát vydali na druhou stranu. Královské míle totiž končí (nebo začíná?) u Holyrood Palace, kam jsme měli namířeno zase hned po otevírací době. Zjistili jsme, že hned před královským sídlem se také nachází budova parlamentu. Tam se jako turista můžete také zajít podívat a dokonce zadarmo. Jelikož nás politika úplně nezajímá, tak jsme tuhle možnost hned vyloučili, ale budova je to velmi zajímavá. Před vstupem do Holyrood Palace vám ještě řekneme jednu zajímavost. Určitě si kupte vstupenky o pár dní dříve přes internet, něco málo totiž na rozdíl od nás ušetříte. Já jsem se totiž na ty vstupenky koukala den předem, ale nakonec jsme je nekoupili a počkali do druhého dne a hned jsme samozřejmě zaplatili více. Vstupenka nás opět vyšla na 19 liber (2023) za jednoho dospělého. U vstupu se zde netvořila fronta jako u hradu a opravdu sem neproudili davy turistů ani když jsme měli prohlídku za sebou. Asi je lepší tam být opět dříve, ale zřejmě to není number one mezi památkami, což jsme tedy brzy poznali i na vlastní kůži. Když projdete bránou k paláci, tak se dostanete na nádvoří, za kterým už na vás čekají vnitřní prostory paláce. V nich si nic nevyfotíte, takže žádné fotografie z vnitřku zde neuvidíte. A co jsme tam tedy viděli my? Veliké schodiště s obrazy, několik přijímacích místností, pár komnat i s postelemi, obrazárnu a to je asi tak všechno. Prohlídku jsme tedy zvládli opravdu rychle, ačkoliv jsme se snažili tam zdržet, co nejdéle. Když nás schodiště vykoplo ven z paláce, tak jsme se ještě zašli podívat na rozpadlou stavbu opatství, která se zrovna opravuje. Tedy spíše konzervuje, aby ještě nějakou dobu vydržela. Vedle paláce je ještě chodníček do zahrady, tedy do malinké části. Alespoň jsme tam viděli místní šedou veverku. To byla asi ta největší atrakce. Prohlídka nás docela zklamala, ale i tak bylo zajímavé, že jsme mohli nakouknout do komnat a síní, kde občas skutečně sídlí královská rodina.

Po téhle "atrakci" jsme si zase dali celou Královskou míli až ke hradu, kde jsme zamířili do suvenýrů a zakoupili hned několik dárečků pro naše blízké. Chtěli jsme zde utratit papírové libry, které nám zbyly z Londýna, ale u pokladny nám bylo řečeno, že můžeme platit jedině kartou. Tak to vám pěkně děkujeme, a co s těmi penězi budeme dělat? Ještě jsme měli šanci něco koupit na trhu a jako poslední možnost bylo letiště a duty free. Obtěžkáni suvenýry (šálami s ovčí vlny, dobrotami, magnetkami a plyšovými Lochneskami) jsme doputovali k památníku Jamese Scotta. Když jsme přišli k pokladně, tak nám bylo řečeno, že nás nahoru může pustit až za pětadvacet minut. Dobrá, tak se zatím půjdeme podívat na St Mary's Cathedral, která byla poměrně blízko. Když jsme k ní došli, tak jsme zjistili, že v ní právě probíhá bohoslužba. No super, takže se nedostaneme ani tam. Úplně zbytečné kroky navíc. Rychle jsme se znovu přesunuli k památníku, kde nám bylo opět řečeno, že prohlídka před chvílí začala a že další začne za půl hodiny. To jako fakt? Asi je vám jasné, že na památník jsme se pěkně vykašlali a šli si po svých. Pokud budete chtít tento památník opravdu navštívit, tak rozhodně vyčkejte někde poblíž, ať to nepromarníte jako my. Vstupné je pro dospělého 8 liber

My jsme tedy od památníku vyrazili na autobusovou zastávku a konečně jeli na prvních sedadlech v horním patře doubledeckeru. To je panečku jízda. A kam jsme měli namířeno? Do Botanické zahrady. Hned při vstupu nám bylo řečeno, že by od nás bylo moc milé, kdybychom jim dali 5 liber (za každého) jako dar, aby měli na údržbu zahrady. Bohužel nevěděli, že jsme chamtiví čecháčci a jsme rádi, že můžeme někam zadarmo. Takže smolík. Zahrada nám připomněla chaotické Národní muzeum. Opět to nemělo žádný řád. Všude vedly cesty a cestičky a člověk prostě nevěděl, kudy se má vydat dřív. Nakonec jsme to nějak obešli a asi neviděli všechny zákoutí, ale už nám to bylo tak nějak jedno. V zahradě nás nejvíce překvapilo, že tam úplně všechno kvetlo nebo dokonce odkvétalo. Rozhodně jsme si dostatečně užili nádherné rododendrony, kterých je tam tedy požehnaně. 

Po procházce rozkvetlou zahradou jsme si chtěli na chvíli sednout a zrelaxovat nožičky. Zamířili jsme hned naproti východu do obrovského parku. Tam jsme mohli pozorovat spoustu sportů najednou. Na jednom hřišti hráli rugby, na druhé straně hráli kriket, další metali petanque. Takovýto park jsme naposledy viděli ve městě Christchurch na Zélandu. Tak jsme se tam aspoň na chvíli zase přesunuli. Po krátké pauze jsme zamířili k poslednímu bodu naší výpravy. Chtěli jsme si dát oběd na trhu s názvem Stockbridge Market. Když jsme tam přicházeli, tak jsme viděli několikrát zatočenou frontu lidí. Zajímalo nás, na co všichni čekají. No, co myslíte? Samozřejmě, že na jídlo. A ještě ke všemu na paellu, kterou jsme si chtěli dát taky. Když jsme však viděli, že už tam vyškrabují poslední zbytky a fronta se stále nezmenšuje, tak jsme to samozřejmě vzdali a šli se podívat, co ještě na trhu nabízejí. Nakonec jsme si nic nevybrali, ale zjistili jsme, že jsou to ty samé stánky jaké jsme viděli předcházející den na Grassmarket. Když budete tedy chtít navštívit nějaký trh, tak si spíše vyberte ten na Grassmarket. Je to mnohem hezčí prostředí a nebudete muset jezdit dál od centra.

Z trhu jsme se už pouze prošli k našemu hotelovému pokoji, cestou si koupili opět něco dobrého k večeři a celé odpoledne už jsme jenom proflákali. Ještě jsme si museli pořádně naplánovat cestu na letiště a sbalit věci. Přeci jenom jsme museli vstávat poměrně brzy, ale o tom až v posledním díle této série. Příště se tedy můžete těšit na cestu domů, ale hlavně na tipy a triky ohledně výletu do Edinburghu.

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)