Fichtelberg po stoprvní

21.09.2021

Tak na tomhle německém vrcholu jsme už byli vážně hodně krát. A není to jenom tím, že máme svoje oblíbené kopce, na které stále lezeme, ale taky jsme na tohle místo jezdili vždy na běžky. Kolem kopce jsou totiž rozesety parádní běžkařské stopy.

Než se vydáme na kopec, tak si řekneme, kde zaparkovat. Tak zaprvé můžete nechat auto na celnici nad Božím Darem. Odtud jsme asi chodili nejčastěji. Dále je tady možnost nechat auto na placeném parkovišti v Německu. Ušetříte si jedno stoupání a auto necháte u ski arény. A ještě je tady třetí možnost a to zaparkovat ve městě Oberwiesenthal. Z města vede buď stezka pro pěší, nebo se můžete svézt velkou kabinkovou lanovkou. Taky jsme s ní jednou jeli, aby se Lexík svezl.

A teď už na samotný vrchol kopce. Jelikož chodíme nejčastěji od celnice, tak nás čeká hned prudké stoupání právě k té ski aréně. Tam můžete někdy potkat různé závody či na začátku zimy první sníh na stopách. Cesta vede kolem areálu, takže do něj i částečně uvidíte. No a odtud už to vede pouze do kopce. Ale když jsme to vyjeli v zimě na běžkách, tak to nebude až tak hrozný. To známe mnohem horší kopce.

A co najdete na samotném vrcholu? No tak prvotně výhled, proč bychom jinak lezli na kopec, že? A taky vyřezávaná zvířátka, na která děti lezou. A možná nejen děti. Vyhlídkovou plošinu na krásy tam dole. Veliký zvon ve zvonici, který je naprosto úžasný v zimě. Bývá totiž celý omrzlý a zkrátka dokonalý. Hlavně ho hodně rádi uvidíte, protože to značí, že už vás čeká jenom cesta z kopce. Občas to bývá teda mnohem horší než se vydrápat nahoru. Taky zde končí ta kabinková lanovka a můžete si zde zaplatit jízdu na zipline. Samozřejmě zde najdete i občerstvení, ale nezapomeňte si Eura. A ne úplně málo. Asi vysokohorská přirážka. Jo a ještě bychom zapomněli na poměrně nový foto rámeček. Tak v něm se můžete nechat vyfotit od kolemjdoucích.

Kromě hlavního vrcholu Fichtelbergu je k mání ještě jeden a to Malý Fichtelberg. Cesta k němu není nijak hrozná a můžete jí spojit s návratem do Čech k autu. Alespoň nepůjdete stejnou cestou. Na Malém Fichtelbergu je jedna zajímavost a tím je stará lanovka. Lanovka už sice nejede, ale můžete si zde udělat parádní retro fotku. Jsou zde totiž stále jedno sedačky a můžete si v nich posedět. Pro nás to bylo velmi pěkné zpestření výletu.

Od lanovky můžete sejít okolo Saské boudy, kde je v zimě upravená běžkařská trať a lze tady velmi pěkně trénovat s dětmi. Odtud už pěkně k autu a máme po výletu. Ale určitě se tam někdy vydejte, opravdu to stojí za to. Ať už na běžkách, na kolech nebo pěšky. Jinak bychom tam pořád nelezli.

A jaká jsou vaše oblíbená místa? U nás to jsou místa v Krušných horách, která na našich stránkách jistě naleznete. 

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)