Greifensteine - skalní město

14.11.2022

Tohle místo nedaleko od hranic jsme našli úplnou náhodou. Když jsme v mapách hledali nějaké nové dětské hřiště, tak jsme narazili právě na Greifensteine. Jenomže jsme vůbec netušili, co se rozkládá přímo za hřištěm. No, byli jsme dost překvapeni. Tohle léto jsme se tam vrátili, ale výlet se úplně nezdařil, takže jsme se tam nakonec dostali až v listopadu. 

Pro nás je nejjednodušší cesta přes Annaberg-Buchholz do města Ehrenfriedersdorf. Odtud už je to jenom kousek. Na parkoviště přímo u skal a dětského hřiště vás zavedou cedule. Parkoviště je zde opravdu veliké, jen je v sezóně placené, ale nemusíte se bát žádné velké sumy. Nám se však v létě stalo, že jsme tam přijeli a neměli jsme, kde zaparkovat. Zřejmě se tam konala nějaká akce, poněvadž tam normálně tolik lidí není. Takže jsme místo výletu museli pokračovat dále a nechat si tohle místo v záloze na jindy. 

Tak a teď už přímo k místu. Pokud sem vyrazíte s dětmi, tak ihned skončíte na dětském hřišti. To je tedy parádní a děti odtud nebudou chtít jen tak odejít. Je zde totiž postaven velký dřevěný hrad, který se dá uvnitř prolézat a vede z něj pěkná skluzavka. Jen pozor na materiál kalhot, které bude mít dítě na sobě. V šusťákách to lítá i metr daleko od konce skluzavky. Dále jsou zde krásné dřevěné postavičky, pár atrakcí na rovnováhu, trampolína či jeskyně s chyty na lezení po straně. 

Přímo vedle hřiště je něco jako informační centrum, kde si můžete nabrat inspiraci na další výlety či si dokonce něco koupit (např. med). Taky je zde takový malý herní koutek pro děti - stoleček se židličkami. Takže kdyby náhodou začalo pršet, tak se sem na chvíli můžete uchýlit. Mimo tohoto centra je zde i restaurace, ale ta zřejmě funguje jenom v hlavní sezóně. Na podzim už byla zavřená. Další zajímavostí je přírodní divadlo, které se nachází mezi skalami. Když v něm zrovna hrají, tak je tam potom ten nával lidí a nemá cenu tam vůbec zastavovat. 

A teď k tomu hlavnímu, co nás naprosto nadchlo. Přímo za hřištěm je totiž obrovská skála, která je zpřístupněná a má i parádní vyhlídku. Vstup na vyhlídku je zpoplatněn. Vhodíte 1 Euro (2022) do automatu a projdete turniketem. Jak prosté. Celá cesta vzhůru je krásně chráněna, takže se vůbec nemusíte bát, že by vám dítě někam propadlo, což rodiče velmi uvítají. Na skále jsou vytvořeny hned čtyři vyhlídková místa. To poslední je nejzajímavější. Přejdete po schodišti, které je zavěšeno ve vzduchu na takovou malou špičku. Na vrcholku je i dalekohled. Samozřejmě za peníze, jak tomu bývá. Výhled do kraje a na skály kolem je však parádní. Takže nezapomeňte zabalit drobné mince, ať můžete vyšplhat na vyhlídku. 

Tahle vyhlídka však není jediná zajímavost. Ještě se můžete jít projít dál po lesní cestě kolem skal a narazíte třeba na dřevěné sochy či jeskyni. Podle mapy je v okolí ještě spoustu zajímavých míst, ale jsou docela daleko od sebe, tak si je necháme třeba na jindy. Při cestě zpátky jsme ještě našli pěkné jezírko v lomu a taky lanové centrum, které začíná přejezdem dalšího jezírka. Jestli je lanový park funkční jsme nikde nezjistili. 

Greifensteine rozhodně stojí za zastávku, ať už na vyblbnutí na hřišti, pokochání z vyhlídky či pořádnou procházku po okolních lesích. Od hranic to není nijak daleko, takže určitě vyrazte. Máte rádi skalní města a vyhlídky?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)