Hinterglemm a dvě stezky na kopci

05.04.2022

Na třetí den dovolené byla naplánovaná cesta do města Hinterglemm, kde se opět přesuneme lanovkou na kopec a vydáme se za dobrodružstvím. Po zdolání všech nástrah jsme ještě měli v itineráři pohádkový les, který se také nachází ve městě Hinterglemm. Tak jdeme na to, ať to všechno pěkně stihneme.

Cesta do Hinterglemmu vede údolím kolem řeky a jezdilo tam poměrně dost cyklistů po vlastní stezce. Okolo jsou všude krásné penziony, které lákají návštěvníky na zimní sezónu. My však dojeli až přímo k lanovce Reiterkogelbahn. Tam jsme zjistili, že je zde podzemní parkoviště, které je placené, a ne zrovna málo. Jestli se dá parkovat někde jinde a levněji nevíme, ale určitě se před návštěvou na to mrkněte, protože jsme zde platili 16 Eur za půldenní parkování. Zase to kompenzuje lanovka, která je levná (12 Eur za dospělého - 2021).

U pokladny jsme se hned zeptali na herní plánek pro děti a byli jsme odkázáni ke slečně u stolečku, která tam vše vysvětlovala a dala nám potřebné materiály. Navrhla nám jednodušší stezku s názvem Berg Kodok. Je mnohem kratší, takže jí zvládnou i malé děti. Druhá verze Expedition Kodok je pro starší děti a pobíhá se zde s GPS. I tak jsme si vzali oba plánky, kdybychom náhodou chtěli vyzkoušet oboje.

Po vyjetí lanovkou jsme zjistili, že nahoře je tedy pěkná mlha, ale "díky bohu" se velmi brzy roztrhala a my se začali škvařit na sluníčku. U rozcestníku jsme si vybrali tu první stezku pro menší děti a šli rovnou na věc. Hned při prvním úkolu jsme málem pohořeli, ale nakonec nás to přece jenom trklo a správnou odpověď jsme nalezli. Byli tam totiž dvě obrovské "trouby" a díky nim jsme si mohli povídat na docela velkou vzdálenost. Zajímalo by nás, kolik lidí to nepochopí, poněvadž ti před námi to vůbec nezkoušeli. Potom jsme lezli doupětem, hledali mince po lese, museli zdolat překážkovou dráhu do kopce, projít labyrintem a mnoho dalšího. Celkem je na této trati deset úkolů, při kterých hledáte správný symbol, který v závěru proměníte na písmena. Z písmen dostanete magické slovo, kterým zachráníte horu.

Po dokončení první stezky jsme se vrátili zpět k lanovce, dali si svačinu a rozhodli se vyzkoušet i druhou stezku, když už jsme byli na kopci. Ke druhé alternativě je podle plánku potřeba GPS navigace, ale můžete použít chytrý telefon s mapou nebo jít prostě podle šipek. Cesta vás k místům s úkoly dovede sama. První úkoly jsou na stejné stezce jako v předchozím případě. Potom už vás to zavede na cestu, která je opravdu dlouhá. Ještě, že se tam občas vyskytují kuličkodráhy, jinak by to pro Lexíka bylo poměrně nudné. U první kuličkodráhy si zakoupíte dřevěnou kuličku, která vám zase zůstane jako suvenýr z cesty. Jedinou výhodou této dlouhé trasy bylo, že v nejvzdálenějším bodu byla otevřená krásná restaurace Rosswaldhütte. Tam jsme si dali výborné jídlo, Vikina se tam dospala a my se pařili na sluníčku, poněvadž jsme se báli zatáhnout za slunečník, abychom ho nerozbili. Než Jíra zaplatil, tak jsme si ještě s Lexíkem zašli na hřiště přímo pod restaurací. Takový oddech byl zkrátka potřeba. Tahle trasa je zkrátka dlouhá, a ještě nás čekala cesta zpět.

Po odpočinku jsme zase museli stoupat do kopce a na takové kozí stezce Jíra uklouzl po kravském lejnu a Vikinu málem vyhodil z krosny. Držela se zuby nehty a ustála to. Po vyřešení všech úkolů jsme dostali poslední GPS bod, který se nacházel přímo pod stanicí lanovky. Tam na nás čekal domeček skřeta, do kterého se dá dostat pouze s kódem. A taky zde stojí socha skřeta, u které se můžete vyfotit. Je zde tlačítko samospouště, takže když se vyfotíte, tak si potom můžete stáhnout fotku ze stránek Kodok.

Po vyzkoušení všech úkolů, najezení a nachození minimálně 12 km, jsme konečně zamířili dolů a zjistili, že už si nemůžeme vyzvednout odměnu za splněné úkoly, poněvadž pokladna byla zavřená. To je trochu nedomyšlené a docela nás to mrzelo. Takže neudělejte stejnou chybu jako. Zeptejte se do kolika je možné si odměnu vyzvednout, ať to zbytečně nepromarníte.

Po zaplacení parkovného jsme ještě dojeli kousek dál městem k pohádkovému lesu. Dostanete se do něj hned několika vstupy. My jsme si samozřejmě vybrali tu nejdelší variantu. A co se v lese nachází? Vyřezané pohádkové postavičky jako třeba Růženka, Šmoulové, Červená Karkulka s vlkem a samozřejmě i postavičky, které my moc neznáme. Dále jsou k vidění vyřezaná zvířátka jako třeba medvěd, srnky, kachny a další. Na potoce se taky můžete pokochat dřevěnými mlýnky. Nás nejvíc zaujalo malé jezírko, které bylo neskutečně čisté. Výhodou celého výletu bylo, že je to všechno ve vysokém lese, takže tam byl stín. To jsme vážně po celodenním pražením dost uvítali. Ještě by bylo dobré dodat, pod jakým názvem tohle místo najdete v mapě - Maerchenwald Hinterglemm.

Tak, a to by zase mohlo stačit. Příště vám ukážeme zatím poslední navštívené místo v Rakousko. Podíváme se do města Waidring, kde se lanovkou dostanete do Triassic parku se spoustou dinosaurů a vodních prvků. Ještě jedna malá otázka na závěr: Kdo z vás už vyzkoušel úkoly na hoře Kodok?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)