Hon na památky – část 1.

04.05.2022

Když jsme si vyhledali nejznámější památky Londýna a posléze je naházeli do mapy, tak jsme zjistili, že jsou rozděleny do dvou až třech oblastí a určitě se dají vždy navštívit najednou. Takže jsme si to hezky naplánovali, ale potom nám do toho hodily vidle vstupenky, ale my vám to ukážeme tak, jak jsme to původně chtěli projít. Třeba vám to vyjde lépe než nám.

China Town

Prvním místem, které prozkoumáme je čínská čtvrť. Určitě jí poznáte hned na první pohled, aniž byste se museli koukat do mapy. Podle čeho? Nad ulicí všude visí oranžové lampiony. Navíc jsou zde čínské restaurace, potraviny a obchody se suvenýry s čínskou tématikou. My jsme čtvrť pouze prošli, pokochali se lampionky, nahlédli do výloh, viděli kuchaře válet knedlíčky a šli objevovat další místa.

Piccadilly Circus

Tohle místo, vlastně náměstí, se nachází nedaleko od čínské čtvrti a v průvodcích je o něm napsáno, že je to turisticky přitažlivá atrakce. No, nás to teda vůbec nezaujalo. Je zde pouze velký billboard s reklamami, malé náměstí s divadly a taky kašna. Toť vše. Tak jsme si to vyfotili a radši pokračovali na Trafalgar Square.

Trafalgar Square (Trafalgarské náměstí)

Tak tohle náměstí vážně stojí za vidění. Konečně něco historického a monumentálního. Obrovská mramorová stavba, kde sídlí Národní galerie, dvě krásné kašny, několik soch (k jedné se ještě vrátíme) a taky obrovský monument. Monument patří H. Nelson a kolem něj leží čtyři obrovské sochy lvů. Tady nás vážně překvapilo, že na monument se může šplhat, jen na lvi by se lézt nemělo, protože z nich můžou návštěvníci spadnout. To jako fakt? Divíme se, že v kašnách se nikdo nekoupal. Zakázaný to nebylo. Tak a teď ještě něco k těm sochám. Na jednom podstavci nás totiž zaujala socha moderního umění - kopeček šlehačky (zmrzliny), třešeň, dron a moucha. Je to taková pěst na oko a fakt se nedá přehlédnout. Později jsme zjistili, že je to Fourth Plinth (čtvrtý podstavec), který zůstal dlouhá léta bez sochy, protože na jezdeckou sochu už nezbyly peníze. Takže se na něj umisťuje každé dva roky jiná socha a my jsme zrovna měli štěstí na tuhle. V září 2022 se tahle socha zase změní.

Horse Guard

Tohle bude jen taková zajímavost při cestě k Downing street. Nedaleko od této známé ulice stojí totiž The Household Cavalry Museum (Muzeum jízdní stráže britské královny) a velmi jednoduše ho poznáte. Zaprvé zde bude velký dav lidí a za druhé zde stojí stráž. Teda moc stojí, spíše sedí na živých koních. U stráže je nápis, abyste se moc nepřibližovali ke koním, že můžou kopnout či kousnout. To se teda ani nedivíme, jestli tam musí stát celou dobu bez hnutí na sluníčku a obklopeni turisty. V muzeu jsme nebyli, jen nás zaujala ta stráž s koňmi.

Downing Street 10

Kdo by neznal tuhle londýnskou adresu. Ano, tak tady sídlí kancelář premiéra Velké Británie. Říkali jsme si, že zaklepeme na dveře, ale skutek utek. Tahle ulice je totiž zavřená velkou mříží a hned za ní stojí pět policistů se samopaly. Opět jí velmi dobře poznáte podle počtu přihlížejících turistů. Tak jsme si vyfotili hlídače, tabulku s názvem ulice a radši šli dále.

Big Ben

Opravdu nedaleko sídla premiéra už je ten známý Big Ben spolu s Houses of Parliament a taky Westminster Abbey. Teď se zaměříme pouze na věž Big Ben. My jsme jí omrkli asi ze všech stran. Je to opravdu unikátní stavba, která se tedy stále opravuje, ale už jen ve spodní části. Samozřejmě jsme slyšeli i odbíjení hodin. Je to takový dobrý orientační bod, když se potřebujete někam dostat. V této oblasti se samozřejmě shlukuje opravdu velká masa lidí, ale to je vám asi jasné. Co jiného by turisté měli z Londýna vidět.

Houses of Parliament (Westminsterský palác)

Hned vedle Big Ben je samozřejmě nádherná stavba Westminsterský palác, která je jistě nejznámější památkou jako Pražský hrad. Budova se také opravuje, ale z větší části je krásně vidět. Lešení a plachty jsou spíše ve spodní části. Podle nás je tahle stavba tedy nejkrásnější ze strany od Temže. Takže pěkně na most, fotit a kochat se. Hlavně se na tom mostě nenechte ušlapat.

V této části se potom vydejte k London Eye, které je jako jediné na druhé straně řeky Temže.

London Eye

Kdo by tuhle atrakci neznal, že? My jsme se hned na začátku výletu shodli, že na London Eye nepůjdeme. Je to docela drahá sranda. Nakonec jsme byli rádi. Zaprvé zde byly hrozné fronty a zadruhé kolo jede (tedy skoro nejede) hrozně pomalu a stále zastavuje. V atrakci tedy strávíte půl dne a výhled na Londýn můžete mít i z jiných památek, které vám ještě ukážeme.

Tak a teď zpátky na druhou stranu řeky k Big Ben a dojít na Parliament Square. Na náměstí najdete hned několik soch - třeba W. Churchilla nebo N. Mandelu. Sice je tam všude trávník, ale klidně přes něj přejděte, poněvadž tady to nikdo neřeší.

Westminster Abbey

Opatství taky určitě nepřehlédnete. Bílá stavba přímo u výše zmíněného náměstí. Jeho průčelí je tedy impozantní. Uvnitř jsme taky nebyli. Zkrátka jsme vybírali ty levnější památky. Jinak opatství slouží hlavně ke svatbám, korunovacím a taky zde mají svá místa posledního odpočinku angličtí panovníci. Takže určitě zajímavá stavba, která vás třeba naláká na její prohlídku.

My jsme odtud šli přes St. James's park k Buckinghamskému paláci. Je pravda, že jsme na něj narazili docela náhodou.

Buckingham Palace

Opět velmi známé místo, které nesmí žádný správný turista minout. Docela nás překvapilo, že stráž už nestojí venku u brány, ale až přímo u stavby. Asi je turisti už nebavili. I tak jsme si tu klasickou stráž s velkou huňatou čapkou vyfotili. Sídlo je to opravdu honosné, a navíc umístěné na takovém klidnějším místě mezi různými parky. Takže téměř všude kolem je nějaká zeleň a rybníky.

Hyde Park

Park jsme tedy neprošli, protože už jsme toho měli docela dost v nohách, a navíc parků už jsme prošli několik a většinou jsou dost podobné. Jako můžeme říct, že jsme ho navštívili, i když jenom jeho malou část. Dost často se v parcích nachází i nějaká ta voda, kde můžete potkat různé druhy ptactva. Třeba jsme viděli černou labuť, která syčela na klasickou bílou labuť. Asi tam proběhl nějaký rasistický vtípek.

Z Hyde parku jsme totiž zamířili k Přírodopisnému muzeu.

Natural History Museum

Už samotná stavba Přírodopisného muzea stojí za vidění. Je neskutečně velká a taky prostě nádherná. Před návštěvou si radši zakupte lístky, abyste potom nebyli překvapeni, že se nedostanete dovnitř. Lístky dovnitř jsou zdarma a na určitou hodinu. My jsme si je vytiskli, a nakonec je vůbec nepotřebovali. Nebyla zde žádná fronta, takže jsme šli rovnou dovnitř. Po vstupu do haly na vás bude čekat obrovský prostor a taky velká kostra Diplodoca. A co všechno v muzeu najdete? Dinosaury (tam jsou i někteří pohybliví), hmyz, minerály, zvířata (třeba velcí savci), něco o Zemi (zemětřesení apod.). No zkrátka, je to podobné jako Národní muzeum v Praze, ale prostory jsou asi větší. Rozdhodně to stojí za návštěvu. Nám se jenom nechtělo zkoumat všechny exponáty, poněvadž na nás už padala únava z celodenního pochodu.

Tak a máme hotovo. Jedna část londýnských památek je za námi. Všechny je dokážete bez problémů obejít pěšky. Není to nijak zvlášť daleko. My jsme však přecházeli z jedné části Londýna do druhé a za celý den našlapali 26 km, čemuž se díky správnému naplánování můžete hravě vyhnout. V příštím díle se třeba podíváme do mrakodrapu Sky Garden nebo dovnitř Tower Bridge.

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)