Hon za vánoční výzdobou

21.12.2020

Dnes se s námi podíváte na pět různých míst, která jsme v poslední době navštívili. Na některá místa jsme zavítali jen kvůli vánoční výzdobě, abychom na sebe přenesli trochu té atmosféry. Samozřejmě jsme za vánočními stromečky jezdili kvůli dětem, protože Lexík si moc přeje ten veliký strom se spoustou světýlek a Vikina je prostě fascinovaná tou bohatou výzdobou. Která místa jsme objeli, se podíváme dále.

VEJPRTY

Tak tady jsme byli hned po tajném rozsvícení stromečku. Bohužel se tento rok nemohlo odpočítávat a vyřknout heslo: Stromečku, rozsviť se. Vždycky si totiž paní starostka pozve děti na podium a společně takto rozsvítí stromeček. Je to moc hezké, tak snad se to opět povede příští rok. To už by to i Lexík mohl jít říci. Strom ve Vejprtech je vždycky nádherný. Není to prostě žádné koště. Výzdoba na něm je sice trochu kýčovitá, ale na druhou stranu je to pěkně barevné. Lexíkovi se na něm vždycky líbí ty veliké ozdoby ve tvaru koule. Na náměstí je ještě osvětlená kašna, vedle stromku je betlém a na druhé straně letos stojí velký světelný anděl. Vejprty mají ještě jednu zvláštnost a tím je souměstí. Je to náměstí společné pro Českou a Německou republiku. Na souměstí jsou osvětlené všechny stromečky a také zde svítí kašna. V Německu jsme žádnou výzdobu neviděli. Co se nám také líbí, jsou světelné ozdoby na lampách. Ty jsou opravdu parádní.

KADAŇ

Nedávno jsme sjeli z chalupy do města Kadaň. Město je vždy krásně nazdobené, ať už v zimě či v létě. Mají to tam prostě nádherně udržované. Navíc je zde opravdu moc pěkných věcí k objevování. Například stezka Maxipsa Fíka kolem řeky Ohře, městské hradby, nejužší ulička (Katova) a další. Takže Kadaň doporučujeme navštívit, bude se vám tam líbit. A teď zpět k Vánocům. Na náměstí mají krásný vánoční strom, který hraje koledu v každou celou hodinu. Když hraje, tak se na něm různě rozsvěcují a zhasínají světýlka. Vedle stromu je Ježíškova pošta, u které je i zvoneček. Pořád slyšíte, jak nějaké dítě zvoní na Ježíška. Lexík si taky zazvonil. Dále je zde mechanický betlém, který je opravdu úžasný. Lexíka nejvíce zaujala bába, která volá o pomoc a vyjíždí z okna hořícího domu. U betléma je i kasička, která na vás po vhození mince i promluví. Naházeli jsme do něj všechny mince z peněženek. Dále je zde ještě papírový betlém s vyřezanými dírami na hlavy. Můžete se vyfotit jako Marie či Josef, ale i jako beran či prase. Procházka vánoční Kadaní se nám moc líbila.

NOVÉ STRAŠECÍ

Naše malé městečko má opravdu parádní výzdobu. Celé náměstí je obehnáno světelnými pásy na domech. Svítí nám i celá věž u ZUŠ. Stromek není nijak výjimečný, ale vcelku ujde. Máme na něm klasicky světýlka a ty velké ozdoby ve tvaru koule. Přímo u stromečku máme betlém, ve kterém jsou vyřezané sochy ze dřeva. Všechny lavičky a lampy mají také vánoční výzdobu. Většinou se o to starají zahradnice z naší střední školy. Tenhle rok to měly na starosti pracovnice kulturního oddělení města. Studentky musely být doma kvůli koronaviru. Každý rok máme na náměstí i novou světelnou dekoraci. Minulý rok jsme měli několik rozesetých koulí a tento rok se nám tam pase laň se dvěma mláďátky. Centrum města nám tedy celé svítí a je to moc hezká podívaná.

STOCHOV

Do města Stochov jsme nejeli tedy úplně za výzdobou, ale když už jsme tam měli cestu, tak jsme si to nemohli nechat ujít. Po městě mají rozházené světelné dekorace ve tvaru dárečků, což je tedy moc pěkné. Přímo u náměstí jsou ještě vánoční ozdoby ve tvaru koulí, které svítí a tak nějak blikají. Stromeček mají tedy moc hezký a přímo u něj stojí betlém. Na něm je také schránka na dopisy pro Ježíška. Ježíšek se tenhle rok s těmi schránkami nějak rozjel. Na náměstí mají ještě osvětlenou kašnu. Výzdoba se nám také líbila. Nejlepší na tom je ta rozmanitost. V každém městě či vesnici je něco jiného, originálního.

NOVÉ ZVOLÁNÍ

Teď naposledy jsme byli v obci Nové Zvolání, kam jsme došli pěšky z Vejprt. Byla to taková odpolední procházka za stromečkem. Zrovna zapadalo sluníčko a silně na nás útočil mrazivý vítr. V obci jsme našli kostel a u něj stál stromeček, který bohužel ještě nesvítil. Doběhli jsme tam asi moc rychle. I tak byl moc pěkný a hlavně nás uchvátil ten obří kostel. Ten je tedy parádní. Pod ním je ještě jedna zajímavost. Je zde památník obětem 1. světové války, který je tedy moc zajímavý. Zpátky k chalupě jsme se rozhodli jít po kolejích. Možná jste se právě zhrozili, co nás to napadlo, ale tady je chůze po kolejích prostě bezpečná. Od konce října totiž nejezdí vlak. Začíná jezdit až koncem dubna. Domů jsme došli skoro za tmy, což teď v prosinci není tak moc těžké, ale děti byly parádně omrzlé. Ještě dobrou hodinu měly červené tvářičky jako Marfuša.

Ještě jsme navštívili obec Lány, když jsme jeli odevzdat dopis pro Ježíška. Tam mají také moc pěkný strom přímo u obecního úřadu. Hned vedle něj stojí betlém, na kterém je právě ta schránka na dopisy. Ještě jsme uvažovali o návštěvě Prahy či Karlových Varů, ale v této blbé době si necháme zajít chuť. Snad někdy příště. A co vy, jaká města či vesnice jste navštívili? Kde se vám nejvíce líbilo?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)