Hrátky na cestách

07.02.2021

Dnes jsme přidávali článek o hrách s dětmi na cestách do aplikace Tezu (apka pro všechny mamky i taťky), takže ho rovnou využijeme i na našem blogu. Třeba to někomu přijde vhod. 

Při delší cestě se samozřejmě dítě nudí a je dobré mít nějakou zábavu v záloze. Pokud nemáte zrovna spáče, který to radši celé prospí. Nejhorší je cestování s těmi nejmenšími. S nimi se ještě nedá pořádně něco hrát a znám mnoho rodičů, kteří s malými dětmi radši nevyráží nikam daleko. Samozřejmě je to s prťaty náročnější, ale zvládnout se to dá. (Tohle nejsou bludy. Fakt to jde. Testováno na rodičích.)

Naše děti většinou část cesty prospí, což je ta nejjednodušší možnost. Když je cesta přestává bavit, tak je zkusíme uplácet jídlem a pitím. To je na chvíli zabaví. Třeba synovi když dáme lízátko, tak o něj máme na minimálně čtyřicet minut postaráno. (A to nemusí být zrovna ve velikosti pro slona.) Minulý rok jsme v autě asi třikrát použili tablet s pohádkou. (Občas prostě vyměkneme no, a kdo ne?) Sice na to nejsme úplně pyšní, ale zabralo to a na dlouhé cestě to bylo k nezaplacení. Syn byl v klidu a nerušil spokojeně spící dceru.

Možná by vás ještě zajímalo, jak jsme zaměstnali dceru, když se probudila. Většinou jsme měli okolo sebe spoustu zajímavých věcí, které jsme jí podávali na zkoumání. (Třeba sluneční brýle, což nebyla úplně dobrá volba. Budeme muset pořídit nové.) Každá věc jí na nějakou dobu zaujala a prodlužovala nám tak možnost jízdy. Dalším tipem jsou básničky nebo písničky. Pěkně nahlas zpívat či říkat dětské básničky, to na nějakou dobu taky zabere. (Sice si budete připadat jako magor, ale fakt to funguje.) Samozřejmě jsou i chvíle, kdy je lepší prostě zastavit, protáhnout se, pořádně pomazlit, nakrmit a opět pokračovat v jízdě. Nejideálnější je naplánovat dlouhou cestu se zastávkami.

Teď už je cestování zase lepší. Syn už konečně víc mluví (někdy až moc) a už se s ním dá pomalu něco hrát. A my se konečně dostáváme k těm hrám s dětmi.

Hádej, co nebo kdo jsem?

S malými dětmi můžete takhle trénovat zvířátka. Například: Můžu být malý i velký, mám studený čumák, jsem nejlepší přítel člověka a dělám Haf, Haf. Čím je dítě starší, tím už je hádání mnohem zajímavější. Také můžete hádat věci kolem sebe, které vidíte. Například: Je to stavba, je z ní vidět hodně daleko, nachází se většinou na kopci. Co to je? A tak dále.

Počítání.

Když jsem byla malá, tak jsme se ségrou počítali billboardy kolem silnic. To jich bylo ještě mraky. Děti můžou počítat třeba auta podle barev a starším to můžete ztížit na značky aut. A jak to vypadá v praxi? Každý v autě si vybere jednu barvu či značku a už jen počítá. Určitě je to nebude bavit několikahodinovou cestu, takže je dobré vytyčit nějaký cíl. Třeba kolik napočítáš aut k další benzince.

Slovní fotbal.

Kdo by tuhle hru neznal. V autě jsme ji jako děti hrály poměrně často a cesta nám pěkně ubíhala. Těžší variantou může být slovní fotbal v cizím jazyce. Nejspíš v angličtině. Skvěle procvičíte slovíčka a navíc se děti nebudou stydět mluvit v cizím jazyce.

Cizojazyčná jízda.

A když už jsme u těch cizích jazyků, co takhle celou cestu mluvit třeba v angličtině? Tak na tohle už se vážně těšíme, ale musíme si ještě chvíli počkat.

Vymýšlení příběhů.

Také společně můžete vymýšlet příběhy. Každý řekne, kdo by v příběhu měl vystupovat a potom už můžete pustit svou fantazii na plné obrátky. Nechte se třeba inspirovat věcmi, které potkáte cestou nebo se vydejte do říše pohádek, do budoucnosti či do pravěku. Příběh můžete vymýšlet společně nebo to nechte pouze na jednom členovi posádky. Určitě se u toho hodně nasmějete.

Hry přímo do auta.

Samozřejmě existují i hry vytvářené přímo do auta. Firma Albi jich nabízí hned několik. Například: Hádanky na cesty, Povídačky na cesty,...

Jak zabavit dítě na cestách už víte, tak je načase někam vyrazit a vyzkoušet naše tipy v praxi. Zajímalo by nás, jak zvládáte delší cesty s dětmi vy? Co vám na cestách pomáhá, co s nimi třeba hrajete? Napište nám svůj tip, ať máme, co zkoušet a můžeme s dětmi objevovat svět.

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)