Jak se Lexík stal kuchtíkem.

16.03.2021

Slibovali jsme vám další bojovku, která je podle nás vcelku netradiční a mohla by se vám líbit. Pořád jsme vymýšleli, o čem by mohla být další honba za pokladem, aby na konci nebyla pouhá truhlička s nějakou dobrotou. Co kdyby si ten poklad vytvořil třeba sám? Má rád vaření a pořád nám chce v kuchyni pomáhat, co toho využít? No a takhle nějak vznikl nápad na další bojovku. Tentokrát kuchařsko-hrdinská mise.

Jednou ráno přišel Lexíkovi dopis, který zněl takto:

"Nebojácný rytíři Alexi, naše království napadl nemilosrdný drak Šmak a chce nám odnést naší milou princezničku do své sluje. Řekl nám, že by možná přistoupil na kompromis a místo princezny by chtěl jedinečný Perník mňamózník. Do království jsme sezvali všechny pekaře, cukráře a kuchařky, ale nikdo z nich přesně nevěděl, z jakých surovin se tahle dobrota skládá a ani jak se připravuje. Proto tě prosíme, jestli bys nám nepomohl ty? Zvládneš sehnat recept, všechny ingredience a potom ho i sám vytvořit pro draka? Spoléháme na tebe, Král a Královna."

Hned po prvním dopisu nám přišel i první úkol: "Zahraj si hru s Mařenkou a Jeníčkem (naše vytvořená hra). Dej si pozor, ať tě nechytne Ježibaba. Pokud vyhraješ, Ježibaba ti předá recept na Perník mňamózník. Je to jediná bytost, která zná celé jeho tajemtsví. Hodně štěstí nebojácný rytíři." Lexík nad námi musel vyhrát, což mu nečinilo žádný problém. Má prostě štěstí ve hře. Díky výhře získal recept, podle kterého na konci upeče ten perník.

Druhý úkol: "Čaroděj Baltazar si pro tebe připravil hned tři malé úkoly, které prověří tvoje mozkové závity. Pokud zvládneš všechno vyřešit, tak dostaneš první surovinu do perníku. Hodně štěstí." Od babičky máme k dispozici ručně dělané skládačky pro předškoláky, ale samozřejmě můžete použít jakékoliv puzzle, skládačky a jiné hračky zaměřené na logické myšlení. Po vyřešení dostal Lexík KYPŘÍCÍ PRÁŠEK DO PERNÍKU.

Třetí úkol: "Statkář Jonáš od tebe potřebuje pomoct. Zaběhla se mu kráva, ovce a koza. Pomůžeš mu je najít? A ještě pro tebe má další úkol. Aby mu už zvířátka nikam neodběhla, tak mu pomůžeš postavit ohrady. Za splnění úkolů ti dá MLÉKO rovnou od kraviček. Ať se dílo podaří." Doma máme papírová zvířátka, která jsme Lexíkovi poschovávali. Když je našel, tak ještě postavil ohrady a domečky z kostek Lega

Čtvrtý úkol: "Statkář Jonáš s tebou byl nadmíru spokojený a řekl o tobě svému kamarádovi Bohoušovi. Ten sice nemá tak velké hospodářství, ale stejně má jeden velký problém. Jeho slepičky se stále někam schovávají a on nikdy nemůže najít jejich hnízdo a s ním i vajíčka. Najdi jejich hnízdo a Bohouš ti dá za odměnu čerstvě snesená VAJÍČKA. Tak honem do toho." V jednom pokoji jsme schovali "hnízdo" s papírovými slepičkami a Lexík ho musel najít. Když se mu to podařilo, tak se v tom hnízdě po chvíli objevilo vajíčko, které hned rozbil. Na další musel čekat mnohem déle, přece jenom slepice ho nemůže dát hned, že jo?

Pátý úkol: "Zapomnětlivý černokněžník Bořivoj poztrácel svých deset klíčů po zahradě a teď se nemůže dostat do svého hradu. Pokud mu pomůžeš najít všechny klíče a ukážeš mu i ten správný, dá ti jednu vzácnou surovinu. Pěstuje si totiž kakaové boby, takže dostaneš KAKAO." Tenhle úkol jsme nakonec přemístili na náš krátký výlet po okolí. Samozřejmě jsme na tento úkol měli připravené namalované klíče a zámek. Dokonce jsme s sebou nesli i to kakao. 

Šestý úkol: "Víla Zuběnka zapomněla, jaké jídlo je zdravé a jaké nezdravé. Připomeneš jí to? Rozděl jídlo na dvě hromádky podle toho, co je pro tebe zdravé a co nezdravé. Zuběnka ti potom určitě dá něco za odměnu. Myslím si, že by to mohl být CUKR, protože ten ona nemá v lásce. Dej se do díla." Nakreslili jsme si zdravé a nezdravé potraviny a Lexík se je snažil rozdělit. No občas to byl docela boj, ale snad to všechno pochopil.

Sedmý úkol: "Zahrádkář pan Pompo zasadil na své zahrádce šest slunečnic, jen si nemůže vzpomenout kam. Pomůžeš mu je najít? Až je všechny najdeš, tak ti z nich pan Pompo vyrobí slunečnicový olej, který potřebuješ na pečení perníku. Neztrať se na zahradě." Opět jsme si namalovali slunečnice na papír a rozmístili je po zahradě. Lexík je jen musel najít a donést do altánku.

Osmý úkol: "Pavouk Pokoutník si z tebe udělal legraci a odnesl spoustu nádobí z kuchyně. Dokonce i to, které budeš potřebovat. Všechno někde poschovával a ty to budeš muset najít. Najdi všechno nádobí a potom z něj vyber - mísu, hrnek, lžíci a metlu. To vše budeš potřebovat k pečení. Za odměnu ještě dostaneš MOUKU, aby si měl vůbec z čeho péct. Hodně sil při hledání." Po domě jsme poschovávali kuchyňské náčiní a Lexík ho musel všechno najít. Velmi snadný úkol na přípravu.

Devátý úkol: "Opět si zavítal k zahradníkovi Pompovi. Tentokrát má jiný problém. Na zahrádce už mu pěkně roste mrkvička, ale než jí stačí vytáhnout, vrhnou se na ní mlsní králíci. Zkusíš je najít dřív než je všechny sežerou? Moc tě prosí o pomoc. Za odměnu ti dá velmi vzácnou surovinu - VANILKOVÝ CUKR. Mrkve můžeš hledat s pomocí mapy. Jdi na to." Na tenhle úkol jsme použili pravé mrkve a taky namalovanou mapu. Do mapy jsme zakreslili mrkve a taky ty mlsné králíky. Všechny místa jsme obešli, ale na některých už mrkev nebyla. Nestihli jsme tam přijít včas. 

Desátý úkol: "HURÁ, nasbíral si všechny suroviny. Teď už jen zbývá udělat těsto a perník mňamózník upéct. Tak rychle na věc, ať už ho můžeme předat drakovi," Ze surovin udělal Lexík těsto (s malou dopomocí), nalil ho na plech a trouba už ho upekla sama. Jeho první recept se fakt podařil. 

Po upečení mu přišel ještě poslední dopis: "Sláva, perník drakovi tak chutnal, že si na princeznu ani nevzpomněl. Princezna je tedy zachráněna a to jen díky tobě. Za svou záchranu ti nechala perník také upéct, aby sis na něm mohl taky pochutnat. Konečně si celé království může dopřát tento výborný dezert. Mockrát ti děkujeme. Celé království je ti ze srdce zavázáno." Tak přece perník nedáme drakovi ne? A můžeme vám říci, že byl opravdu vynikající. Asi budeme tyhle hry hrát častěji.

Je to vcelku dlouhá bojovka, ale tak máte na ni celý den. Nemusíte dělat všechny úkoly hned za sebou. Výhodou určitě je, že není moc složitá na přípravu. Napíšete pár dopisů, sem tam něco vytvoříte nebo vytisknete (což je samozřejmě mnohem jednodušší) a máte hotovo. Vyzkoušíte naší bojovku? 

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)