Je libo dvě stezky za pokladem?

12.03.2021

V minulém článku o malířském umění s malými dětmi jsme vám slibovali, že brzy přidáme tipy na hledání pokladu. Dneska vám ukážeme hned dvě možnosti, které jsme vyzkoušeli minulý týden. V obou případech na konci čekal malý poklad ve formě několika dobrůtek.

Úkol za úkolem

Před samotnou bojovkou je nutné si připravit: zašifrovanou abecedu, zašifrované zprávy, mapu pokladu, několik úkolů a taky ten samotný poklad. My jsme na abecedu zvolili různé geometrické tvary a barvy, které už Lexík umí. Nápovědu si tedy upravte podle věku dítěte. Mapa pokladu byla pouze ilustrativní. Neukazovala pravá místa, ale Lexík miluje jakékoliv mapy, takže z ní byl nadšený a neustále jí nosil u sebe. Tak a teď už si řekneme, jak tahle bojovka vypadala.

Lexík dostal zašifrovanou zprávu, nápovědu (abecedu) a taky ilustrativní mapu s pokladem. Samozřejmě jsme mu s vyluštěním zprávy pomohli, ale on sám musel vyhledat všechny tvary pod písmeny. Ve zprávě bylo napsáno: "Splň všechny úkoly a najdi místo, kde poklad má skrýš." Potom už vyrazil po stopách. Po zahradě, přilehlém lesíku a v okolí rybníka jsem rozmístila úkoly přidělané na kusech igelitového pytle na odpadky. Nic jiného jsme doma prostě neměli, tak jsme museli improvizovat. (Pytlíky jsme hned při zdolávání bojovky odstranili, aby nám někam neodlétly.) Fáborky jsme umístili tak, aby na sebe navazovaly. A jaké úkoly musel Lexík plnit? Úplně jednoduché: vyjmenovat tři princezny z pohádek, jít ptačím krokem k dalšímu úkolu, udělat pět dřepů, předvést opici, medvěda a slona, dojít k rybníku, hodit kámen do vody, doběhnout k dalšímu stromu a zpátky, atd. Na posledním fáborku byla opět zašifrovaná zpráva: "Poklad je ve skleníku." Konec bojovky je vám už snad jasný.

Tohle je velmi jednoduchá bojovka, kterou děti milují a určitě jste ji jako děti hrály také. My jsme většinou šli tzv. Šipkovanou nebo Fáborkovanou.

Dinosauří den

Druhá bojovka už je trochu jiná a byla vymyšlena na základě velké záliby v dinosaurech. Lexík má čtyři velké plastové dinosaury, se kterými si neustále hraje a tahá je všude možně, tak nás napadlo, že bychom mu mohli připravit bojovku právě s tématem dinosaurů. Na hru bylo zapotřebí připravit skládanky s motivem dinosaurů, tvoření s dinosaury, dinosauří stopy, překážkovou dráhu a taky mapu pokladu (tentokrát pravou).

Ráno mu přišla zpráva od hodného vojáka: "Milý příteli, potřeboval bych od tebe pomoci. Naše mužstvo zajalo čtyři dinosaury a zavřelo je do klece. Když mi však pomůžeš a vyřešíš čtyři úkoly, tak bychom je mohli společně osvobodit. Jdeš do toho se mnou a pomůžeš svým kamarádům z klece?"

Hned na to mu přišel první úkol: "Zajdi se podívat, kde se nachází vojsko s dinosaury. Hlavně nenápadně, ať tě nikdo z nich nezahlédne." Po pokoji jsme rozmístili plastové vojáčky a dinosaury zavřeli do bedny. Jednomu z nich koukala ven hlava, aby věděl, že tam opravdu jsou. Do pokoje jsme se museli nenápadně připlížit.

Další část mise byla: "Najdi mezi knihami Atlas dinosaurů. V knize se nachází tři skládačky, se kterými si nevím rady. Pomůžeš mi s tím? Až je poskládáš, tak zobrazené dinosaury zkus vyhledat i v knize, abys věděl, jak se jmenují." Lexík musel najít všechny dílky skládaček, roztřídit a potom jednu po druhé složit. Skládačky byly zhotoveny z vymalovaných omalovánek a následně rozstříhány.

Poslední částí tohoto úkolu bylo vysvobodit jednoho dinosaura. Opět jsme se připlížili do pokoje a jednoho dostali ven z klece. Na další úkol jsme museli chvíli počkat. Musela se uklidnit situace u vojska. Přeci jenom jim záhadně zmizel jeden dinosaurus.

Úkol číslo dvě: "V knize s názvem Obři pravěku najdi obálku. V obálce nalezneš geometrické tvary, ze kterých zkus poskládat dva dinosaury. Vše slož na čistý papír a následně i nalep, ať to pěkně drží." Na tento úkol jsme si pouze nastříhali geometrické tvary s barevného papíru a potom mu pomohli poskládat obrázky do podoby dinosaurů. Úkol opět končil osvobozením dalšího dinosaura. Zase jsme v táboře vyvolali zmatek, takže další úkol musel přijít, až za nějakou dobu.

Úkol číslo tři: "Dost skládání a vytváření dinosaurů. Nyní se budeš muset obléknout a vyrazit ven zdolat překážkovou dráhu. Nebude jen tak obyčejná, čekají v ní na tebe pořádné nástrahy." Jak bylo napsáno, na další část jsme se museli obléct a vyrazit ven na zahradu.

Lexík musel přejet lanovkou přes hluboké údolí a nespadnout, dále přeskákat po kamenech přes řeku, prolézt skrz ledovou jeskyni a nevyplašit sněžného muže, potom přeskákat přes hromady hadů a na závěr ujet na ježdíku po sněhu tygrovi, který si ho chystal dát k večeři. Vše lze uzpůsobit podle možností a vybavení v bytě, v domě či na zahradě. My jsme využili všechno, co se venku namanulo. Lexík úkol zvládl a osvobodil tak dalšího dinosaura. Už chyběl pouze jeden.

Úkol číslo čtyři: "Doufám, že si zvládl překážkovou dráhu a teď na tebe čeká poslední úkol. Venku musíš objevit šest dinosauřích stop. Můžou být kdekoliv (zahrada, lesík, pastviny)." Na tento úkol jsme si nakreslili obrysy dinosauřích stop na papír a poschovávali je venku.

Jakmile tento úkol dokončil, tak se mu dinosauři za osvobození odměnili. Dostal zašifrovanou zprávu a taky mapu k pokladu. Ve zprávě bylo napsáno: "Najdi poklad podle mapy.". Tahle mapa byla totiž skutečná, takže v ní poznal dům, zahradu a velký strom v lesíku, kde byl nakreslen poklad.

Hurá, našli jsme dva poklady. Třeba tyhle hry někomu pomůžou zahnat nudu. Uzpůsobte si je podle vašich potřeb a možností. Ještě pro vás máme jednu hru, která je vcelku dlouhá a bude mít samostatný článek. A nás by zajímalo, jestli pro děti také vytváříte bojovky a jaká se vám nejvíce osvědčila?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)