Jelení hora – pěšky či na kole

16.03.2022

Tahle hora je jednou z dominant na cestě kolem přehrady Přísečnice v Krušných horách. Na jedné straně na vás kouká Velký Špičák (náš velmi oblíbený a krátký výlet) a na druhé straně právě trčí Jelení hora, kam taky chodíme poměrně často, i když je to už delší výlet. Rozhodně stojí za to, se tam podívat.

Na výlet jezdíme od chalupy autem a parkujeme přímo u hráze přehrady Přísečnice. U silnice je místo pro několik aut, ale když je hezké počasí, tak se zde parkuje, kde se jen dá. Opět platí že ten, kdo vyrazí dřív, bude mít lepší místo, a navíc nepůjde s davem turistů nahoru. A to se vážně vyplatí, to nám tedy věřte. Kdo by měl rád hluk a hromadu turistů na místě, kde se chcete v klidu pokochat výhledem.

A kudy tudy nahoru? Přejdete přes hráz a půjdete kus do kopce po modré turistické stezce. Až přijde odbočka doprava, tak tam zamiřte. Dostanete se na užší silničku, kde se krásně jezdí na kolech. Po ní ujdete cca 400 m (to je vážně jenom odhad) a uvidíte cedulku, která ukazuje cestu doleva do kopce. A tímto průsekem už pokračujete až skoro nahoru. Na tuhle část cesty se nikdy netěšíme, protože ten průsek je opravdu dlouhý a pořád stoupá. Nejhorší na tom je, že tu cestu vidíte stále před sebou a zdá se vám už opravdu nekonečná. Ale každá cesta někdy skončí, tak i tuhle jednou opustíte. Když už si budete myslet, že jste vystoupali sto jarních kilometrů, tak se znovu objeví cedulka odkazující na vrchol Jelení hory. Hurá!! Tahle trasa je dokonce označená žlutou barvou, ale není se kam ztratit. Zaskáčete si po kamenech, občas zapojíte i ruce a brzy budete nahoře. Tentokrát už doopravdy.

Na náhorní plošině si můžete sednout pod kříž k ohništi, dát si svačinu, zapsat se do pamětní knihy a na chvíli oddechnout. Potom se samozřejmě běžte podívat i na vyhlídky. Je jich tady hned několik, tak omrkněte všechny, ale ta jedinečná je podle nás pouze jedna. Ta hlavní, kde je krásný výhled na celou Přísečnici. Takhle shora vypadá, že má úplně průzračně modrou vodu jako někde v Alpách. A právě tenhle výhled vážně stojí za tu námahu.

Cesta dolů už vám uběhne určitě rychle, stejně jako nám. Vždycky se nám ta zpáteční cesta zdá mnohem kratší, i když člověk zrovna neběží z kopce. Ještě vám dáme jeden tip, tentokrát na kolech. Můžete někdy vyzkoušet trasu kolem přehrady. Necháte auto přímo u hlavní silnice ještě před přehradou a potom už jedete na kolech kolem přehrady. Jakmile se dostanete k hrázi, tak jí přejedete a vrátíte se po hlavní silnici zase k autu. Tohle je moc pěkný okruh, který jsme zvládli i s vozíkem s dítětem. Trasa pešky na vrchol Jelení hory je tam a zpátky okolo 6 km. Trasa na kolech kolem Přísečnice vám dá cca 13 km. Taková pohodička. Někteří borci vyjíždí na kolech i na vrchol Jelení hory, třeba si někdo z vás taky troufne.

Tip na další výlet už máte, taky něco pro milovníky sportovních kratochvílí a teď je na řadě otázka: Už jste zavítali na tuhle horu nebo jste byli někde v okolí Přísečnice?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)