Ježíškova cesta na Božím Daru

08.07.2021

Představíme si malebné horské městečko Boží Dar. Město je známé svou Ježíškovou poštou. Chodí sem vánoční přání od dětí z celé republiky. Ježíšek si je přečte a pošle zpět orazítkovaný pohled. Schránku na přání si můžete prohlédnout u informačního centra u náměstí. Také zde stojí socha Ježíška v nadživotní velikosti. (V době koronaviru se chránil rouškou i tento velký Ježíšek a další sochy po městečku.)

Nyní si něco řekneme o samotné Ježíškově cestě.

Nejdříve je třeba říci, kde můžete zaparkovat. Ve městě je několik placených parkovišť a nevyplatí se dát auto někam mimo ně. Místní policie je velmi rychlá a dává pokuty. Lepší zaplatit na parkovišti, než řešit problémy s policií. Přímo do města jezdí i autobusy. Nebude problém se na stezku dopravit i hromadnou dopravou. My většinou necháváme auto na celnici (přímo na hranici s Německem), ale je to o pěkný kus dál než z placených parkovišť.

Než se vydáte na stezku, tak se zastavte v již zmiňovaném informačním centru. Zde si zakoupíte kartičku a mapu cesty za 50 Kč. Když splníte úkoly, tak děti dostanou malou odměnu. Kvůli ní musíte znovu navštívit info centrum na cestě zpět.

Cesta začíná přímo za městečkem. Podle mapy to určitě najdete bez obtíží. Po cestě vás čeká celkem 13 zastávek (velký okruh - 12,9 km) a pro menší děti 7 zastavení (malý okruh - 5,6 km). Celá trasa vede po zpevněných lesních cestách, takže můžete jít bez problémů s kočárkem. Velký okruh je vhodný pro jízdu na kolech. Pro děti to bude jistě mnohem jednodušší. Kolem celé trasy jsou rozmístěny dřevěné sochy a herní prvky. Každý rok na stezce přibyde něco nového, takže se vždycky těšíme, co nového objevíme. V domečkách se plní úkoly z tabule a odpovědi se zapisují do kartičky, kterou jste si zakoupili v info centru. Doporučujeme si vzít na výlet tužku, ať můžete vše zapsat.

O víkendu se po cestě můžete zastavit v občerstvení "Krmelec"- otevřen o víkendech 11 - 16 hod. (Nachází se přímo uprostřed malého okruhu.)

Informační centrum - otevřeno denně 8 - 12 a 13 - 18.

Více informací na webových stránkách: https://www.bozidar.cz/cs/zajimavosti/nejen-pro-deti/jeziskova-cesta-a-jeziskova-posta.html

Ještě jedna informace na samý závěr článku. Ježíškova cesta se v zimě přemění na běžkařské tratě a je součástí tzv. krušnohorské magistrály. Jestli holdujete pohybu na běžkách, tak se vám tohle místo bude líbit i v zimě. My osobně ho vřele doporučujeme. Trasa je vhodná i pro malé děti, které se na běžkách teprve učí.

Doufáme, že se vám výlet bude líbit a vaše děti si cestu užijí. Jestli na stezku zavítáte, tak nám zašlete foto nebo komentář pod článek.

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)