Jízda vláčkem v Solvayových lomech

26.05.2022

Tak tenhle výlet je prostě pro celou rodinu. Děti se svezou důlním vláčkem, zahrajete si na horníky ve štole, prohlédnete si obrovské důlní stroje a taky se pěkně projdete. Skanzen Solvayovy lomy se totiž nachází uprostřed lesa, a ještě k tomu v Národní přírodní rezervaci, takže na auto můžete rovnou zapomenout. Naštěstí to není ani z jednoho přístupového bodu daleko.

Odkud jsme se na místo vypravili my? Podle mapy nám bylo jasné, že pojedeme do obce Bubovice, odkud je to cca 2 km, a ještě po rovině. Zaparkovali jsme přímo na začátku polní cesty vedoucí právě ke skanzenu. Další možností je nechat auto v obci Loděnice či Svatý Jan pod Skalou. Z těchto obcí je to delší cesta (cca 3-4 km) a ještě do kopce. Výhodou by určitě bylo, kdybyste zastavili v obci Svatý Jan pod Skalou, šli se podívat do kostela, vyšli na vyhlídku, která je naprosto skvostná a potom šli do skanzenu. To by byl krásný výlet na skoro celý den.

My jsme však chtěli pouze do skanzenu, a navíc jsme chytli docela ošklivé počasí, takže jsme tu procházku nechtěli moc protahovat. Za krásných dvacet minut jsme dorazili na místo. Prohlédli si bránu, všechny stroje rozmístěné po okolí, koupili si jízdenky na vláček a jelikož jsme měli ještě dost času, tak jsme vyrazili kolem kolejí dále. Tam najdete spoustu vagónků, a právě ty obrovské důlní stroje. U těch se rozhodně musíte vyfotit. Za nimi je také geologická expozice. Taky se podél kolejí můžete vydat do lomu a navštívit i vyhlídku.

Ve skanzenu se tedy můžete svézt důlním vláčkem (krytým nebo s otevřenou plošinou) nebo jít i do muzea a štoly. Do štoly však nemůžou děti mladší třech let a návštěva se nedoporučuje ani dětem mladším šesti let a samozřejmě klaustrofobikům. (U spousty štol máme stejnou zkušenost, že jsou přístupné až do pěti či šesti let.) Takže nám nezbývalo nic jiného než se pouze svézt vláčkem, ale to nám vůbec nevadilo. Aspoň se na místo zase někdy vrátíme, až budou děti starší.

A jak vypadala jízda vláčkem? Sedli jsme si do jednoho vagónku, strojvůdce nám štípnul lístky (teda půjčil i kleštičky synovi, aby je mohl štípnout), zahoukal a mohli jsme vyrazit. My jsme vlastně měli to štěstí, že bylo ošklivo, protože jsme mohli jet tím klasickým krytým důlním vláčkem, a navíc jsme jeli sami. Nikdo jiný do skanzenu nedorazil. Vláčkem jsme tedy jeli kolem té cesty, kterou už jsme prošli. Je to takový malý okruh, ale to svezení za to určitě stojí. Děti cestou mávaly na kolemjdoucí turisty a dost se bavily, jak to s námi házelo.

Ještě by vás mohlo zajímat, kolik tady stojí vstupenky. Tak za jízdu vláčkem zaplatíte za dospělého 90 Kč a za dítě od tří let 60 Kč. Vstupné do muzea a štoly stojí pro dospělého 120 Kč a pro dítě 80 Kč. (Tohle platí pro rok 2022.) A kdy má skanzen otevřeno? O letních prázdninách (červenec a srpen) úterý až pátek. A po celý rok víkendy a svátky.

Pokud máte rádi tuhle důlní techniku a netradiční zážitky, tak vám určitě doporučujeme návštěvu tohoto skanzenu. Nám se tam moc líbilo a jak jsme psali výše, určitě se tam ještě vrátíme, až budou děti starší. Tak kdopak z vás už se svezl důlním vláčkem?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)