Kam na sáňky či boby - Krušné hory

13.02.2023

Ještě než nám ten sníh letos roztaje (asi to nebude trvat moc dlouho), tak se mrkneme, kam můžeme vyrazit na sáně, boby či jiné nesmysly na sníh. Budeme se pohybovat v okolí Vejprt (takže v blízkosti Božího Daru, Měděnce, atd.). Tak jdeme na to, ať neztrácíme čas plkáním.

1) Boží Dar

Přímo vedle sjezdovky s názvem Za Prahou se každý rok vytváří bobová dráha. Zkrátka je zde utažen pruh louky rolbou. Minulý rok (2022) se jezdilo přímo vedle sjezdovky (z kopce po levé straně). Tenhle rok (2023) utáhli pruh z druhé strany sjezdovky, takže se jezdí směrem ke kulaťáku. Kromě bobování a sáňkování zde můžete zkoušet třeba i lyžování nebo jízdu na snowboardu. Proč se rovnou po hlavě řítit na vlek, když to nejdřív můžete někde vyzkoušet. Jasně, budete muset chodit nahoru pěšky, ale pro ty začátky to úplně postačí. 

2) Oberwiesenthal 

Zde se nachází přímo sáňkařská dráha, která je upravovaná rolbou a dokonce i zasněžovaná. Louku najdete zase vedle vleků. Pro lepší orientaci je přímo pod Meeresaquarium.  Kopec je tedy parádní a fakt to dolů pěkně fičí. Navíc si zde můžete i sáňky půjčit. Určitě na kopci kolem sebe uvidíte spoustu lidí se stejnými kovovými sáněmi, které jsou právě z půjčoven. 

3) Fichtelberg

Můžete vyrazit i na kopec Fichtelberg, ze kterého to můžete rozjet na sáních. Jedna trasa nahoru je pro běžkaře a druhá pro chodce. Nemusíte se však bát jet dolů i na saních. Určitě nebudete jediní. S dětmi je to moc pěkná procházka a dolů super svezení. Auto můžete nechat na celnici na Božím Daru nebo vyjet na parkoviště ke Ski areně (tam tedy zaplatíte).

4) Hammerunterwiesenthal

V téhle německé obci (nedaleko Oberwiesenthalu) se nachází další sáňkařská dráha, kterou zde upravuje místní "podnikatel". Nahoru se zde totiž můžete nechat vozit. Nepředpokládejte však, že je to levná záležitost. Kopec na sáňkování je ale parádní, takže se zde určitě zastavte. Když budete mít štěstí, tak třeba uvidíte parní vlak, který staví právě u parkoviště. 

5) Blatenský vrch

O tom už jsme tady psali, ale v souhrnném článku o sáňkování to prostě musíme zmínit. Od rozhledny je také upravována sáňkařská dráha po lesní cestě. Nečekejte tedy žádnou širokou louku. Na tu vjedete až kus před městem Horní Blatná. Jedinou nevýhodou tady je dostupnost. Autem se v zimě k rozhledně nedostanete, takže si tu dráhu sjedete asi jenom jednou a potom už třeba jenom její část. Ale kdo ví, třeba vás to tolik okouzlí, že tam vydrží běhat nahoru celý den.

6) Mědník

Na kopec Mědník u obce Měděnec jezdíme po celý rok. Rádi tam chodíme na procházku a v zimě se tam skvěle bobuje. Taky se zde dá jezdit s dětmi na lyžích. Samozřejmě zase bez vleku, pouze pěkně pěšky. Je zde opravdu široká louka a když si člověk vyleze až do strmější části, tak to dolů pěkně fičí. 

7) Abertamy

Tam se dá bobovat přímo v centru obce, hned vedle dětského hřiště. Je zde takový pěkný rozjezdový kopeček a celá pláň je projetá rolbou. Naposledy tam byl i pěkný skokánek, který vyrážel dětem dech (doslova). Kdyby pro vás byla tahle louka málo, tak můžete projít na sjezdovku, která je hned pod touto loukou a zde to můžete pořádně rozjet. I tady najdete urolbovaný svah. Lanovka zde nejede, takže se nemusíte bát, že by vás někdo se saněmi vyhodil. Aspoň to někdo využije. 

Možností je v okolí asi ještě víc, ale na tyhle místa s dětmi jezdíme a máme pořádně ozkoušené. Výhodou je, že louky jsou skoro všude upravované rolbou, takže to na sáních pořádně jede. Tak kdybyste zrovna nestáli frontu na Klínovci, tak můžete vyzkoušet i jinou zimní kratochvíli. A kam jezdíte sáňkovat vy?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)