Kdo by neznal Panskou skálu

19.08.2022

Tuhle skálu asi znáte všichni, ale když už jsme jí několikrát navštívili, tak proč bychom jí nedali i na blog, že? Výlet to rozhodně není dlouhý a náročný už teprve ne. Určitě je vhodné návštěvu skály s něčím spojit či se u ní zastavit při cestě kolem. Brzy jistě pochopíte proč.

Když se ke skále budete blížit, tak pochopíte, že tenhle výlet budete mít vcuku letu proběhnutý. Skála totiž trčí přímo vedle silnice a hned u ní je postavené i obrovské placené parkoviště. Kolik tam vybírají vážně nevíme, poněvadž my jsme radši zajeli do obce Kamenický Šenov, tam auto zanechali a kousek ke skály zpět radši došli. Můžete to taky vyzkoušet a třeba přitom navštívit i Sklářské muzeum. Vstupné vám určitě nevyčistí peněženku. Dospělý zaplatí 50 Kč a děti od šesti let 25 Kč.

My se však přesuneme k samotné Panské skále. Od parkoviště je to cca 150 m k jezírku pod skálou a informačním tabulím. Tam se dozvíte, že Panská skála byla vytvořena sloupcovou odlučností čediče při tuhnutí magmatu. Některé sloupce jsou pětiboké a jiné šestiboké a budou vám určitě připomínat píšťaly u kostelních varhan. Jako přírodní památka je to krásná a určitě stojí za to se u ní zastavit a pořádně si jí prohlídnout. I v samotném jezírku pod hladinou uvidíte čedičové sloupce. To se nám třeba hodně líbilo. A taky se nám líbilo si skálu celou obejít a pokochat se jejími tvary.

Po pořádném prozkoumání skály se na parkovišti ještě můžete zastavit v Infocentru. Třeba se dozvíte ještě něco dalšího o místní atrakci anebo vám poradí, kam byste se ještě poblíž mohli vrtnout. Informační centra navštěvujeme rádi, poněvadž v nich vždycky najdeme něco zajímavého nebo si tam třeba můžeme zakoupit turistické vizitky či nějaký ten pěkný pohled.

Panskou skálu jsme tedy navštívili, Pyšná princezna tam nikde nebyla, a tak zase jedeme dál. Kdo z vás už tuhle krásnou skálu navštívil? A jak se vám tam líbilo?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)