Křížová cesta v Nejdku

10.03.2022

Zase přišel na řadu článek z našich oblíbených Krušných hor, které máme v jedné oblasti prolezlé téměř skrz na skrz. Tentokrát se podíváme na velmi pěknou křížovou cestu ve městě Nejdek. Kromě toho vám ukážeme i jednu pěknou stavbičku, kterou ocení hlavně děti.

Na tenhle výlet jsme vyrazili minulý rok na jaře, když už nebylo tolik sněhu na běžky či sáně, ale pořád byl ve formě nástrah na cestách. Takže i tady jsme ho potkali. Nejdřív by bylo dobré říci, kde jsme nechali auto. Když jsme přijeli do Nejdku, tak jsme samozřejmě chvíli bloudili, obkroužili centrum města, pokochali se zříceninou hradu Nejdek a potom konečně zamířili na takovou malou silničku hned vedle říčky Rolavy přímo pod kopcem.

Od auta jsme šli přes most a rovnou nahoru po schodech do kopce. Na schodech na nás samozřejmě čekal led, ale tentokrát nás nedostal. Celou cestu nahoru jdete po žluté turistické stezce, která se klikatí sem a tam přes celou délku kopce. Pořád lepší než jít direkt přímo nahoru a zapojit při tom i přední hrabavé končetiny. Obzvlášť s dětmi je to velká výhoda. V pohodě to vyjdou, ani neví jak.

Hned na začátku trasy se můžete jít podívat na Rajmanovu vyhlídku. Na ní jsme tedy nebyli, poněvadž nám nepřišla asi dost zajímavá. Ale můžete tam samozřejmě zamířit a potom nám dát vědět, jestli to stálo za to. My jsme radši vyrazili od jednoho vyobrazení křížové cesty k druhému. Velmi pěkně zpracované. Kamenná stavba a v ní vyřezané obrazy do dřeva a pro ochranu dané pod sklo. Tudíž se to blbě fotilo, ale o tom to určitě není. Cesta nám nahoru uběhla poměrně rychle, i když jsme se sem tam klouzali po sněhu a ledu. (Těšili jsme se na cestu dolů.) Na samotném vrcholu kopce Křížový vrch se nachází skála, na kterou se dá vylézt a z ní je teda moc pěkný výhled na Nejdek.

Z vrcholu jsme ještě zamířili k jedné zajímavosti, kterou jsme teda hned nenašli, poněvadž zde bylo káceno a turistické značky nebyly vidět. Nakonec jsme došli k přístřešku, u kterého jsme si zapnuli navigaci a podle ní našli cestičku mezi větvemi, pařezy a popadanými stromky. A co jsme tak urputně hledali? Myší hrádek. To je takový model hradu postavený jako pravý hrad. Je to prostě moc hezký a určitě vám to udělá radost. Navíc to není nijak daleko, když najdete žluté značky.

Cestou zpátky jsme opět šli k přístřešku, kde jsme si dali svačinu. Jediné, co nás tady tedy dostalo byl neskutečný nepořádek. Všude rozházené odpadky, rozbité flašky a nabyté koše. S dětmi to nebylo to pravé ořechové, ale jinak se nám výlet moc líbil.

Celá cesta nám zabrala cca 2 hodinky s tím, že jsme nikam nespěchali, a navíc šli se dvěma malýma dětma. Sem tam jsme se i pěkně klouzali, takže i proto to bylo náročnější. Jinak je to opravdu krátké zastavení. Tak co, kdo z vás už navštívil město Nejdek a jeho Křížový vrch?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)