Kýšovický vodopád, skrytý klenot

31.05.2021

A je to tady zas. Další výlet z Krušných hor. Asi si budete myslet, že to ani jinde neznáme, ale navštívených míst máme na svém kontě už opravdu dost. Třeba se někdy dostaneme i do jiných zákoutí. Tenhle výlet za zmínění opravdu hodně stojí, tak se na něj jdeme hned podívat.

U vodopádu už jsme byli několikrát a asi vás nepřekvapí, že to bylo vždycky v zimě nebo na jaře. Prostě tam musí být dostatek vody, aby to stálo za to. Blbé na tom je, že vodopád potřebuje vodu, abyste ho viděli v celé svojí kráse a zároveň je potom voda všude po cestě. Občas v podobě rozvodněného potoku, bahna, čvachtanice ze sněhu a tak podobně.

Cesty k vodopádu už jsme vyzkoušeli dvě. Jedna vede přímo od restaurace Celná, která se nachází v údolí Prunéřovského potoka. Od hlavní silnice jde modrá turistická stezka. Druhá možnost je vyrazit z obce Výsluní po žluté turistické stezce.

Nejdříve se mrkneme na variantu A, tedy z Celné. Půjdete po lesní cestě, která vás zavede na dost často rozmáčenou louku v chatové oblasti. Dále přejdete dvakrát přes potok a musíte se stále držet po pravé straně, i když půjde stezka na druhou stranu. Cestou se budete kochat Prunéřovským potokem a jeho krásným údolím. Až se vám modrá turistická značka ztratí, tak najdete jeden potok, lépe řečeno čůrek, na kterém vodopád není. Musíte jít stále dál kolem vody, až narazíte na další potok. Podle něj vylezete nahoru a odhalíte krásu Kýšovického vodopádu. Celkem má 26 metrů ve třech kaskádách. To není zas tak málo, že?

A teď se mrkneme na druhou alternativu. Cesta z obce Výsluní vede kolem kostela a za ním doprava po žluté stezce. Budete dost klesat a až narazíte na Prunéřovský potok, tak se podle něj dáte proti proudu. Opět nepůjdete po žádné turistické stezce. Je tam vyšlapaná moc hezká lesní cestička. Takže úplná pohoda. Opět přejdete jeden až dva potůčky, než narazíte na ten správný. My jsme tudy šli nedávno, jen se nám nechtělo vracet stejnou cestou. Tak jsme si to trochu ztížili výstupem kolem vodopádu na pastvinu a potom přes louky s ohradníky zpátky na Výsluní. To vám však nedoporučujeme. Byla to poměrně dálka a ještě se tam teď pasou krávy s telaty, takže to nezkoušejte.

Taková vtipná storka právě z pastvin. Vždycky jsme zkoušeli, jestli není v ohradnících proud. Jednou to vyzkoušel můj táta a řekl nám, že je to v pohodě. Dráty jsme přelezli a najednou vedle nás kvíkl pes. Dostal ránu, když se tam proplétal ocasem. Potom se ještě drátu držel Lexík, když se chtěl dostat dovnitř a nadával, že ho to nějak kope, ale nepustil se ho. Ještě, že neskončil jako Otík.

Na Výsluní jsme si s dětmi ještě pohráli na dvou hřištích. Jedno je kousek od kostela a druhé přímo na návsi v parku. Takové malé zadostiučinění, když už ty túry s námi absolvují. Cesty teda nejsou vhodné pro kočárky, takže hoďte děti do nosítek nebo do krosen.

Už jste se někdy vypravili na Kýšovický vodopád nebo si ho dáte na seznam výletů? Určitě stojí za návštěvu, jen potřeba počítat s tím, že můžete mít trochu mokro v botách nebo minimálně bahno. Samozřejmě to tak není vždycky, ale je to docela častý jev.

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)