Lago di Garda (Korsika 1. část)

21.09.2022

Naše cesta na Korsiku začala dlouhým putováním autem po plzeňské dálnici, německé (nudné) dálnici kolem Mnichova, rakouské dálnici směrem na Innsbruck (tady už se člověk může kochat), skrz zpoplatněný Brennerský průsmyk (10,50 Eur - 2022) a konečně po dálnici v Itálii. V Itálii jsme už po placené dálnici moc dlouho nejeli, poněvadž byla neskutečně zasekaná. Takže jsme se radši klikatili kolem, projížděli vinicemi a sady, předjížděli mini traktory a taky konečně našli odbočku k Lago di Garda.

Už nad jezerem jsou moc pěkná místečka k zastavení, hlavně kolem Lago di Toblino (zámek, skály, jezero). Taky se nám zde líbili cyklostezky, tam by se to jezdilo. Náš plán však spočíval v tom, že zaparkujeme u hlavní silnice ve městě Riva del Garda a půjdeme se podívat do turistických informací, k jezeru a taky na vyhlídku na jezero a město. Provoz ve městě nás však rychle vyvedl z omylu. Žádná parkovací místa k dispozici a parádní šrumec. Takže jsme jeli dále a doufali, že někde poblíž zaparkujeme. No, to se nám fakt nepovedlo. Silnička byla úzká, spousta tunelů (některé s výhledem na jezero jiné vytesané ve skále a ponechány ve své kráse) a parkovací místa samozřejmě nikde. Nakonec se nám povedlo zastavit až ve městě Limone sul Garda. Tam jsme našli přímo na břehu jezera parkovací dům, kde se nám povedlo odřít auto. První suvenýr bychom měli, ale naše devítihodinová cesta byla konečně u cíle. U auta jsme se museli převléknout z tepláků a mikin do šortek a triček, abychom hned nezpůsobili rozruch. Plavky jsme si s sebou nevzali, neboť nám nepřišlo, že by bylo takové teplo. Samozřejmě, že teplo bylo (přímo vedro) a voda byla taky teplá, takže do ní děti hned chtěly. Tudíž nezbývalo nic jiného, než je svléknout do spoďárů a koupačka mohla začít. Ve městě jsou krásné kamínkové pláže a pozvolný přístup do vody, pro děti prostě ideální. Občas kolem projede trajekt či člun a vytvoří i pěkné vlny. Hned nás napadlo, co kdybychom tady zůstali a ušetřili si další den jízdy na ostrov.

Po koupačce jsme si taky šli projít město. Opravdu nás na první dojem nadchlo. Rostou tam všude palmy, agáve, kvetoucí keře, olivovníky a v některých místech i citronovníky. A právě citrony zde potkáte na každém rohu. V každém obchodě se suvenýry si můžete nějaký ten citronek vybrat, ať už ve formě plátěné tašky s motivem citronů, citronový likér či citron ze sladkého fondánu. Citrony najdete i na tabulkách s čísly domů a názvy ulic. Další zajímavostí je, že tohle město bylo po dlouhá léta přístupné pouze mokrou cestou, tudíž lodí. Tunely zde zas tak dlouho nejsou, ačkoliv to tak nevypadá. Mimo jiné se zde místní obyvatelé dožívají vysokého věku díky ovzduší, které ve městě panuje. (Na stáří jedině do Limone sul Garda.)

My jsme si ve městě dali výbornou ovocnou zmrzlinu. Ta prostě na dovolené v Itálii nesmí chybět. Po krátké procházce jsme znovu zamířili k vodě. Děti se prostě nemohly nabažit vln, kamínků a průzračné vody. Nějakou dobu jsme tam tedy ještě pobyli a potom jsme vytáhli děti z vody, nasedli do auta, pokusili se znovu neodřít auto a dojet do objednaného ubytování ve městě Lonato del Garda. Tohle město leží na konci jezera a musíme říci, že ta severní užší část jezera je mnohem hezčí. Naše ubytování bylo velmi prosté, jedna místnost s postelemi a skříní a koupelna. Na jednu noc to však bohatě stačilo. Chvíli po zabydlení nás tam začalo něco štípat. Takoví malí komáři, kteří ale nebyli slyšet. Parchanti. Hned jsme se všichni drbali. Radši jsme ještě vyrazili ven na obhlídku dětského hřiště v nedalekém parku.

Konec prvního dlouhého dne. V dalším díle si přečtete o cestě přes hory (sedmero hor a sedmero řek), o zážitcích ve městě Livorno a samozřejmě o plavbě trajektem. Opět si dáme otázku na závěr: Na jakém místě se vám nejvíce líbilo u Lago di Garda?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)