Lanovkou na Grafenberg a luxusní lázně

17.02.2022

Po přespání na posteli pro princeznu na hrášku nás čekal další den plný zážitků. Plán byl jasný, dojet autem k lanovce ve městě Wagrain, vyjet na kopec, užít si zábavu a odpoledne navštívit termální lázně ve městě Altenmarkt im Pongau. (Jestli bude nějaký název blbě, tak se vážně omlouváme, ale občas je to na zlámání jazyka.) Tak jdeme na to.

Hned po vyskočení z postele Jíra zaběhl pro nějaké pečivo do místního mini obchodu, poněvadž jsme neměli zaplacenou snídani v hotelu. Chtěli po nás totiž 5 Eur za jednoho a to fakt za snídani nedáme. Nám stačil nějaký ten rohlík se salámem nebo míchaný vajíčka na indukční plotně v apartmánu. No stress. Po naší obyčejné snídani jsme vyrazili do města Wagrain, ale než jsme se dostali na rovinu, tak jsme museli opět projet korytem skrz údolí. Tohle nám ty cesty trochu prodlužovalo, ale ke konci pobytu už nám to tak hrozný nepřišlo.

Navigace nás dovedla přímo na veliké parkoviště k lanovce. Za parkovné se tady nic neplatilo. Ještě u auta jsme se pořádně namazali, abychom se na tom kopci hned nespálili. A dobře jsme udělali. (Celý den bylo totiž neskutečný vedro.) U vstupu k lanovce stál maskot v huňatém obleku veverky a rozdával bonbony dětem. Lexík se ho trochu bál, ale bonbon si nakonec vzal. U pokladny jsme zjistili, že můžeme jít rovnou k turniketům, když máme karty. S kartami je to prostě jednodušší. Do kabinky nám obsluha pomohla s kočárem a mohli jsme frčet nahoru.

Na vrcholu vás přivítá tentokrát dřevěný maskot, se kterým se můžete vyfotit. A potom už na vás čeká dětský ráj. My jsme hned zamířili na velkou nafukovací trampolínu. Potom Lexíka zaujala dřevěná mašinka a taky živá zvířátka. Výběh s kozami a taky s králíky. Tam jsme pobyli poměrně dlouho. Když se nám povedlo konečně odejít od zvířátek, tak jsme se šli mrknout k vodě. Přímo u lanovky je taky velké jezero, po kterém se třeba můžete svézt na voru nebo vyzkoušet Archimédův šroub. Taky můžete jezero přeskákat po kamenné cestičce či přejít visutý most. Když je vedro, tak je vodní prvek k nezaplacení a naštěstí bývá na každém kopci. Od jezera vede taky dlouhá kovová skluzavka, kam jsme teda Lexíka nepustili, poněvadž s tímto typem skluzavky nemáme dobré zkušenosti.

A konečně se přesuneme dále od lanovky. Cestou narazíte na lezeckou stěnu, velkou prolézačku se skluzavkami a potom se dostanete do zajímavého místa, kde je spousta možností. Buď můžete jít dále na kopec, kde je vyhlídka (tam jsme teda nezamířili) nebo zůstat v dětském ráji. Tady můžete vyzkoušet bosochodeckou stezku, kde se dokonce i namočíte nebo se pořádně pohoupat na obrovské houpačce. Předtím jsme jí nikde jinde neviděli, ale už víme, že se tyto houpačky nachází i v Mirákulu. Jsou zde i jiné houpačky pro menší děti a na tomhle místě strávíte opravdu hromadu času. Dobré je, že pro dospělé jsou zde zavěšená lehátka na odpočinek, takže pohoda. Další výhodou místa je, že jsou tady i stromy, a tak se můžete na chvíli schovat před úmorným sluníčkem.

Odtud vede cesta dolů z kopce a my jsme měli tady štěstí na spoustu pasoucích se kraviček. Takže bylo, na co koukat. Pod kopcem jsme narazili na restauraci, kde bylo fakt dost plno, ale jeden stůl jsme i tak našli. Dali jsme si řízek s bramborem a jídlo bylo poměrně rychle na stole. Lexík si hned po jídle šel zaskákat na trampolínu před restaurací. Asi měl přebytek energie.

Podél cesty nahoru k lanovce jsme se bavili u vodních prvků. Byly zde různé mlýnky, pumpy a klapky na nadržování vody. S tím si prostě vždycky děti, ale i dospělí nejvíce vyhrají. Navíc nám díky tomu cesta vzhůru utekla velmi rychle. Po posledním vyblbnutí jsme sbalili kočár, nasedli zase do kabinky a sjeli dolů k autu. Na kopci jsme zhruba strávili 4 hodiny a Lexík si už potřeboval odpočinout. Takže jsme jeli hledat místo k odpočinku. Nakonec jsme dojeli do Altenmarktu, kde byl právě ten termální bazén. U bazénu však nebyl vůbec žádný stín a v autě bychom se asi upekli, takže jsme jeli někam dále. Skončili jsme na okraji města, kde jsme vážně měli o zábavu postaráno. Jako bylo nám divné, že jsme na silnici přejížděli přechody pro krávy (ty jsme znali ze Zélandu), ale tak proč ne. Všude jsou pastviny s dobytkem, tak se sichrují, aby krávy nechodily do města. Zastavili jsme v takovém malém lesíku u hlavní cesty, ale byl zde stín a poměrně i klid. Takže ideální místo na odpočinek. Když jsme se šli podívat po okolí, tak jsme zjistili, že za námi teče potůček a že se něco hýbe v lese. No a představte si, že se tam volně potulovaly krávy. Prodíraly se lesem, sem tam na nás některá vykoukla mezi větvemi a občas se šly producírovat i na silnici. Jednou si tam dokonce lehly uprostřed silnice a auta je prostě objížděla kolem. No zkrátka jsme se tady bavili a Lexíkovo spaní nám velmi rychle uteklo.

Po zážitku s kravami jsme se opět přesunuli k bazénu Therme Amade. Tady jsme zase u pokladny použili naše karty, poněvadž bez nich bychom sem nešli. Na dvě hodiny to zde stojí 18,5 Eur pro dospělého a to je docela ryto, ale na druhou stranu vážně to stojí za to. Takový bazén jsme ještě nezažili. Byl zde totiž termální bazén se slanou vodou. Krásně teploučký a pro děti naprosto ideální. Navíc byl bazén propojen s venkovním, takže se dalo proplavávat tam a zase dovnitř. Tohle samozřejmě Lexíka bavilo nejvíce. Další zajímavostí byl velký bazén s vlnobitím. Chvíli jsme si užili i pobyt u moře. Lexík si hrál na kraji bazénu a sem tam ho semlela vlna jako u opravdového moře. Jíra si šel vyzkoušet i místní tobogány a jeden ho vážně zaujal. Jmenoval se Aqua loop. Před startem musel sundat řetízek z krku a potom si stoupnout na plošinu. Najednou pod ním plošina zmizela a padal volným pádem tunelem, voda stříkala všemi směry, a tak se člověk nemohl ani pořádně nadechnout. Zážitek k nezaplacení, ale podruhý už tam nešel. Samozřejmě je zde i dětský bazének s malou skluzavkou, kde jsme moc dlouho nebyli. Určitě jsou zde i další zajímavosti, ale my jsme stihli pouze tohle. Kdo má rád sauny a jiné lázeňské procedury, tak si zde určitě přijde na své, jen si bude muset připlatit.

Po celodenním blbnutí jsme si zajeli nakoupit něco dobrého k večeři, vyšplhali zase do Horních Taur a odpočívali na pokoji. A co nás bude čekat v dalším článku? Hora duchů Geisterberg (Disneyland na kopci) a další koupačka. 

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)