Lezecká stěna Chomutov – Jirkov

03.01.2022

Díky tomu, že nám na horách odtékal sníh téměř pod nohami a nemohli jsme chodit na běžky, tak jsme si našli jinou alternativu k pořádnému pohybu. Zajeli jsme si z chalupy na lezeckou stěnu do Jirkova u Chomutova. A jak to tam vypadá? To se dozvíte dále.

Cestu až na místo jsme si našli v mapách.cz a není to vůbec složité. Jenom nás překvapilo, že je v mapě napsáno budova NKC. Tak třeba je to v nějaké místnosti v kulturáku, proč ne. Alespoň to má nějaké využití. Cestou jsme si v ulici všimli, že parkoviště pro lezeckou stěnu se nachází jinde, než jsme chtěli parkovat. Je to přímo za kulturákem na takovém menším plácku. Samozřejmě nás tohle místo pořádně zmátlo a hledali jsme, kudy se chodí dovnitř. Ani u jedněch dveří však nebylo nic o stěně, a tak jsme vyrazili k hlavnímu vstupu. Ten jsme už našli bez obtíží.

Když vejdete dovnitř, tak se ocitnete v malebné kavárně, která naskýtá pohled dovnitř na lezecké stěny. Takže si můžete pít v klidu kafíčko a koukat na lezce. To je parádička. My jsme však nepřišli na kafe, ale zkusit jinou stěnu. Takže jsme si zaplatili vstup (150 Kč/dospělý) a zeptali se, jestli jsou natažený i nějaký lana, poněvadž my si ještě cestu sami nenatáhneme. (Budeme se to muset naučit.) Pár lan natažených bylo, takže rychle do šaten a hurá na stěnu. Šatny jsou zde rozděleny (muži, ženy), takže jsme se museli o výstroj podělit ještě v kavárně. Doporučujeme si vzít vlastní zámek na skříňku. My jsme věci zamknuté neměli.

Po vstupu do haly nás přepadla klepavka. Byla tam totiž docela zima, ale když se člověk začal hýbat, tak to bylo naprosto v pohodě. Jen jsme na to z Kladna nebyli zvyklí. Nejdřív jsme se vyrazili zahřát na boulder. Tady je o dost větší než na Kladně a myslíme si, že je zde i měkčí podlaha. Pády by zde asi tolik nebolely. Vyzkoušeli jsme si pár cest a při nezdarech šli radši zkusit lezení na stěně. (Ještě poznámka k boulderu. U každé cesty je číslo, ale žádné označení obtížnosti. To jsme našli až při odchodu. Tabulka s čísly je totiž u vstupu na boulder, takže vy už nebudete za trubky.)

Hala s lezeckými stěnami je kupodivu opravdu postavená přímo v NKC. Jen je doprostřed místnosti přidělán sloup, ale jinak se leze třeba na jevišti, kde jsou kratší cesty. Fakt parádní nápad, jak využít místo. U jeviště je dokonce i herna pro děti, kde si i ti nejmenší můžou vyzkoušet nějaké ty chyty. My jsme začali na jedné krátké cestě, kde bylo nataženo lano. Přece jenom člověk potřebuje něco na rozlezení. Takhle jsme se na Kladně s lany nikdy nenadřeli jako tady. Lana, která jsou zde ponechána pro nás amatéry, jsou už fakt děsná. Takže pokud sem půjdete tak si s sebou vezměte vlastní lano a někoho, kdo vám natáhne cestu. Tak to dělali téměř všichni zúčastnění. Díky zničeným lanům jsme se více báli a prostě nám to šlo hůře. Taky jsme si všimli, že máme víc odřené ruce, ale jestli to bylo taháním lana nebo jinými úchyty, to vám neřekneme.

Zkrátka a dobře, místo je fakt pěkný, cest je zde opravdu hodně, ale vezměte si vlastní lano. My se sem třeba vrátíme, až se naučíme něco víc. A teď by nás zajímalo, jestli někdo z vás již tuhle stěnu navštívil?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)