Lezecká stěna Kladno

13.10.2021

V minulém článku jsme zabrousili do lanového centra na Plešivci a dneska si řekneme něco o našem letošním výmyslu k výročí svatby. Každý rok se totiž snažíme vymyslet něco netradičního, třeba co jsme už chtěli někdy vyzkoušet. A právě lezení na stěně do toho seznamu prostě patří.

Lezecká stěna na Kladně má určitou výhodu, pro některé z nás možná i nevýhodu, zkrátka jak se to vezme. Stěna totiž patří mezi nejvyšší v České republice. Dosahuje výšky až 18 m a můžeme vám říci, že je to teda strašný pohled. Náš prvotní vstup do veliké haly a letmý pohled vzhůru nám nahnal docela strach. A myslíme si, že jsme v tom určitě nebyli sami. Člověk si to totiž nedokáže moc dobře představit, ale 18 m je kurňa vysoko. Jíra hned řekl: "Proč pořád děláme něco ve výškách, když se jich bojim?" Asi s tim budeme muset něco udělat.

Na této stěně si také můžete zaplatit lezecký kurz. My jsme si zaplatili hodinu a půl, ale můžete si rovnou koupit 4 lekce, kde vás naučí všechno ohledně lezení. My jsme si totiž mysleli, že za tu hodinu a půl se naučíme nějaký základ a budeme moct potom lézt sami, ale to je velká mýlka. Jak naše hodinka a půl vypadala, si řekneme později. Teď ještě něco k začátku kurzu. V ceně totiž máte zapůjčení i veškerého vybavení - sedák, lezečky a lano. Vtipné jsou lezečky, ty jsme předtím na nohou ještě neměli. Musí být o číslo menší, aby pěkně tlačily, takže pohodlí už od začátku.

Po zaplacení a nabrání materiálu jsme se šli převléknout a počkat pod stěnou na naši lektorku. Měli jsme čas se trochu protáhnout a taky jsme si hned napoprvé správně nandali úvazky. Aspoň něco. Potom už to začalo nabírat obrátky. Nejdříve pár pouček o lezení a potom už ukázka uvazování osmy na sedák. Jasně, že jsme to napoprvé nedali, ale s tím se počítá. Po správném přivázání a heslu: Lezu, jsem vyrazila poprvé na stěnu. První trasa byla na rozehřátí, takže jenom do poloviny stěny. Docela velká pohoda, nahoře jsem byla vcukuletu. Slaňování dolů taky pohoda. I Jíra to nahoru zvládl a ani se moc nebál. První stěnu máme úspěšně za sebou a je to docela sranda.

Druhá trasa už byla o něco horší, byla totiž až nahoru. Jako pohled zezdola fakt není nic moc, když člověk ví, kam až se má dostat. No nic, to dáme. Po pár zaseknutí a lehkém vydýchání jsem to dotlačila až nahoru, ale dolů jsem se teda moc nekoukala. Hlavně rychle na zem. Jíra to dal asi do ¾, ale super výkon. Zase rychlé vydýchání a vzhůru na další trasu. Tentokrát jsme se už měli držet jedné barvy a tady jsem se v určitém místě zasekla a dál už to prostě nešlo. Tuhle trasu dal mnohem líp Jíra, dolezl kus nad půlku. Potom už to začalo být dost náročný.

Další trasa byla atypická tím, že jsme lezli přes roh a cesta se tak různě stáčela. V půlce jsem se zasekla a už nevěděla, kam dál. Ještě, že tam byla žirafa (chyt pro děti). Za ní se člověk totiž mohl chytit a vyškrábat se dál. Nakonec jsem to díky ní dala až nahoru. Tahle trasa však končila zase v polovině stěny, takže strop v nedohlednu. Jíra tuhle trasu dal dost na pohodu. Sedlo mu to víc než mně. Předposlední stěna už byla na morál. Už jsme fakt nemohli, ale nakonec jsem to dodrápala do ¾ a potom už jsem nevěděla, jak dál. Jírovi tady trochu louplo v rameni, ale nakonec vylezl taky dost vysoko. Ještě na samotný závěr jsme šli poslední trasu a tady už jsme toho měli plný brejle. Oba jsme se dostali cca 4 m nad zem a dál se prostě nehnuli. Alespoň jsme na tom byli úplně stejně bez možnosti vytahování nad druhým.

Suma sumárum za hodinu a dvacet minut jsme vyzkoušeli 6 tras a byli totálně odrovnaní. Moc jsme se toho nenaučili, ale lektorka měla pravdu v tom, že si to nejdřív musíme vyzkoušet, jestli nás to vůbec bude bavit. A kupodivu nás to totálně nadchlo a už vybíráme vybavení a vyhlížíme další část kurzu. Ještě stojí za zmínku, že v areálu je i místnost na bouldering. Tu si taky někdy vyzkoušíme. Asi vám nemusíme říkat, že druhý den nás kde co bolelo, ale to je tak vždycky, když člověk zkouší nějaký nový sport. Tak zas někdy na stěně.

Už jste zkoušeli lezení? Lezli jste na umělé stěně nebo na skalách? A co bouldering?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)