Lezecká stěna vol. 2

08.12.2021

O lezecké stěně ve městě Kladno už jsme jednou psali a článek si můžete přečíst zde: https://www.drywetfamily.cz/l/lezecka-stena-kladno/. Lezení po stěně se nám moc zalíbilo a brzy po první hodině kurzu jsme si objednali druhou. Na ní už jsme se chtěli naučit jištění, abychom mohli chodit sami bez instruktora. A jak tahle hodina probíhala, se dozvíte dále.

Naše další hodina kurzu spočívala v tom, že jsme se s instruktorem učili znovu vázat osmu (uzel na navázání), abychom nevyšli ze cviku a potom nás vzal na stěnu. Prvotně se chtěl podívat, jak na tom jsme. Myslíme si, že velmi rychle poznal, že jsme úplní začátečníci, ale každej se to nějak musí naučit, že jo. Potom už nám ukázal typy jistítek a nám se samozřejmě hned zalíbil bezpečnější systém, u kterého se zprvu nezabijeme. Jistítko je totiž poloautomatické tudíž když padáte, tak se to samo zasekne a lezec nepolíbí podlahu. To je pro začátečníky fakt dobrá věc. Hlavně se díky tomu tolik nebojíte, že vás partner pustí volným pádem až na zem. Druhý systém byl pro mnohem pokročilejší lezce a samozřejmě ho všichni používají. Říká se mu kýblík. Je to prostě taková jednoduchá hračička, na které vám visí život.

Po zmapování terénu ohledně jistítek jsme se pustili rovnou na věc. První na řadu šel Jíra. Já jsem visela na laně (zatím jenom na zemi) a Jíra si zkoušel, jak navléct lano do jistítka a pár jednoduchých kroků, které se pořád dokola opakují. Když jsme provedli nácvik na zemi, tak už šlo do tuhýho. Musela jsem mu začít věřit a pustit se do lezení. Pro jistotu jsem nelezla moc vysoko, aby ten pád dolů nebyl až moc tvrdý. Nahoře jsem se stále přidržovala úchytů, jako co kdyby, že jo. Ale nakonec mě dolů spustil. Jupí. Potom jsem byla na řadě já a celý tenhle postup se opakoval. Taky jsem to zvládla, i když Jíra se určitě bál mnohem víc než já. Samozřejmě jsme si to ještě několikrát zopakovali, protože jenom opakováním se to člověk naučí a dostane ten pohyb do hlavy. Je to prostě jako u každé nové činnosti či sportu. Zkrátka jenom opakovat a opakovat.

Na závěr kurzu jsme měli ještě chvíli čas a tak nám instruktor ukázal, jak se správně leze. Nesmíme mít stále pokrčené ruce, jinak nám hned odejdou. Natažené ruce si odpočinou a musí to více tahat nohy. Člověk neleze pouze směrem nahoru, ale musí využívat těžiště těla a různě se vyklánět. Rozhodně se neleze nohami bokem ke stěně, jako Chaplin. Vždycky pěkně palcem na stup, aby se mohla noha vytáčet do všech směrů. No prostě se máme ještě co učit, ale žádný učený z nebe nespadl. Teda snad.

Ještě jsme se ho zeptali na stupnici obtížnosti na stěně. My jsme zatím na obtížnosti 5-,5 a sem tam i 5+. V hale jsme našli i obtížnost 8, ale tam se jen tak nepodíváme. Možná tak ze země, když leze někdo jiný. To je moc hezká podívaná.

Systém jištění jsme se tedy v kurzu naučili a už ho stačí pouze používat. Musíme vám říci, že od uplynutí kurzu jsme byli dvakrát sami a ještě jsme nikam nespadli, takže nás to naučili dobře. Já občas chvíli visím ve vzduchu, když pustím rychleji lano, ale přece jenom má Jíra o nějaké to kilo navíc. Za to já se na stěně nebojím, když mám dole pořádnou kotvu. Minule jsme si šli také poprvé vyzkoušet boulderingovou místnost. Byli jsme tam jenom chvíli na rozehřátí, ale je to docela zábava. Na celé ploše na zemi je žíněnka, aby člověk nepadal na tvrdou podlahu, ale i tak to není úplně jako do peřin. Když se nám povedlo vylézt až nahoru, tak se nám z těch cca 2,5 m nechtělo skákat dolů. Takže pěkně zase kousek slézt, skočit, odpružit to v kolenou a stejně skončit v kotrmelci na zemi. Člověk si zde vyzkouší různé druhy chytů a hlavně může jít i sám, protože k tomu nepotřebuje tu kotvu na zemi. Možná jako psychickou podporu, když to chce vzdát. K tomu je ten parťák určitě dobrej.

Třeba jsme někoho z vás namotivovali a půjde si vyzkoušet lezení nebo třeba bouldering. Je to opravdu velká zábava a určitě vás to nadchne, tak jako nás. Člověk se docela rychle posouvá a překonává sám sebe. My už se nemůžeme dočkat dalšího lezení a zkoušíme si zlepšovat naše dovednosti i doma.

Tak kdo z vás už někdy lezl na stěně či na skále? Zkoušel někdo z vás bouldering? Máte chuť tento sport vyzkoušet?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)