Lichtenštejnská soutěska a Klammsee

21.06.2022

Tyhle dvě místa už jsme v minulosti navštívili, ale podíváme se na ně znovu, poněvadž jsme třeba viděli něco nového nebo se třeba něco změnilo. Byla by škoda si tyhle informace nechat pro sebe, když se někomu z vás můžou na dovolené hodit. Tak jdeme na to.

Nejdřív se mrkneme do soutěsky Liechtensteinklamm. Tam jsme byli naposledy v roce 2017. Když jsme projížděli kolem v roce 2019, tak jsme zjistili, že je zavřená. No, udělali tam tedy spoustu práce a podle fotek na webových stránkách tam přibyla docela pěkná vyhlídka, takže jsme se tam museli vydat znovu, abychom to zase omrkli. Jak už jsme říkali, tak na soutěsce proběhla velká rekonstrukce, takže se díky tomu i zvedla cena vstupu. V roce 2022 vstup pro dospělého vycházel na 11 Eur. Děti do 6 let jsou stále zdarma.

Můžete se mrknout na náš starší článek, jak to tam bylo dříve. (Odkaz zde: https://www.drywetfamily.cz/l/nase-prvni-souteska-liechtensteinklamm/) A jak to tam vypadá v současnosti? Zaujalo nás, jak je na začátku soutěska zabezpečená sítěmi, aby na vás nespadl nějaký kámen. Díky tomu se tedy soutěska blbě fotí, ale naštěstí si těch nezabezpečených míst s krásným výhledem užijete ještě do sytosti. Dále se projdete dvěma štolami a vylezete u dlouhého kovového schodiště. Po něm vylezete poměrně vysoko nad vodu a dostanete se k nejvíce focenému místu. Je zde totiž vystavěno spirálovité schodiště, které vás zase zavede na stezku do hlubin soutěsky. Dále už je soutěska téměř stejná, jen je zde ještě vystavěna další menší vyhlídka na vodopád nacházející se až na samotném konci. Soutěska se musí projít tam i zpátky, takže si těch schodů docela dost užijete. A že je jich požehnaně. Taky jsme si odtud odnesli docela zabahněné boty a zacákané kalhoty. Na většině stezky je takové pěkné bahýnko, jak ta voda ze soutěsky cáká ven nebo naopak teče shora do řeky. Takže teď máte lepší představu o tom, jak to tam nyní vypadá. Určitě tuhle soutěsku nevynechejte, i když je teď o něco dražší. Podle nás je to jedna z těch nejhezčích.

Teď se posuneme do města Kaprun, projdeme soutěsku Sigmund Thun Klamm a znovu obejdeme jezero přímo nad ní. To vážně stojí za to. Navíc ještě vyšplháme na kopec nad jezerem, kde jsme minule nebyli. Opět se můžete mrknout na starší článek zde: https://www.drywetfamily.cz/l/s-drakem-nad-zell-am-see-a-jedna-souteska/. Minule jsme právě prošli soutěskou a jezero Klammsee nás natolik uchvátilo svou nádherně modrou vodou, že jsme ho museli obejít. Po cestě jsme vyzkoušeli ledovou říčku přitékající do jezera, což jsme museli vyzkoušet i tentokrát. A je stále stejně ledová, ale viděli jsme nějaké blázny či otužilce, kteří se do studené vody vrhli. Kousek od koupacího místa se nachází restaurace, která byla nyní zavřená, takže si děti jenom chvíli pohrály na hřišti. Potom jsme přešli přes most a šli zpátky po druhé straně jezera. Tentokrát jsme byli odhodlaní, že vylezeme na vyhlídku na kopec s názvem Bürgkogel.

Vedro bylo k padnutí a my stoupali po takové kozí stezce vzhůru do kopce. Na pěšince na nás občas čekalo obrovské kravské lejno, díky čemuž jsme usoudili, že tudy chodí i krávy nebo se z toho kopce někdo pořádně posr.... Cestu nám ještě zpestřovali lesní jahůdky, kterých jsme se tedy napásli do sytosti. Nakonec jsme dolezli na vyhlídku na jezero, což vážně doporučujeme. Odtud se vám údolí krásně otevře, uvidíte celé jezero, a navíc i přehradu Wasserfallboden, za kterou se klenou zasněžené vrcholky hor. No prostě nádhera. Z kopce seběhnete zase takovou malou pěšinkou a vrátíme se na cestu vedoucí přímo k parkovišti.

Dvě aktualizace výletů máme za sebou, a ještě se můžete těšit na další krásná místa, která jsme při dovolené v Rakousku objevili. Navštívili jste již tyhle dvě soutěsky a co jezero Klammsee a vyhlídku?