Lom Hřebečná - varhany v Krušných horách

24.09.2021

A máme tady další tip na výlet v Krušných horách. Tentokrát se pojedeme podívat k bývalé osadě Ryžovna, kde to máme moc rádi. Krajina nám tam připomíná Šumavu. Výlet do lomu není nijak dlouhý, a proto je dobré ho s něčím spojit. S čím přesně, to si řekneme dále.

Lom můžete navštívit při procházce k Červené jámě. To máme popsané tady: https://www.drywetfamily.cz/l/obcerstveni-u-cervene-jamy/ nebo jít omrknout Mrtvý rybník. Ten zatím v databázi nemáme, ale byli jsme u něj už hodně krát. Jak v zimě, tak v létě. No a ještě je tady jedna možnost pro milovníky jídla a dobrého piva. Můžete jít na krátký výlet do lomu a potom se zastavit v pivovaru Ryžovna. To je dobrý plán, ne?

Teď si zase řekneme, kde je dobré zaparkovat. Asi můžete nechat auto i kousek od místa, ale my ho radši necháváme na place u památníku nad Ryžovnou. Tam je místo na cca 3 auta. Odtud pouze přejdete přes kopec a zahnete doprava na štěrkovou cestu. Po chvíli dojdete k závoře a za ní vás už čekají krásné varhany. Projděte až na samotný konec, tam jsou hranoly asi nejhezčí a navíc se vám otevře výhled na celý lom.

V okolí lomu si dávejte pozor na stáda ovcí, která hlídají pastevečtí psi. Chrání je proti napadení vlků. Raději se k nim nepřibližujte a hlavně dávejte bacha, pokud budete mít s sebou psa. Určitě si všimnete výstražných cedulí, kterých je v této oblasti opravdu hodně. Za celou dobu, co chodíme na výlety v Krušných horách, tak jsme stádo potkali jednou a to ještě v dálce. Navíc tam byl se psy i bača, takže úplná pohoda. Někteří lidé jsou totiž z těchto cedulí tak vyplašeni, že na místa raději nejdou.

Výlet máme za sebou. Tohle je prostě rychlovka, ale určitě stojí za navštívení. Jen je dobré, to s něčím spojit, když už se budete nacházet v tak krásné oblasti. Ještě bychom zapomněli na jednu možnost. Z Ryžovny se můžete vydat na cestu kolem Blatenského příkopu. Tam jsme teda ještě nebyli, ale bude to taky moc hezká procházka lesem a loukami.

Jaké varhany jste už navštívili? My je většinou najdeme úplnou náhodou, ale už jsme jich viděli opravdu hodně.  

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)