Maják na Přítlucké hoře

24.07.2022

Tenhle výlet k majáku (rozhledně) není nijak dlouhý a ani náročný. Z rozhledny je přitom moc pěkný výhled do okolí. A navíc se projdete skrz vinice, což je vždycky krásný zážitek. 

Nejdříve se podíváme, kde jsme nechali auto. Na návsi v obci Přítluky se dá pohodlně zaparkovat a na stezku je to opravdu kousek. My jsme zde chvíli pobyli u auta, poněvadž nám to mladší dítě pěkně chrupkalo. Mezitím zašla mužská část výpravy do místního vinařství pro proviant. Po poměrně dlouhé době se vrátili obtěžkáni několika lahvemi vína. (Těchto vinných suvenýrů jsme si domů přivezli poměrně dost, proč bychom jinak jezdili na Pálavu, že?) Z obce máme ještě jednu zajímavost. Místní rozhlas to tam rozjel na plné pecky, ale spáče to ani tak nevzbudilo. 

Tak a teď už kudy k majáku? My jsme vyrazili po chodníku na kraj vesnice, potom šli i kousek po silnici a brzy odbočili na cyklostezku vedoucí po panelové cestě do kopce. Po pár set metrech se tahle cyklostezka napojí na žlutou turistou trasu, po které dojdete až k rozhledně. Tahle hora měří 292 m, ale samotná rozhledna má ještě 26.5 m, takže se přes tu třístovku dostanete. Rozhledna je postavena z ocelové konstrukce a dřeva a má 108 schodů. To jsme tedy nepočítali. 

Z rozhledny uvidíte samozřejmě spoustu vinic kolem sebe, ale taky Děvín, vodní nádrž Nové Mlýny či Lednicko - Valtický areál. Když bude sakra dobrá viditelnost, tak jsou prý vidět i Alpy. Tak daleko jsme tedy nedohlídli. Třeba někdy jindy. My jsme si výhledy do okolí vyfotili a dokonce jsme tady využili i dron, takže se můžete pokochat celou stavbou.

Cestu zpět k autu jsme zvolili jinudy. Pokračovali jsme stále po žluté a došli do vesnice mezi vinicemi. Samozřejmě jsme si důkladně prohlédli, jak na vinné révě krásně dozrává víno. Když budete mít chvíli času, tak na tuhle rozhlednu vyrazte. 

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)