Malujeme s dětmi

08.03.2021

Dneska si ukážeme několik tipů, jak jednoduše zabavit děti doma. Všechno je testováno na dětech, takže úspěch je zaručen. Většinou budete potřebovat jen pár věcí, které se rodičům doma běžně povalují. Tak šup, jdeme na to.

Obraz s lepicí páskou

Na první techniku si připravíme: čtvrtku, krepovou lepicí pásku (na malování stěny), pastelky, fixy nebo voskovky. Na čtvrtku nalepíme pásku a vytvoříme tak obrazce. Potom si dítě vezme třeba voskovky a začne vymalovávat jednotlivé díly mezi páskami. Jakmile má hotovo, pásku opatrně odlepíme a vznikne nám krásné umělecké dílo.

Obraz s bílou voskovkou

Na druhou techniku si připravíme: čtvrtku, bílou voskovku, vodovky nebo inkoust, štětec. Na čtvrtku namalujeme jakýkoliv obrázek, třeba čtverečky, kolečka, atp. bílou voskovkou. Potom si dítě vezme štětec a např. vodovými barvami začne obrázek přetírat. Z papíru začnou vystupovat obrazce namalované voskovkou. Je to takové malé kouzlo. Můžete také voskovkou namalovat např. zvíře, které na dítě potom vykoukne. Pro větší děti se tahle technika dá využít při honbě za pokladem. Napíšete bílou voskovkou vzkaz a děti si ho přečtou až po přetření barvičkami nebo inkoustem.

Úkol z geometrie

Na třetí obrázek si připravíme: čtvrtku, geometrické tvary z barevného papíru, lepidlo. Než pustíte dítě do tvoření, tak si vystříhejte tvary z barevného papíru. Potom už se může zapojit i velmi malé dítě. Tvary rozložte po stole a dítě si z nich samo vybere, co z toho sestaví. Naše první tvoření bylo sestavení mašinky. A při druhém lepení se nám povedlo sestavit i Lexíkovi milované dinosaury. Jakmile obrázek nalepíte, tak ho můžete ještě domalovat.

Barevné háro

Na čtvrtý obrázek budeme potřebovat: čtvrtku, brčko, fix, vodovky a štětec. Tenhle obrázek je pro děti, které už umí foukat do brčka. My jsme zjistili, že Lexík to ještě neumí, takže to nakonec musela dodělat máma. Nejdříve si nakreslete hlavu klauna, potom mu můžete vymalovat nos a pusu. Nakonec vždy kápněte vodovou barvu na klaunovu hlavu a brčkem barvu odfoukněte. Vytvoříte tak super barevné háro. Pro milovníky jednorožců, by šlo udělat to samé. Namalujte obrys jednorožce a potom mu udělejte barevnou hřívu a ocas.

Prstíková zvířátka

Na pátý obrázek si připravíme: čtvrtku, tempery (vodovky nebo prstové barvy), fix a prsty. Dětičky si můžou vytvořit zvířátka za pomoci namáčení prstíků do barvy. Menším dětem s tím trochu pomozte, ale větší už to zvládnou celé sami. Jakmile barva uschne, tak domalujete fixou očička, nožičky a další tvary. Děti můžou obrázek ještě dotvořit namalováním trávy, stromů, sluníčka, mraků, atp.

Příšerky ze skvrn

Na poslední šestý obrázek budeme potřebovat: čtvrtku, vodovky, štětec a fixu. Děti namalují jakoukoliv skvrnu štětcem a až vám barva uschne, tak stačí vzít fix a příšerky dotvořit. U malých dětí budou příšerky dodělávat rodiče, stejně jako to bylo u nás, ale i tak to Lexíka bavilo. Vždycky jsme se ho zeptali, jaké bude mít oči a kolik, kde bude mít ruce, jestli bude mít uši a tak dále.

Doufáme, že se vám nápady na tvoření zalíbily a vyzkoušíte je. Většina z nápadů je odněkud převzatá, ale všechno jsme si vyzkoušeli na vlastní kůži. Znáte ještě další podobnou techniku malování? Co baví dělat vaše děti?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)