Miedzyzdroje a Svinoústí

02.09.2022

V tomto článku navštívíme hned dvě města, kde je toho opravdu dost k vidění. Koukneme se k moři na pláž, navštívíme místa hemžící se zvířaty, nějakou u historii a taky něco pro děti. Je toho zkrátka vážně dost, takže jdeme rovnou na obhlídku.

V městě Miedzyzdroje jsme zaparkovali kousek od vstupu do Wolinského národního parku. Tam to bylo ještě zadarmo, jinak po městě najdete další parkoviště, ale dost často placené. Jako první za zmínku určitě stojí Park Zdrojowy im. Fryderyka Chopina. Je krásně upravený, uprostřed stojí kašna a taky zde můžete vidět vytvořeného páva z květin. Přímo vedle tohoto parku je promenáda hvězd, kde najdete chodník se jmény slavných Poláků. Třeba někoho z nich budete znát. Tato promenáda už je opravdu kousek od moře, ale ještě než se podíváme na pláž, tak máme nějaký ten tip pro zábavu s dětmi. Je zde postavené krásné a veliké dětské hřiště. Najdete zde různé trampolíny, skluzavky, lezeckou stěnu, prvky lanového parku. No prostě, tady to na chvíli zapíchnete. 

Od hřiště už potom můžete zamířit přímo na pláž, je zde i vstup. Tahle pláž bude jistě v krásném letním dni obsypána lidmi. Ale určitě stačí dojít dále od centra města a hustota lidí už nebude tak děsuplná. My však ještě zůstaneme právě u centra. Tam totiž najdete jednu zajímavost, 395 m dlouhé molo. Na tomto molu je postaveno i několik malých domečků, ve kterých najdete třeba cukrárnu, prodej jízdenek na lodě, tetovací studio (i pro děti) a tak dále. (Jako na nějakém tom mole už jsme byli, ale nikdy na něm nic neprodávali. Kromě půjčování rybářského vybavení.) 

Když upustíte molo a půjdete přímo do města, tak se dostanete na třídu, kde jsou samé obchody, restaurace, cukrárny, rychlé občerstvení. A samozřejmě se tady potuluje hromada lidí. A teď se mrkneme, co tady můžete navštívit. Potkali jsme Muzeum voskových figurín (Gabinet Figur Woskovych), které podle recenzí není zas tak špatné. My jsme ho nevyzkoušeli, takže nemůžeme posoudit. Taky jsme hned vedle viděli World of dinosaurs, o kterém jsme uvažovali, když nebylo příliš hezky. Asi štěstí, že jsme tam nešli, poněvadž recenze na tuhle atrakci jsou hrozné. Takže asi radši obejít obloukem. Naším třetím tipem je Oceanarium. To jsme tedy navštívili, takže si o něm řekneme něco víc. 

Nejdřív se mrkneme na vstupné. Dospělí to mají za 55zł, děti od dvou let za 45zł. A co tam uvidíte? Opravdu velká akvária, některá i otevřená. Některá jsou i zaoblená, takže ryby plavou i nad vašimi hlavami. Na některých fotkách z internetu to vypadá tak, že zde uvidíte i takový ten tunel, kde budou plout ryby nad vámi. Tak ten tam není, je to právě dobře nafocené zaoblené akvárium. Prostory jsou zde veliké a uvidíte toho docela dost. Takže jestli chcete navštívit nějaké oceanárium, tak určitě doporučujeme tohle. Určitě jich po cestě uvidíte hodně, ale všechny jsou stejné a mnohem menší. 

Teď se přesuneme z centra města na jeho okraj a projdeme se po útesech na vrchol kopce Kawcza Góra. Vede tam černá turistická stezka. Cesta je stále mírně do kopce, sem tam jsou i nějaké schody, takže s kočárem to není úplně vhodné. My jsme se k této hoře vydali hlavně kvůli výhledu na moře. Po kopci jsou i rozesety válečné bunkry, které můžete v opatrnosti prozkoumat. Ještě před nějakým rokem se z vyhlídky dalo sejít po dlouhých schodech přímo na pláž, teď už je to uzavřené, poněvadž svahy se stále podemílají. Pod těmito útesy se nachází opravdu velké množství restaurací, kde si můžete vychutnat smažené ryby i jiné pochutiny z moře. Taky si zde můžete zakoupit uzené ryby přímo z udírny. Mimo jiné si taky můžete na pláži prohlédnout kutry, kterými vyráží rybáři každý den na lov. 

Dalším místem pro zpestření vaší dovolené by mohl být lanový park (Park Linowy). Najdete tady opravdu velké množství tras a hned na tři můžou i děti. První trasa je uzavřená a dítě z ní nemůže nikde vypadnout. Může si jí projít hned třikrát za 15zł. Další dvě trasy může rodič pomáhat dítěti ze země, aby nespadlo. Za ty zaplatíte 25zł a 30zł. Pro větší děti a dospělé je zde dalších sedm tras v rozmezí od 30zł do 50zł. Zakuste trochu adrenalinu ve výškách. 

Posledním tipem od města Miedzyzdroje bude European bison sanctuary in Wolin National Park (polsky Zagroda Pokazowa Zubrów). No prostě a jednoduše ukázková obora se zubry. Vstupné je naprosto směšné. Za dospělého dáte 7zł a za dítě 5zł (2022). V oboře neuvidíte pouze zubry, ale i divoká prasata, jeleny, srny, dravce a další. Na zubry opravdu krásný výhled z vyvýšené plošiny a když budete mít štěstí, tak se budou zrovna potulovat přímo u vás. Jsou to ohromná stvoření a mají neskutečnou tlamu. Vypadají jako pořádní čerti. Tenhle výlet rozhodně nevynechejte. 

Tak a teď už se přesuneme do Svinoústí (Swinoujscie). My jsme sem jeli hlavně kvůli majáku. Nedaleko od něj se dá pohodlně zaparkovat a zadarmo. Než se k němu však dostanete, tak budete procházet kolem pevnosti - Muzeum Obrony Wybrzeza. Pevnost samozřejmě můžete navštívit, ale doporučovali bychom vám se neukvapit a zajet do další pevnosti na druhé straně zálivu. Tady se nám prostě moc nelíbilo, okolí bylo zanedbané a celkově to na nás působilo dost divně. Ono celkově to okolí i kolem majáku je takové zvláštní. Maják (latarnia morska) jako takový je ale parádní. Samozřejmě můžete vylézt i na vrchol majáku. Dospělý zaplatí 10zł a dítě 6zł. My jsme se taky chtěli nahoru podívat, ale počasí nám prostě nepřálo. Když jsme si chtěli zakoupit lístky, tak před námi zavřeli kasu, protože zrovna přicházel silný vítr a v něm vás nahoru nemůžou pustit. Zkrátka smůla. Uvnitř najdete i malou expozici o majácích. 

Jak jsme již zmiňovali, tak Svinoústí je rozděleno na dvě části vodní plochou, ale jezdí tady trajekt, který můžete využít zadarmo. Převážejí turisty, cyklisty i automobily. Cesta vám rozhodně moc času nezabere. Je to opravdu kousek. Na druhé straně můžete navštívit právě tu druhou pevnost Muzeum Historii Twierdzy Ford Zachodni. A kromě toho se dojděte nebo dojeďte podívat k větrnému mlýnu (Stawa Mlyny). U mlýnu se dá i krásně koupat. Moře je zde teplejší, poněvadž je zde dlouho mělké. Ideální místo pro koupání s dětmi. 

Tak to bychom měli. Snad jsme vám nabídli pár zajímavých tipů, kam vyrazit a co zažít ve městech Miedzyzdroje a Svinoústí. A nás by zajímalo, jestli jste místa navštívili? A ještě další věc, jestli máte i jiný tip, co zde navštívit?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)