Mumlavský vodopád a Liščí stezka

31.05.2022

U vodopádů už jsme byli dvakrát a procházka k nim vážně stojí za to. Navíc to není zas tak dlouhý a náročný výlet, takže i pro malé děti takřka ideální. Ještě ke všemu je kousek od vodopádu vytvořena stezka pro děti plná úkolů. My vás potom ještě vezmeme na pumtrackovou dráhu a třeba ke skokanskému můstku s názvem Mamut.

Ideálním parkováním je centrální parkoviště nedaleko od vodopádů. Jen cena už je krapánek vyšší (200 Kč za den - 2022), ale kde už ty ceny vysoké nejsou, že? Možná se vám povede zaparkovat i mimo parkoviště u Hornického muzea, které je přímo na cestě k vodopádům. Tam to bylo ještě před dvěma lety neplacené, ale jak je tomu teď, babo raď. My jsme tedy parkovali na tom obrovském parkovišti, vzali malou Vikinu do kočáru a vyrazili. Nešli jsme však po silnici, ale právě kolem toho Hornického muzea a dále po modré turistické stezce. Ta tedy není vůbec vhodná pro kočárky, takže jsme většinu cesty Vikinu pěkně nesli jako královnu v nosítkách. Pokud budete chtít jet k vodopádu s kočárkem, tak jedině po druhé straně řeky po silnici. Tam to zvládnete jako prd.

My jsme tedy cestu zvládli, přišli na místo úplně splavení, ale tak to by nebyla ta pravá dovolená, kdyby to bylo moc jednoduché. Samotný vodopád je opravdu krásný, ale určitě je lepší k němu vyrazit, když má více vody. Tudíž třeba na jaře nebo po delších deštích. V létě už to není tak působivé, ale i tak je to hezká procházka. U vodopádu je lávka přes řeku, takže si ho můžete nafotit ze všech úhlů. Dokonce můžete vlézt až skoro k němu a třeba se i trochu osvěžit. Samozřejmě všeho s mírou.

Jíra si chtěl vodopád natočit dronem, ale jelikož ještě nelítal nad tekoucí vodou, tak byl najednou dost zaskočen, že dron si dělá, co chce. No a jak neposlouchal, tak si to zamířil do větví stromů nad řekou a spadnul do vody. Naštěstí to bylo u břehu, takže ho Jíra hned vylovil, ale samozřejmě musel jít do opravy. (První výlet na dovolené a hned s poškozením dronu.)

Od vodopádu se dá jít právě po té silnici ještě dále proti proudu řeky, kde jsme byli jednou bez dětí. Procházka je to moc hezká. Výhledy na vodu, která vymílá kameny a dělá na nich umělecká díla, to vážně stojí za prozkoumání. S dětmi už jsme nahoru nešli a vydali se zase zpět po proudu právě na Liščí stezku. A ta se nám tedy moc líbila. Dozvíte se zajímavé informace o liščím životě a děti si na různých prolézačkách vyzkouší liščí dovednosti. Třeba budou muset lézt do kurníku, prolézt domeček, vyzkoušet rovnováhu a mnoho dalšího. Na konci se děti můžou vyfotit jako lišky, když zvládnou všechny úkoly.

Tak a kam dál? Můžete vyzkoušet třeba to Hornické muzeum, které už jsme zmiňovali. V muzeu je prohlídková štola, která je dlouhá 1000 m. To bude jistě zajímavý zážitek. Nedaleko od centrálního parkoviště je další muzeum, a to Expozice Šindelka. Tam se dozvíte něco o lesnictví a myslivosti. Navíc se v této budově vyráběly šindele, takže se o nich určitě něco dozvíte. Další zajímavostí je Včelí naučná stezka hraběte Jana Harracha. Tam však nevíme, jak to s ní vypadá, protože měla procházek rekonstrukcí v roce 2020. Takže se na ní spíše informujte třeba v místním Infocentru. My jsme po ní šli pouze kousek a viděli i pár krásně vyřezávaných úlů.

My jsme vyrazili ke skokanským můstkům a cestou jsme narazili na pumptrackovou dráhu, na které jezdil Lexík na odrážedle. Dost se mu tam líbilo, takže jsme zde strávili poměrně dost času. Kousek od dráhy jsou první skokanské můstky, ale ty ještě nejsou tak velké, jako je nedaleký Mamut. Ten patří mezi šest největších můstků na světě, takže si ho běžte omrknout. Vážně to stojí za to.

Tyhle atrakce určitě nebudou v Harrachově jediné. Třeba ještě na něco zajímavého při pobytu naleznete. Už samotná procházka obcí je velmi krásná. Trochu nám to připomínalo Rakousko. A nás by zajímalo, kde všude jste byli vy? Co jste navštívili a co se vám líbilo nejvíce?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)