Na kolech v Lednici

30.03.2022

Do kategorie moravských výletů musíme jednoznačně zařadit návštěvu lednického areálu. Jelikož jsme věděli, že jsou po zámeckém parku rozesety ještě další stavby a vzdálenost k nim byla nepřiměřená dětským nožičkám, tak nás napadlo, že si areál projedeme na kole. A byl to velmi dobrý tah. Na kolech to bylo určitě pohodlnější, obzvláště pro malé pasažéry.

Autem jsme z kempu dojeli přímo do obce Lednice a našli placené parkoviště na pozemku u vinotéky. Výhodou bylo, že se nedaleko od parkoviště nacházela i brána dovnitř, takže jsme nemuseli jet dlouho po silnici a hledat díru do parku. Naším prvním cílem byl Minaret, kde jsme chtěli být co nejdříve po otevírací době, aby tam nebyla hlava na hlavě. Přece jenom jsme na dovolené byli v červenci, takže si to jistě dokážete představit.

Po zaparkování kol u Minaretu jsme chvíli koukali na cedule o zákazu jízdy na kole a přesvědčovali se, že se po parku nepohybujeme bez dovolení. Nakonec nás z omylu vyvedli další cyklisté. Uff. Na kolech se totiž do jedné části nesmí, ale to nám vůbec nevadilo. My jsme byli rádi, že máme Minaret pouze pro sebe a nemusíme se s nikým tlačit. Trochu nás mrzí, že jsme stavbu neviděli v plné kráse, poněvadž se právě opravovala, ale aspoň máme důvod tam jet znovu. Po zaplacení vstupného jsme už mohli začít stoupat vzhůru. Jako vynést mimino po tři sta dvou schodech byl docela záhul, ale co bychom pro výhled neudělali, že? Cestou nahoru můžete vylézt i na balkonky, na chvíli nabrat dech, pokochat se a jít dál. Z horního patra je opravdu nádherný výhled na zámecký park, to prostě musíte vidět.

Od Minaretu jsme zamířili zase zpátky k zámku Lednice. Tam už na nás čekaly právě ty davy turistů. Nechali jsme kola u laviček, dali si sváču a na střídačku si prošli alespoň kus zámecké zahrady, která je opravdu nádherná. Tady si zahradníci fakt vyhrají. Já jsem si šla samozřejmě vyfotit i hlavní průčelí zámku, které je tedy taky parádní. Dovnitř na prohlídku jsme samozřejmě nešli, poněvadž malé děti a za druhé nás ty zámky tak moc netankují. Vždycky je to podobný. Kam jsme však zamířili byl zámecký skleník, který za návštěvu určitě stojí. Je to taková malá botanická zahrada. Různé druhy květin, stromů, palem či jezírko s rybami. Co nás překvapilo? Nebylo tam nabyto, tak jako venku nebo před vstupem do zámku.

Po návštěvě skleníku jsme se propletli davem s koly a vyrazili ještě za jednou zajímavostí zámeckého parku. Vyjeli jsme zase zpátky na silnici a na konci parku zahnuli doprava. Jede se zde stále po rovince kolem řeky Dyje. Cestou jsme narazili na takový starý rozpadlý strom, na kterém bylo veliké čapí hnízdo i s osazenstvem. To nám cestu taky zpříjemnilo. Dále už na nás čekala zvláštní stavba - Janův hrad. Je totiž postaven v gotickém slohu, ale přitom je postaven roku 1810. Sloužil jako lovecký zámeček a je naprosto famózní. Takovou stavbu byste v tomhle parku opravdu nečekali. Opět můžete jít dovnitř na prohlídku, což jsme vynechali. My jsme si zde pouze koupili lahev vína do sbírky.

Výhodou tohoto zámeckého parku je, že se ke všem zmíněným stavbám dostanete i lodí. Nemusíte tedy všechno obejít po svých, ale využít i moc hezký dopravní systém. Pro rodiny s dětmi či starší občany značka ideál.

Od Janova hradu jsme zase zamířili zpátky do obce Lednice, dojeli do restaurace v centru, pořádně se najedli a vrátili se na parkoviště. Původně jsme toho chtěli objet více, ale zase jsme chytli strašné vedro a Vikině už se ve vozíku nelíbilo. Tak jsme si na parkovišti koupili ještě další vína do zásoby a vyrazili zpátky do kempu k vodní nádrži Nové Mlýny.

Rozhodně tenhle výlet doporučujeme všema deseti. Ať už na kole, pěšky či loďmo. Všechny stavby a úprava parku či zahrad je prostě úžasný zážitek. A když se vyvarujete hlavní turistické sezoně, tak si užijete ještě stokrát více. Tak kdo z vás už navštívil Lednici s velkým L? I když návštěva lednice doma je taky občas zajímavá. 

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)