Na Křivoklátě nejen na hrad

13.04.2021

Jelikož máme oblast Křivoklátska skoro za prde.., tak tam trávíme poměrně dost času. Skoro každý týden jezdíme na hřiště, na procházku nebo k řece Berounce, když teda zrovna není zima. Čím je tepleji, tím častěji tam jsme. Hlavně u vody. No a dneska bychom si mohli říct, kam tak nejčastěji chodíme.

Tak samozřejmě můžete jít na hrad, což nás už moc neláká. My tam většinou zavítáme na různé akce - Křivoklání, Křivořezání či Advent na hradě. Jinak jen projedeme okolo. Minulý rok nás tam velmi zaujala poměrně nová výstava ve sklepeních vedle hradu. Sejdete do málo osvětlených kobek, kde na vás čekají akvária se všemi českými rybami. To se teda Lexíkovi líbilo moc. Vždycky když jsme jeli kolem hradu, tak říkal, že je tam ta štika. Ta se mu líbila asi nejvíc. Mě zase okouzlili vousatí jeseteři a sumci. Takže tuhle výstavu určitě vyzkoušejte. Navíc se v letních měsících pěkně ochladíte.

Další atrakcí je rekreačně-naučný areál pro děti. Ten se nachází nad hradem v lese. Buď tam dojdete přímo od hradu, nebo se dá zaparkovat i na parkovišti na konci obce. A co zde najdete? Několik moc pěkných dětských hřišť, z nichž jedno má tvar hradu. Jen pozor na skluzavku a malé děti. Jezdí dost rychle a na konci vyhazuje. Větší děti už zvládnou v pohodě. U tohoto hřiště je i ohniště, takže si s sebou můžete vzít i na něco na opékání. Taky se můžete zabavit na sportovním hřišti. Zahrát si třeba fotbálek. Další hřiště obsahuje několik různých houpaček a taky kolotoč. Kousek od hřiště je další ohniště a taky moc pěkná vyřezaná zvířátka. Po lese je toho ještě mnohem víc. Najdete tam i lesní hudební nástroje či poměrně dlouhou kovovou skluzavku. Zase upozorňujeme, je pro větší děti. A mimo to si můžete projít hned několik naučných stezek. Třeba se dozvíte něco o houbách, o rostlinách nebo o kamenech. Zde se dá strávit poměrně dost času.

Nedávno jsme si také prošli kus Naučné stezky Brdatka, která začíná právě nedaleko prvního hřiště. Cesta vede po lesních pěšinách okolo Berounky. Na procházku je ideální podzim nebo jaro, abyste ze stezky i něco viděli. Cesta vás dovede až do Zbečna k Hamouzovu statku nebo se můžete zajít podívat na vodní nádrž s pitnou vodou Klíčava. Další naučnou stezkou je Paraplíčko. My jsme naposledy šli od hradu po žluté turistické značce. Cesta vás zavede na vyhlídku na hrad, k pomníku K. Egona II. z Fürstenbergu a právě na vyhlídku s názvem Paraplíčko. Nejen, že se tak jmenuje, ale altánek i tak vypadá. Sem jsme chodili skoro pořád, když jsem byla dítě. Asi to bylo tím, že jsme u Berounky trávili skoro celé léto. No rozhodně z vyhlídky je krásný výhled na Berounku a obec Roztoky.

Aby těch dětských hřišť nebylo málo, tak se v obci pod kostelem nachází ještě jedno a opravdu luxusní. Minulý rok jsme na něj vyrazili a zjistili, že je skoro celé rozpadlé, ale právě minulý týden nás velmi mile překvapilo, že ho opět dali dokupy. Už je zase parádní a děti se na něm opravdu vyřádí. Je pro všechny věkové kategorie a má tvar velkého hradu. Dokonce zde můžete dát děti i do vězení, ale musíme vás zklamat, dostanou se z něj.

No a v neposlední řadě by bylo dobré zmínit, že v řece Berounce se dá i pohodlně koupat. Voda je poměrně čistá (určitě mnohem více než když jsem byla dítě) a má velkou výhodu, je poměrně rychle teplá na koupání. My se jezdíme cachtat nad jez do Roztok. Přímo u hospody U Jazzu je hezká kamenitá plážička, kde si děti vyhrabují jezírka a navíc je zde velmi pozvolný vstup do vody, takže se zde můžou cachtat i velmi malé děti. Jen doporučuji si vzít boty do vody, přeci jenom v řece jsou kameny, ale to už je na vás. Občas se taky chodíme koupat pod jez a dáme si pořádnou masáž od padající vody. To už taky moc lidí nedělá, přitom ještě před pár lety bylo pod jezem plno. No časy se holt mění.

Tak tipy na pár výletů máme za sebou a snad vám přijdou k dobru. Nás by zase zajímalo, jestli jste některá výše uvedená místa navštívili a kde se vám nejvíce líbilo? No a ještě jedna věc, jaký máte postoj ke koupání v řece? Vlezete do ní nebo radši ne?

Sledujte nás i na Facebooku (dry and wet family) a Instagramu (dry_and_wet_family). Dáváme tam i jiné fotografie a momentky. :-)